YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Sağlıklı Yaşam Stres Yönetimi

Stres Nedir? Nasıl Baş Edilir? Stres Yönetimi Nasıl Olur?

Stres hayatın taleplerine karşı normal bir psikolojik ve fiziksel tepkidir. Az miktarda stres iyi kabul edilir ve sizi iyi performans göstermeniz için motive eder. Ancak trafik, hastalıklar, parasal sıkıntılar gibi zorluklar sizi baş etmenizin zor olduğu noktalara getirebilir.

Beyniniz bir tehdit ile karşılaştığınızda sizi korumak için bir takım araçlar ile donatılmıştır; bir tehdit algıladığında kalp atış hızını arttıran ve kan basıncınızı yükselten adrenalin, kortisol ve norepinefrin gibi stres hormonlarını vücuda salar. Bu sayede “kavga et veya kaç” yanıtı vermeye hazır hale gelirsiniz ve o tehditle uğraşmaya hazır olursunuz. Bu sırada beyin size olabildiğince enerji ve güç verebilmek için o sırada gerekli olmayan mide gibi bir takım organları kapatır ve vücudun ürettiği tüm enerjiyi sizin hizmetinize sunar; kan akışı yoğun bir şekilde  gerekli olan kaslara gider ve bu esnada beyin aktiviteleri dahi sınırlanır.  Tehdit ortadan kalktıktan sonra vücut normal ritmine geri döner.

Bu sistem örneğin bir ormanda karşınıza bir ayı çıktığında sizin hayatınızı kurtarabilecekken, parasal sıkıntıların veya sağlık sorunlarının oluşturduğu bir tehdit algısında işe yaramıyor. Çünkü beynimiz ve vücudumuz ani tehditler konusunda evrimleşmiş ve uzmanlaşmışken, bu çağda yaşamak zorunda kaldığımız ve çoğunluğu geniş zamana yayılan parasal, sağlık, duygusal sorunlar ile nasıl baş edeceğini bilmiyor. Fakat ortada öyle veya böyle bir tehdit algıladığı için de, tek bildiği yol olan stres hormonlarını devreye sokuyor.

İşte modern çağda yaşadığımız ve stres olarak özetlediğimiz durumun kaynağı da budur; vücut sürekli bir tehdit algıladığından, alarm durumundan normal ritmine geçiş yapamıyor. Bizi ani tehditlere karşı koruyup, tehdit ortadan kalktıktan sonra devreden çıkması gereken stres hormonları sürekli veya sık sık devrede olduğu için de bu durum bir süre sonra bizim aleyhimize işliyor ve bu hormonlar bizi korumak yerine çeşitli organlara zarar vermeye başlıyorlar.

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Yaşadığımız dünyada stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmadığından, stresi yok etmeye çalışmak yerine onu kontrol altına almaya çalışmak çok daha işe yarayan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.  Aşağıdaki tavsiyeleri hayatınıza uygulayarak stresle daha sağlıklı bir baş etme şekli geliştirebilirsiniz.

1. Stresin hayatınızın bir parçası olduğunu kabul edin

Stresli bir durum ortaya çıktığında “Ben bununla uğraşmak istemiyorum” diyerek gereksiz güç ve enerji harcamak yerine, hayatta böyle durumların olabileceğini kabul edin ve tüm enerjinizi şikayet etmek yerine durumu iyileştirmek için harcayın. Eğer durumun kendisi sizin iyileştirme gücünüzü aşıyorsa, kendi pozisyonunuzu ve hayatınızı bu stresli durumdan en az etkilenecek şekilde düzenleyin.

2. Problemleri bağlamından koparmayın

Hayat içinde yaşadığınız sorunları bağlamından kopararak olduğundan daha büyük görmek hepimizin zaman zaman yaptığı bir hareket. İşyerindeki bir sorunun kariyerinizi yok edeceğini düşünmek, geçici bir parasal sıkıntının hayatınızın sonuna kadar süreceğini sanmak gibi problemleri bulundukları çerçeveden koparıp “başınıza gelmiş en büyük felaket” olarak görmeyi bırakmak, bu sorunların yarattığı stresi makul bir seviyeye çekmenize yardım edecektir. Bunu yaparken, devamlı olarak size durumun kötü taraflarını gösteren iç sesinizi de bastırmayı unutmayın.

3. Sağlığınıza özen gösterin

Stresin kaynağının vücudun kendisinden başladığını unutmayarak, sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin. Sağlıksız bir vücutla hiçbir sıkıntıyı göğüslemenizin mümkün olmadığını unutmayın. O yüzden özellikle de zor ve stresli zamanlarda kendinizi iyice bırakmak yerine uykunuza ve beslenmenize özen gösterin. Olay ve durumlar karşısında sağlıklı ve sonradan pişman olmayacağınız kararları ancak sağlıklı bir vücutla alabilirsiniz.

4. Seçimlerinize sahip çıkın

İnsanlar zor durumlarla karşılaştıklarında kendilerini “çaresiz kurban” olarak görme eğilimindedirler. Bu bakış açısı sizi daha da pasifize ederek sorunu çözecek gücü ve cesareti bulmanızı zorlaştırır. Oysa ki, yaşadığımız hayat kadar karşımıza çıkan sorunlar da kendi verdiğimiz kararların, yaptığımız seçimlerin bir sonucudur. Sonuçları kötü dahi olsa kararlarınıza sahip çıkmak sizi o sorunlar karşısında aktif ve güçlü bir pozisyona sokar. Hayatın içinde bazen yanlış seçimler yapabilirsiniz, bu durumda kendinizi sert bir şekilde yargılamak veya soruna teslim olup pes etmek yerine o sorunu nasıl çözeceğinize odaklanmak daha iyi sonuçlar verecektir.

5. Şerdeki hayırı bulun

Hayat, siz onu nasıl algılıyorsanız sizin için öyle yaşanır. Eğer her olumsuz durumu mutlak bir tehdit ve kötülük olarak görme eğilimindeyseniz, hayatınız da buna uygun olarak devam eder. Oysa ki yaşanan şerdeki hayırları görmek, hem o durumun üstesinden gelebilmek için, hem de iyi bir hayat yaşamak için çok önemli bir beceridir. Zorlukların sizi zor ve tatsız bir insana çevirmesine izin vermeyin, her zor durumda mutlaka olumlu bir taraf olduğunu, o “hayırı” bulmanın sizin elinizde olduğunu ve nihayet o zorluğun üstesinden gelmenin sizi daha güçlü bir insan yapacağını unutmayın.

6. Sadece kendinizi kontrol edebileceğinizi unutmayın

Hayatın içinde maruz kaldığımız olayların ve insanların bir kısmı kontrolümüz dışında bizi sinirlendirebilir veya üzebilir. Ancak o insanları veya olayları kontrol etme şansınızın olmadığını, sadece kendi tepki ve davranışlarınızı kontrol edebileceğinizi unutmayın ve bu durumu kendi leyhinize kullanın. İş yerindeki patronunuz veya iş arkadaşınız ancak siz izin verdiğiniz müddetçe sizi sinirlendirebilir veya üzebilir. Eğer siz olaylara ve insanlara bakış açınızı değiştirirseniz, hayatın genel akışı içinde çok küçük kalan sorunlar sizde stres yaratmayacaktır.

7. Rahatlama teknikleri kullanın

Çok zorda kaldığınızda açık havada yarım saatlik bir yürüyüş bile sizi tahmin ettiğinizden çok daha fazla rahatlatacaktır. Bunla beraber nefes teknikleri, düzenli yapılan spor, yoga, plates vücudunuzun zor durumlar ile daha iyi baş etmesine yardımcı olur.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.