YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Ev Tedavileri Faydaları

Zencefilin Kanıtlanmış Faydaları 5/5 (2)

Zencefil, özellikle Asya ve Hint mutfağında baharat olarak çok kullanılan ancak bunun yanında binlerce yıldır iyileştirici özelliklerinden de faydalanılan bir bitkidir. Zencefil bitkisinin kökü (köksap), taze, toz haline getirilmiş, baharat halinde, yağlı formda veya meyve suyu olarak tüketilebilir. Zencefil, kakule ve zerdeçal ile beraber Zingiberaceae ailesine mensuptur. Zencefilin ana vatanı Çin olarak kabul edilir ve genellikle Hindistan, Jamaika, Fiji, Endonezya ve Avustralya’da üretilmektedir. Yapılan bilimsel analizler, zencefillerin yüzlerce bileşik ve metabolit içerdiğini ve özellikle Gingerol biyoaktif bileşeninin güçlü antioksidant ve anti-enflamatuar özellikleri barındırdığını ortaya koydu.

Sindirim

Zencefildeki fenolik bileşiklerin gastrointestinal tahrişi gidermeye, tükürük ve safra üretimini uyarmaya ve gıda ve sıvıların sindirim yolu boyunca hareket etmesiyle oluşan gastrik kasılmaları bastırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla beraber, zencefilin ayrıca, yemeklerin sindirilmesine yarayan tripsin ve pankreatik lipaz enzimleri üzerinde faydalı etkilere sahip gibi görünmekte ve sindirim sistemi içindeki hareketliliği (motilite) arttırmaktadır.

Bu özellikleri ile zencefil, özellikle mide boşaltımının geç olması nedeniyle oluşan kronik hazımsızlık (dispepsi) problemlerini büyük ölçüde azaltır. Yapılan bir araştırmada, içilen bir kase çorbanın midede hazmedilmesini zencefilin 16 dakikadan 12 dakikaya indirdiği ortaya çıkarılmıştır. Yine başka bir araştırmaya göre, yemekten önce alınan 1.2 gram zencefil tozunun mide boşaltımını %50 oranında hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Bulantı

Zencefilin mide bulantısına, özellikle de hamile kadınların ilk aylarda yaşadıkları sabah bulantısına iyi geldiği yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarıldı. 1278 hamile kadının katıldığı araştırmada, 1.5 gram zencefilin sabah bulantılarını önemli ölçüde geçirdiği saptandı. Zencefilin hamilelikte bilinen bir zararı olmamasına rağmen, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır.

Zencefilin ayrıca deniz tutması sonucu oluşan mide bulantısına da iyi geldiği bilinmektedir.

2012 yılında yapılan bir araştırmada, zencefilin kemoterapi sonrası ortaya çıkan mide bulantısına da iyi geldiği bulundu.

Kas Ağrısı ve Tutukluğu

Zencefinin egzersize bağlı kas ağrısına karşı etkili olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bir çalışmaya göre günde 2 gram zencefil tüketimi 11 gün boyunca dirsek egzersizi yapan kişilerde kas ağrısını önemli ölçüde azalttığı bulundu. Zencefil hemen etki göstermese de, gün içinde kas ağrısı ilerlemesini azaltmada etkilidir.

Bakteriyel ve Viral Enfeksiyonlar

2011 yılında yapılan ve Journal of Microbiology and Antimicrobials’ta yayınlanan araştırmaya göre, Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes bakterilerine karşı zencefil oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak bulundu. Zencefil ile beraber kloramfenikol, ampisilin ve tetrasiklin antibiyotiklerinin etkisini araştıran çalışmada, zencefil bahsi geçen bakterilere karşı bu antibiyotiklerden daha etkili bulundu.

Yine yapılan araştırmalarda zencefilin sarımsak ile beraber bir çok farklı bakterinin gelişimini engellediği ortaya çıkarıldı.

Viral enfeksiyon tarafında ise, özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına karşı zencefilin etkili bir mücadele verdiği biliniyor. Yapılan bir çalışmada zencefilin solunum yollarını etkileyen respiratuar sinsityal virüsüne karşı etkili olduğu bulundu.

Kolesterol

LDL proteinlerinin (“kötü kolesterol”) kanda yüksek olması kalp hastalıkları ile bağlantılıdır ve yediğiniz yemeklerin kolesterol seviyesi ile yakından ilişkisi vardır. Zenefil ise yüksek kolesterole karşı faydaları çeşitli araştırmalar ile kanıtlanmış bir bitkidir.

Yüksek kolesterollü 85 kişi üzerinde 45 gün boyunca yapılan çalışmada, 3 gramlık zencefil tozu çoğu kolesterol göstergesinde belirgin bir azalmaya neden oldu. Bu çalışmanın sonuçları hipotiroid fareler üzerinde yapılan başka bir araştırma ile de doğrulandı. Araştırmaya göre, zencefil farelerin LDL kolesterol seviyesini bir kolesterol ilacı olan atorvastatin kadar düşürdü.

Kan Şekeri ve Kalp Sağlığı

Bu araştırma alanı nispeten yeni olmasına rağmen, zencefilin güçlü anti-diyabetik özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı.

Tip 2 diyabetli 41 katılımcı ile yapılan yakın tarihli (2015) çalışmada, günde 2 gram zencefil tozu açlık kan şekerini %12 oranında düşürdü.

Aynı zamanda, HbA1c’yi (uzun vadeli kan şekeri düzeyleri için bir gösterge) çarpıcı bir şekilde iyileştirerek 12 haftalık bir süre boyunca % 10’luk bir düşüşe yol açtı.

Ayrıca, ApoB / ApoA-I oranında % 28’lik bir azalma ve oksitlenmiş lipoproteinler göstergelerinde %23’lük bir azalma da kayıtlara geçti. Bu iki verinin yüksek olması kalp rahatsızlığı için büyük risk fakörleridir.

Kireçlenme (Osteoartrit)

Kireçlenme, özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve eklem ağrılarına ve tutulmalarına sebep olan bir hastalıktır.

Dizinde kireçlenme olan 247 kişinin katıldığı kontrollü bir çalışmada, zencefil özütü alanların kireçlenmeden kaynaklı ağrıların önemli ölçüde azaldığı ortaya çıktı. Günde 2 kere belirlenen oranlarda zencefil alanların, almayanlara göre ayakta diz ağrılarında %63 oranında azalma olduğu ve yürüme sonrasında da aynı şekilde diz ağrılarında önemli ölçüde azalma olduğu rapor edildi.

Başka bir araştırma da zencefil, damla sakızı, tarçın ve susam yağı kombinasyonunun osteoartrit hastalarında topikal (krem) olarak uygulandığında ağrı ve sertliği azaltabileceğini buldu.

Regl Ağrısı

Regl ağrısı (dismenore) kadınların menstrüasyon dönemlerinde çektikleri bir ağrıdır ve bir çok kadın için bu dönemin oldukça zor geçmesine sebep olur.

Zencefil ağrı kesici etkileri ile bu soruna da çare bulmaya adaydır. 150 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, regl döneminin ilk 3 gününde alınan günlük 1 gram zencefil tozunun regl ağrısını mefenamik asit ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler kadar kestiği bulundu.

Zencefil Nasıl Tüketilmeli?

Zencefili sağlığınıza faydalı olması için kullanabileceğiniz bir takım yol ve şekiller vardır. Taze zencefili bir kaç parça halinde tek başına yiyebileceğiniz gibi, aşağıdaki şekillerde de tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Zencefilin bu sıvı formu bulantıyı geçirme, enflamasyonu azaltma ve genel bir rahatlık vermesi açısından kullanılabilir. Taze zencefilden 3-4 parça kesip sıcak suda bekletirseniz ve içine de bal ve limon katarsanız hem çok lezzetli, hem de çok faydalı bir çayınız olur. Bu çayı günde 2-3 kere içebilirsiniz.

Zencefil Yağı: Zencefilin en güçlü ve medikal anlamda en çok işe yarayan şekli, zencefil esansiyel yağıdır çünkü zencefil yağı gingerol maddesini en üst seviyede içerir. Zencefil yağı dahili olarak alınabilir veya ağrıyan bölgeye sürülebilir. Tipik olarak, iki veya üç damla uçucu yağ tavsiye edilen tedavi edici dozdur.

Zencefil Tozu: Zencefilin toz halini yemeklerde kullanabilirsiniz.


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.