YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Enfeksiyon Hastalıkları Göz Sağlığı U-Ü

Üveit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (3)

Sarı Serum Dec 12
Üveit, gözde oluşan bir enflamasyondur ve temel olarak göz duvarındaki orta doku tabakasını (üvea) etkiler. Üveitin belirtileri genellikle aniden ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde kötüleşir. Belirtiler arasında göz kızarıklığı, ağrı ve bulanık görme bulunur. Üveit aynı anda bir veya iki gözü birden de etkileyebilir. Üveitin olası nedenleri enfeksiyon, gözü etkileyen bir yaralanma veya otoimmün veya enflamatuar bir hastalıktır. Ancak çoğu zaman bir neden tespit edilemez. Üveit ciddi bir durumdur ve kalıcı görme kaybına neden olabilir. O yüzden, üveitin ciddi komplikasyonlarını önlemek için erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Üveitin Çeşitleri

Gözün hangi bölümünün etkilendiğine göre üveitin çeşidi belirlenir. 

Ön Üveit

Adından da anlaşılabileceği gibi gözün ön kısmında oluşan enflamasyondur ve irisin veya gözdeki kirpiksi kısmın iltihaplanması durumunda oluşur.  En sık görülen üveit çeşidi budur ve diğer üveitler arasında en az tehlikeli olandır. 

Orta Üveit

Gözün kirpiksi kısım ile retina arasındaki kalan orta kısmını etkileyen enflamasyondur. Bu üveit çeşidi genelde çocuklarda ve ergenlerde görülür.

Arka Üveit

Bu üveit, gözün arkasındaki alanı yani koroidi ve retinayı etkiler. 5 üveit vakasından biri arka üveit olarak oluşur ve genellikle romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar nedeniyle oluşur.

Üveitin Belirtileri

Üveitin olası işaret ve belirtileri şunlardır:

 • Göz kızarıklığı
 • Gözde ağrı
 • Bulanık görme
 • Işığa hassasiyet
 • Görmede azalma
 • Görüş alanında yüzen siyah noktalar

Üveitin Nedenleri

Vücudunuz bir enfeksiyon tehdidi gördüğünde, bağışıklık sisteminiz (vücudun enfeksiyon ve hastalığa karşı doğal savunması) enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücrelerini enfeksiyonun bölgesine göndererek tepki verir. Bu, etkilenen bölgenin kızarmasına ve şişmesine neden olur. Vücudun gerçek bir enfeksiyona verdiği tepki ile ortaya çıkan üveit, bulaşıcıdır. 

Bununla birlikte, üveit, genellikle, hiçbir enfeksiyon bulunmamasına rağmen, bağışıklık sisteminin hatalı çalışması ve enflamasyon sürecini tetiklemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu bulaşıcı olmayan üveit olarak bilinir.

Enfeksiyon Kaynaklı Üveit

Bir enfeksiyona dayanan ve bulaşıcı olan üveitin en sık rastlanan nedenleri şunlardır:

 • Uçuk simpleks virüsü: Ağızdaki ve genital bölgedeki uçuklardan sorumlu olan virüs, cinsel organlarda ağrılı kabarcıkların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Varicella-Zoster virüsü: Su çiçeği hastalığına neden olan virüs.
 • SitomegalovirüsHIV hastalarında ve doğmamış bebeklerde daha sık görülen, genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda göze çarpan semptomlara neden olan yaygın bir viral enfeksiyon tipidir.
 • Toksoplazmoz: Genellikle sadece bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda ve doğmamış bebeklerde göze çarpan semptomlara neden olan ve parazitler tarafından yayılan bir enfeksiyondur.

Enfeksiyon Kaynaklı Olmayan Üveit

Enfeksiyon kaynaklı olmayan üveit vakalarının önemli bir kısmı, altta var olan otoimmün bir hastalık ile bağlantılı olarak gelişir. Otoimmün hastalıklarda vücudun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı dokularına saldırır. Bazı insanlarda üveit semptomlarını tetiklediği bilinen otoimmün durumlar şunlardır:

 • Ankilozan spondilit: Esas olarak omurgayı etkileyen bir hastalık.
 • Reaktif artrit: Eklemleri, cinsel organları ve gözleri etkileyebilecek bir artrit tipi.
 • Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsak iltihabına neden olan durumlar.
 • Sedef hastalığı: Bağışıklık sisteminin neden olduğu ve cilt hücrelerinin normal üretimini bozan bir cilt rahatsızlığı.
 • Multipl skleroz: Esas olarak sinirleri etkileyen otoimmün bir hastalık.
 • Behçet hastalığı: Ağız ülseri ve genital ülserlere neden olan nadir bir otoimmün durum.

Enfeksiyon kaynaklı olmayan üveitin diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Travma veya gözlerde oluşan yaralanma
 • Lenfoma gibi bazı kanser türleri. Ancak bu kanser türlerinin üveite neden olması çok ender görülen bir durumdur.

İdiyopatik Üveit

Üveit vakalarının üçte biri enfeksiyon veya altta yatan bir otoimmün durumdan kaynaklanmaz. Bu duruma idiyopatik üveit denir. Uzmanların çoğu, idiyopatik üveit vakalarında bağışklık sisteminin rol oynadığından şüpheleniyor, ancak bu rolün ne kadar olduğu belirsizliğini koruyor.

Üveit Teşhisi

Yarık Lamba Muayenesi

Göz doktoru, yarık lamba adı verilen bir ekipman kullanarak üveit teşhisini doğrulayabilir. Bir yarık images - Üveit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

lamba, mikroskop ve güçlü bir ışık huzmesinden oluşur. Göz doktoru, herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek için gözünüzü mikroskop altında incelemeden önce gözünüzü aydınlatmak için ışığı kullanacaktır.

Üveitiniz varsa gözünüzde çok sayıda beyaz kan hücresi olacaktır. Yarık lamba altında incelendiğinde bu beyaz kan hücreleri puslu bir sıvı gibi görünürler. Sıvının gözünüzün neresinde bulunduğu tespit edilerek, ön, orta veya arka üveit teşhisi konulabilir.

Üveit Tedavisi

Enfeksiyon Kaynaklı Üveit

Üveitinizin nedeninin herpes simpleks virüsü gibi altta yatan bir enfeksiyon olduğu biliniyorsa, altta yatan enfeksiyonu tedavi etmek gözlerinizdeki üveiti de tedavi edecektir. Enfeksiyon kaynaklı üveitler, antiviral ve antibiyotik tedavisine iyi cevap verirler.

Enfeksiyon Kaynaklı Olmayan Üveit

Kortikosteroidler enfeksiyon kaynaklı olmayan üveit tedavisinde kullanılan başlıca ilaç türüdür. Bu ilaçlar, bağışıklık sisteminin normal çalışmasını engelleyerek çalışırlar, böylece enflamasyona neden olan kimyasallar bloke edilir. Kortikosteroidler aşağıda açıklanan ilaç formlarında bulunur. 

Kortikosteroid Göz Damlası

Kortikosteroid göz damlası genellikle enfeksiyon kaynaklı olmayan üveit için önerilen ilk tedavidir. Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak önerilen doz, her saatte bir, her iki günde bir kez göz damlası kullanmak arasında değişebilir. Kortikosteroid göz damlası kullandıktan sonra geçici bulanık görme sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumda, görüşünüz normale dönene kadar araç kullanmayın. Üveitin tekrar etmemesi açısından göz damlasını doktorunuzun belirttiği şekilde ve sürede kullanmaya devam edin. 

Kortikosteroid Enjeksiyonları

Kortikosteroid göz damlası ile tedavi başarılı olmaz ise, bu durumda kortikosteroid enjeksiyonu tedavinin 2. aşamasıdır. Arka üveit vakalarını tedavi etmek için sıklıkla kortikosteroid enjeksiyonları gerekir, çünkü bu tür üveit genellikle diğer tedavilere iyi cevap vermez. Ancak enjeksiyon doğrudan göze yapılmaz çünkü bunun göze zarar verme riski bulunur. Bunun yerine, enfeksiyon gözün kenarına yapılır. Lokal anestezi ile göz etrafındaki doku uyuşturulur ve böylece enjeksiyon yapılırken herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmezsiniz.

Oral Kortikosteroidler

Oral kortikosteroidler (tabletler veya kapsüller) kortikosteroidlerin en güçlü şeklidir. Bu ilaçlar, enflamasyonu hafifletmede iyi çalışırken, oral kortikosteroidler çok çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, yalnızca üveit günlük aktivitelerinizi engelliyorsa veya diğer tedaviler işe yaramadıysa önerilir. Oral kortikosteroidler, üveitin görüşünüzde kalıcı bir hasara neden olma riski taşıyabileceği düşünülürse de önerilebilir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.