YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Ortopedik Rahatsızlıklar T

Tendonit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (1)

Tendonit, etkilenen bölgede ağrıya ve şişmeye neden olan, tendonların enflamasyonudur. Omuz, dirsek, el bileği, parmak, uyluk, diz veya topuk arkasındaki tendonlar etkilenebilir.

Tendonit oldukça yaygındır ve herkesi etkileyebilir, ancak özellikle çok spor yapan yetişkinleri etkileyebilir. Ayrıca, tendonlar zamanla elastikiyetlerini kaybederler ve zayıflarlar, bu yüzden yaşlılarda tendonit sık görülen bir sorundur.

Tendon Nedir?

Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan sert ve lastik kordonlardır. Kaslar kasıldığında kemiklerin ve eklemlerin hareketine yardımcı olurlar.

Örneğin, ellerinizin arkasında görebileceğiniz tendonlar parmaklarınızı hareket ettirir ve ön koldaki kaslara bağlanır.

Bazı tendonlar sinovyum adı verilen koruyucu bir kılıfla kaplıdır. Sinovyum ile tendon arasında, tendonun kolayca hareket etmesine yardımcı olan ve sürtünmeyi önleyen az miktarda yağlı sıvı bulunur.

Tenosinovit Nedir?

Tendonun kendisi yerine, tendonu çevreleyen kılıfta enflamasyon oluşursa, bu duruma tenosinovit denir. Tendonit ve tenosinovit aynı anda ortaya çıkabilir. Uzmanlar, tendon yaralanmalarını toplu olarak tanımlamak için ‘tendinopatiler’ terimini kullanır.

Tendonitin Belirtileri

Tendonitin belirtileri şunlardır:

  • Etkilenen bölge hareket ettirildiğinde daha da kötüleşen ağrı,
  • Şişme, bazen sıcaklık veya kızarıklık oluşması,
  • Etkilenen bölgedeki zayıflık (ağrı nedeniyle)
  • Tendon boyunca gelişen bir yumru.

Tendonit tedavi edilmezse, tendon yırtılabilir (ayrılabilir) ve tendon hattında bir boşluk hissedilebilir.

Tendonitin Nedenleri

Tendonite, bir tendonun aşırı kullanımı veya yaralanması neden olur. Aşağıdakilerin sonucu olarak tendonit gelişebilir:

  • Sporla ilgili bir sakatlanma, veya
  • İşyerinde meydana gelebilecek tekrarlayan zorlanma yaralanmaları (kasların tekrar tekrar kullanılması).

Tendonda yaralanma nedeniyle oluşan bir yırtılma enflamasyona (şişmeye) neden olabilir.

Tıbbi Nedenler

Henüz tam olarak bilinmeyen nedenlerden dolayı, tendonit, diyabetli kişilerde genel popülasyona göre daha sık görülür. Ayrıca, tenosinovit (tendonu çevreleyen kılıfın iltihabı) bazen romatoid artrit ile ilişkilidir.

Tendonitin Teşhisi

Tendonit veya tenosinovit fiziksel muayene ve belirtilerin değerlendirilmesi ile koyulabilir. Bazen, tendon kılıfı kalınlaşır ve tendonu hareket ettirmeye çalıştığınızda gıcırtıya benzer bir ses duyulabilir.

Tanı hakkında herhangi bir şüphe varsa, röntgen çekilebilir ve bunun sonucunda tendonun etrafında kalsiyum birikintileri görülebilir. Bunun dışında, bir ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) taramasında, tendon kılıfının enflamasyonu (şişmesi) görülebilir.

Tendonit ve Tenosinovit Örnekleri

Aşil Tendoniti

Aşil tendonitleri, topuk ile baldır kası arasındaki tendonun enflamasyonudur. Genellikle spor sakatlanmalarından kaynaklanır. Ayrıca, ayağı düzgün bir şekilde uymayan ya da desteklemeyen ayakkabılar giyilmesi ve bu nedenle düzgün yürüme pozisyonundan uzaklaşılması sebeplerden biri olabilir. Son olarak, bu durum romatoid artrit ile ilişkili olabilir.

Supraspinatus Tendoniti

Suprastinatus tendonit, omuz ekleminin üstündeki tendonun iltihabıdır. Özellikle kolunuzu kaldırdığınızda veya hareket ettirdiğinizde ağrıya neden olur.Ayrınca, geceleri omzunuzun üzerine yatarken ağrı oluşabilir. Genellikle aynı bölgedeki diğer tendonların da etkilendiği “rotator manşet sendromu” olarak adlandırılan bir durumun bir parçasıdır.

Tenisçi Dirseği ve Golfçü Dirseği

Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) dirseğin kenarlarındaki ağrıdır. Golfçü dirseği ise (medial epikondilit) dirseğin ortasındaki ağrıdır.

Bu durumlar, dirseği hareket ettirdiğinizde özellikle de bir kuvvete karşı kaldırdığınızda ağrıya neden olur. Ağrı genellikle dirsek çevresindedir, ancak bileğe doğru yayılabilir.

DeQuervain Stenoz Tenosinoviti

DeQuervain’in stenojen tenosinoviti, el bileği ve başparmak arasında uzanan baş parmak tendonlarını çevreleyen kılıfın iltihaplanmasıdır. Kılıfın şişmesi ve kalınlaşması belirgindir ve bu durumlarda baş parmağını hareket ettirmek çok acı verici olabilir.

Tetik Parmağı / Başparmak

Tetik parmağı veya başparmak, parmağın veya baş parmağın bükülmüş bir konumda sabitlendiği yerdir ve düzeltildiğinde bir tıklama hissi oluşur. Bunun nedeni, avuç içindeki tendon kılıfının kalınlaşması ve enflamasyonudur. Ayrıca tendon boyunca oluşan küçük bir nodülden de kaynaklanabilir.

Tendonitin Tedavisi

Tendonu Dinlendirmek

Spor veya yazı yazma gibi, tendonite neden olan şeyi yapmayı bırakın veya en azından azaltın. Bu, enflamasyonun artmasına engel olacak ve hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.

Etkilenen alanı dinlendirmek önemlidir. Bu, enflamasyonun iyileşmesine izin verecektir. Sargı bezi, atel gibi bir miktar destek, hareketi azaltacağından yardımcı olabilir. Şiddetli tendonit vakaları, alçıya alınarak tamamen dinlenmeyle iyileşebilir.

Sıcak ve Soğuk Uygulama

Etkilenen bölgeye bir buz torbası veya ılık havlu uygulayarak ağrıyı ve şişliği azaltabilirsiniz. Buzu doğrudan cildinizde kullanmayın; aksi takdirde soğuk yanması oluşabilir. Buzu uygulamadan önce bir havluya sarın veya yaralı alana bir havlu koyun.

Ağrı Kesiciler

Tenosinovit, ibuprofen gibi hafif nonsteroid antienflamatuar ağrı kesiciler (NSAİİ’ler) ile tedavi edilebilir. Ancak bu ilaçlar, midede sorun oluşturabileceğinden, uzun süre kullanılmamalıdır. Bununla beraber, parasetamol gibi ağrı kesiciler de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Steroid Enjeksiyonları

Şişlik ve yanma mevcutsa, etkilenen tendonun etrafına veya tendon kılıfına bir steroid enjeksiyonu yapılması etkili olabilir.

Fizyoterapi

Etkilenen bölgenin manipülasyonunu ve o bölgeye masaj yapılmasını içeren fizyoterapi yardımcı olabilir.

Ekstrakorporeal Şok Dalgası Tedavisi

Tendonun etrafında kalsiyum birikintileri varsa (kalsifik tendonit), bunlar cerrahi olarak çıkartılabilirler veya bu durum devam ederse, ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (EŞDT) adı verilen bir prosedürle tedavi edilebilir.

EŞDT, kalsiyum birikintilerini kırmak için etkilenen bölgelere şok dalgalarının verilmesini içerir.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.