YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Akciğer Enfeksiyonu Enfeksiyon Hastalıkları Göğüs Hastalıkları Kış Hastalıkları Sağlık Z

Zatürre (Pnömoni) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (1)

Sarı Serum Nov 11
Zatürre (Pnömoni) ciğerlerin birinde veya ikisinde birden oluşan enfeksiyondur. Sebebi virüs, bakteri veya mantar olabilir. Ancak yetişkinlerde görülen zatürrenin büyük bir kısmı bakteri kaynaklıdır.

Zatürre olduğunuzda ciğerlerinizde bulunan ve alveoller denilen hava kesecikleri iltihaplanır. Enfekte olan alveoller sıvı veya iltihap ile dolar ve nefes almayı zorlaştırır.

Zatürrenin Belirtileri Nedir?

Zatürrenin hayati tehdit eden veya daha hafif seyreden belirtileri olabilir. En sık belirtiler şunlardır:

  • Balgam üreten öksürük
  • Ateş, terleme ve üşüme
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı

Viral zatürrede belirtiler soğuk algınlığı gibi başlar ve 12-36 saat sonra ateş başlayabilir.

Bakteriyel zatürrede ateş 40.5°C’ye kadar çıkabilir, yoğun terleme, dudaklarda morarma ve kafa karışıklığı görülebilir.

Zatürrenin Nedenleri ve Çeşitleri Nedir?

Zatürre, enfeksiyonun nedeni, nereden geçtiği ve nasıl edinildiğine göre sınıflandırılır.

Mikrop Türüne Göre

Bakteriyel Zatürre:  Zatürreye en çok sebep olan bakteri türü Streptococcus pneumoniae isimli bakteridir. Chlamydophila pneumonia ve Legionella pneumophila bakterileri de zatürreye neden olabilir.

Viral Zatürre: Solunum sistemini tutan virüsler de, özellikle yaşlılarda ve çocuklarda zatürreye neden olabilirler. Virüs kaynaklı zatürreler genel olarak bakteriyel zatürreye göre daha hafif geçer ve daha kısa sürer.

Mikoplazma Kaynaklı Zatürre: Mikoplazmalar virüs veya bakteri değildir ancak ikisine de benzeyen özellikleri vardır. Mikoplazmaların neden oldukları zatürre, viral zatürrede olduğu gibi genel olarak hafif seyreder.

Fungal Zatürre: Toprakta veya kuşların dışkılarında bulunan mantarlar, bu organizmaları yüksek miktarda soluyan kişilerde zatürreye neden olabilir. Aynı zamanda, kronik hastalıkları olanlarda veya bağışıklık sistemi düşük kişilerde de zatürreye yol açabilirler.

Lokasyona Göre

Zatürre, nereden edinildiğine göre de sınıflandırılır.

Hastane Kaynaklı Zatürre: Hastanede yatarken ortaya çıkan zatürreler bu sınıfa girer.  Kişi hali hazırda hasta ve bağışıklık sistemi düşük olduğundan yakalanması kolay olur ve zatürreye sebep olan bakteri antibiyotiğe dayanıklı olabileceğinden, hastanede edinilen zatürre ciddi bir durum olabilir.

Toplumdan Edinilen Zatürre: Hastane dışında edinilen tüm zatürreler bu sınıfa girer.

Zatürre Bulaşıcı Mıdır?

Viral ve bakteriyel zatürreler hapşurma veya öksürükle havaya yayılan hava tanecikleri ile bulaşabilir.  Ancak mantar kaynaklı zatürre bir insandan diğerine geçmez.

Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?

Zatürre şüphesi ile doktora gittiğinizde, doktorunuz öncelikle size belirtileri soracak ve akabinde steteskop ile  ciğerlerinizi dinleyecektir.  Ciğerlerinizden gelen seslere göre ikinci aşamada röntgen istenir. Genel olarak, fiziksel muayene ve röntgen ile zatürre teşhisi konulabilir.

Ancak hastalığın şiddetine ve komplikasyon geliştirme riskine bağlı olarak aşağıdaki testler de yapılabilir:

Kan tahlili: Bu test enfeksiyonu onaylayabilir ancak buna neyin sebep olduğunu belirlemez.

Balgam Testi: Ciğerlerinizdeki balgamdan bir parça alınarak enfeksiyonun nedenini tespit etmek için kullanılır.

İdrar Tahlili: Zatürreye neden olabilen Streptococcus pneumoniae  ve Legionella pneumophila bakterileri idrar kültürü ile tespit edilebilir.

Bilgisayarlı Tomografi: Bilgisayarlı tomografi ile ciğerlerinizin detaylı bir görüntüsü elde edilir ve bu da teşhise yardımcı olur.

Bronkoskopi: Bu test ucunda kamera olan esnek bir borunun boğazınızdan sokularak ciğerlerinize bakılmasıdır.  Bu test genelde belirtileri çok ciddi olan ve/veya hastaneye yatırılmış olan hastalara uygulanır.

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Tedavisi

Zatürrenin sebebine göre (bakteri, virüs veya mantar) bir tedavi uygulanır. Bakteriyel zatürreler antibiyotik tedavisine genelde olumlu cevap verir ve tedavi başladıktan sonra 2-3 gün içinde hastanın durumunda düzelmeler başlar. Ancak antibiyotik tedavisinin yarıda bırakılmaması ve reçete edilen ilacın bitene kadar kullanılması gerekir.

Bununla beraber ağrı kesici ve ateş düşürücüler de hastalığı daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Ancak yaşlı ve küçük hastalarda bu tür ilaçlar için mutlaka doktorunuza danışın.

Evde ilaçlarınızı alırken, kendinizi yormayın ve bol bol sıvı alın. Antibiyotik tedavisi başladıktan 2-3 gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeniz olasıdır ancak tedavi bitene kadar ilaçlarınızı kullanın ve mümkünse günlük rutin hayatınıza tamamen iyileştikten sonra dönün. Aksi takdirde, hastalık yenilenebilir.

Hastaneye Yatırılma

Zatürre ciddi bir hastalık olduğundan, eğer belirtileriniz çok ağırsa veya risk oluşturan başka hastalıklarınız var ise, hastaneye yatmanız gerekebilir.

Zatürre Aşısı

Bakteri kaynaklı zatürreler için aşılar mevcuttur. Bu aşılar tüm zatürreleri engellemez ancak aşı olduktan sonra zatürreye yakalansanız bile hastalığınız daha hafif seyreder ve komplikasyon riski de azalır.

Özellikle sigara kullanıyorsanız veya zatürre ihtimalini arttıran ve bağışıklık sisteminizi düşüren kronik bir hastalığınız var ise doktorunuzla zatürre aşısını değerlendirin.

Hangi Doktora Gitmeli?

Eğer zatürre olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, Göğüs Hastalıkları veya Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarından randevu alabilirsiniz.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.