YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Bilimsel Araştırmalar Diyabet Vitrin

Tip 2 Diyabette Dönüm Noktası: Newcastle Araştırması ve Geri Çevrilebilir Diyabet 5/5 (3)

Sarı Serum Dec 12

İngiltere’nin New Castle Üniversitesi’nde 298 tip 2 diyabet hastası üzerinde yapılan araştırma, düşük kalorili diyet uygulaması ile tip 2 diyabet hastalığının geri çevrilebilir olduğunu ve diyabet hastalarının düşük kalorili diyet ile ortalama 15 kilo verdikleri zaman pankreasın normal çalışma düzenine geri döndüğünü gösterdi. Profesör Roy Taylor tarafından yürütülen ve 2017 yılında Avrupa Diyabet Çalışmaları Birliği’nde (European Association For The Study Of Diabetes) sonuçları sunulan araştırmaya göre, tip 2 diyabetin hem karaciğer hem de pankreasta oluşan fazla yağlanmadan kaynaklandığı ortaya çıkarıldı.

Çift Döngü Hipotezi

Profesör Taylor’ın “Çift Döngü Hipotezi” adını verdiği ve bu çalışma ile doğruluğunu kanıtladığı hipoteze göre, karaciğer ve pankreasta oluşan fazla yağlanma tip 2 diyabete sebep oluyor.Bu fazla yağlanma karaciğerin insülüne gerektiği gibi cevap vermesini engelliyor, insülin glikoz üretiminin normal bir şekilde üretilmesinden sorumlu olduğu için, bu durumda karaciğer çok fazla glikoz üretmeye başlıyor. Bunlar olurken eş zamanlı olarak karaciğerdeki fazla yağlanma, yağın tüm dokulara ulaştırılma sürecini de değiştiriyor ve dokulara gerektiğinden daha fazla yağ taşınmasına sebep oluyor. Pankreas ise bu oluşan fazla yağlanmadan dolayı gerektiği kadar insülin üretemiyor. Ve bu sürecin sonunda tip 2 diyabet hastalığı ortaya çıkıyor.

Kilo Verin Diyabetten Kurtulun

Çalışmaya göre, pankreasta oluşan fazla yağlanmanın 1 gramından düşük kalorili diyet ile kurtulduğunuz zaman, pankreas normal insülin üretme sürecine geri dönüyor ve dolayısıyla tip 2 diyabet hastalığı da geri çevrilmiş oluyor. 10 senedir tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olsanız dahi, eğer kilonuzu normal seviyelere çekmeyi başarır ve pankreastaki o küçük 1 gramlık yağdan kurtulursanız diyabet hastalığınızı geri çevirme şansınız var. 2011 yılında yapılan başka bir çalışma da bu bahsettiğimiz çalışmanın bulgularını destekler nitelikte, düşük kalorili diyete başlayan tip 2 diyabet hastalarının açlık kan şekerleri 1 hafta içinde normal seviyelere geliyor ve 8 hafta sonunda pankreastaki yağ kütlesi azalıyor ve normal insülin üretme sürecine geri dönülüyor.

Profesör Taylor bu mekanizmayı şöyle açıklıyor, “Fazla yağlanma, insülin üretmek üzere programlanmış hücreleri bu özelliklerinden çıkararak ‘hayatta kalma’ fazına sokuyor ve  bu hücreler vücudun ihtiyacı olan insülin üretmek yerine sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar. Ancak bu fazla yağ ortadan kaldırıldığında, hücreler yine normal ve rutin işlerini yapmaya devam ediyorlar.”

Çalışmaya katılan ve 17 haftalık diyet sonucunda 25 kilo veren ve diyabetini geri çevirmeyi başaran Isobel Murray BBC’ye verdiği demeçte, 17 hafta boyunca kendisine verilen diyete göre günlük 200 kalori içeren sıvı gıdalar ile beslendiğini ve daha sonra diyetisyenlerin kontrolünde katı gıdalara geçtiğini söylüyor.


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.