YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

D Diyabet

Tip 2 Diyabet: Nedir? Kimlerde Gelişir? Nasıl Kontrol Altına Alınır? 5/5 (1)

Sarı Serum Dec 12

Ülkemizde şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kandaki glikoz miktarı çok yüksek olduğunda oluşan bir hastalıktır. Kan şekeri vücudun ana enerji kaynağıdır ve yediğiniz gıdalardan gelir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, gıdalardan enerji üretmek için glikozun hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Tip 2 diyabet türünde vücudunuz yeterli insülin üretemez ya da insülini iyi kullanmaz. Yeterli insülin olmadığı için glikoz kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşmaz.

İyi haber ise, tip 2 diyabetin gelişimini engelleyebilir veya geciktirebilirsiniz.

Tip 2 Diyabet Daha Çok Kimlerde Görülür?

Tip 2 diyabet her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak daha çok orta yaşlı ve yaşlı insanlarda görülür. 45 yaş ve üzerindeyseniz, ailenizde diyabet öyküsü varsa veya aşırı kilolu veya obez olmanız durumunda tip 2 diyabet geliştirme riskiniz de artar.

Fiziksel hareketsizlik ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunları, tip 2 diyabet geliştirme riskinizi arttırır. Prediyabetiniz varsa veya hamile kaldığınızda gebelik diyabetiniz olduysa, tip 2 diyabet geliştirmek olasılığınız daha yüksektir.

Diyabetin Belirtileri Nedir?

 • Aşırı susama ve idrara çıkma
 • Fazla acıkma
 • Yorgunluk
 • Bulanık görüş
 • El ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Geç iyileşen yaralar
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Tip 2 diyabet belirtileri genellikle birkaç yıl içerisinde yavaş yavaş gelişir ve hafif olabileceğinden bunları fark etmeme ihtimaliniz vardır. Çoğu insan belirti dahi göstermez. Bazı insanlar bulanık görme veya kalp rahatsızlığı gibi şeker hastalığıyla ilgili sağlık sorunları ortaya çıkana kadar hastalığa yakalandıklarını farkedemeyebilirler. O yüzden düzenli aralıklarla hekim kontrolünde kan şekeri testi yaptırmak çok önemlidir.

Tip 2 Diyabet Neden Olur?

Tip 2 diyabetin olası sebepleri şunlardır:

 • Fazla kilo ve obezite – fazla kilolar ve özellikle de bel çevresindeki yağ oranının yüksek olması
 • Fiziksel olarak aktif olmamak
 • İnsülin direnci – kaslar, karaciğer ve yağ hücrelerinin de insülini kullanamaması ve dolayısıyla vücudun daha çok insüline ihtiyaç duyması
 • Genetik faktörler

Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Tip 2 diyabet kan testleri baz alınarak teşhis edilir. Bu testlerin başında açlık kan şekeri ölçümü, genel kan şekeri ölçümü ve son 3 aydaki kan şekeri seviyesini ölçen A1C testi gelir.

Tip 2 Diyabet İçin Hangi İlaçları Kullanmak Gerekir?

Doktorunuz tarafından belirlenecek diyabet tedavi programı çerçevesinde, insülin gibi cildinizin altına enjekte ettiğiniz ilaçları içerebilecek diyabet ilaçlarına ihtiyacınız olabilir. Zamanla, kan şekerinizi düzenlemek için birden fazla ilaç kullanmanız gerekebilir. Ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diğer koşulları kontrol altında tutmak için de ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Tip 2 Diyabetten Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yapılan araştırmalar, hastalık için risk faktörleri mevcut ise tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmak için alabileceğiniz önlemler olduğunu göstermiştir. Riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

 • Fazla kilolarınız varsa kilo verin ve kilonuzu koruyun. Mevcut kilonuzun yüzde 5-7’sini kaybederek şeker hastalığını önleyebilir veya geciktirebilirsiniz.
 • Daha fazla hareket edin. Haftada en az 5 gün yürüyüş gibi en az 30 dakikalık fiziksel aktivite yapın. Yavaş başlayın ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmayı ihmal etmeyin.
 • Sağlıklı beslenin. Her gün yediğiniz kaloriyi azaltmak için porsiyonlarınızı azaltın. Az yağlı gıdalar seçmek, kaloriyi azaltmanın başka bir yoludur. Tatlandırılmış içecekler yerine su içmeyi tercih edin.

Tip 2 Diyabet Geri Çevrilebilir Mi?

Bu sorunun cevabı şimdiye kadar hayır idi ancak son yapılan araştırmalarda kontrollü kilo verme ile hastaların tip 2 diyabet hastalığını önemli ölçüde geri çevirebildikleri ortaya çıktı. Diyabet konusunda “dönüm noktası” olarak kabul edilen çalışmaya göre, kilo vermeyi tetiklemesi amacıyla 17 hafta boyunca sıvı karışımlar ile beslenen fazla kilolu tip 2 diyabet hastalarından 15 kilo ve daha fazla verenlerin %86’sında kayda değer bir gerileme görüldü.

» Devamını okuyun: “Tip 2 Diyabette Dönüm Noktası: Newcastle Araştırması ve Geri Çevrilebilir Diyabet”


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.