YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Enfeksiyon Hastalıkları Kış Hastalıkları S-Ş Sağlık

Sinüzit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (2)

Sarı Serum Oct 10
Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit, sinüslerin veya geniz yolunun enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Sinüsler alın, sin%C3%BCzit 2 - Sinüzit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?burun, göz ve elmacık kemiklerinin arkasında bulunan küçük hava boşluklarıdır. Sinüsler vücuda zararlı maddelerin girmesini engellemek için mukus üretirler. Bakteri, virüs veya alerjen maddelerin bu boşluklarda çok fazla mukus üretimine neden olmasıyla sinüsler dolar.

Soğuk algınlığı veya alerji durumlarında fazla mukus üretimi beklenen bir şeydir ancak bu oluşan fazla mukus aynı zamanda bakteri ve virüslere oralarda yerleşip çoğalmaları için davetiye çıkartır ve dolayısıyla virüs veya bakteri kaynaklı sinüs enfeksiyonu oluşur.

Sinüs enfeksiyonlarının çoğu virüs kaynaklıdır ve 1-2 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. O yüzden her sinüs enfeksiyonunda hemen antibiyotik kullanımı doğru değildir. 1-2 hafta içinde iyileşme görülmeyen sinüs enfeksiyonları için bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Sinüs Enfeksiyonu Çeşitleri Nedir?

Akut Sinüzit

Diğerleri ile kıyaslandığında en kısa süren sinüzit çeşididir. Çoğunlukla bir soğuk algınlığının devamı olarak ortaya çıkar. Bakteri veya virüs kaynaklı olabilir. Virüs kaynaklı olanları 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Bakteri kaynaklı olanlarının tamamen düzelmesi için 3-4 hafta gerekebilir.

Subakut Sinüzit

Çoğunlukla bakteri veya mevsimsel alerji kaynaklıdır. Enfeksiyon semptomları 3 ay kadar sürebilir.

Kronik Sinüzit

Semptomları 3 aydan daha fazla süren sinüzitler kronik olarak kabul edilir.  Ancak akut sinüzite göre daha hafif seyreder. Kronik sinüzit burnun yapısal bozukluklarından, alerjilerden veya diş problemlerinden dolayı meydana gelir.

Sinüzitin Belirtileri Nedir?

Sinüzit belirtileri ile soğuk algınlığı belirtileri birbirine benzer. Ateş, tıkalı burun, koku alma duygusunda azalma, baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akması, geniz akıntısı ve öksürük gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak sinüzitin alamet-i farikası sinüslerde (yüzde) doluluk hissi ile o tıkanıklığın neden olduğu baş ağrılarıdır.

Sinüs Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Sinüs enfeksiyonundan şüphelenen doktor sizden semptomları dinledikten sonra fiziksel muayene yapacaktır. Bu muayenede doktorunuz yüzünüzdeki belli noktalara parmaklarıyla basınç uygulayarak o bölgelerde şişme veya hassasiyet olup olmadığına bakar. Bununla beraber, burnunuzun içine bakarak enfeksiyon belirtileri arayabilir.

Bir çok sinüs enfeksiyonu durumunda doktorlar sadece fiziksel muayene ile teşhisi koyup tedaviye başlayabilirler.  Ancak kronik sinüzitten şüphelenilen durumlarda, doktorunuz daha detaylı görüntüleme araçlarından faydalanabilir. Bu görüntüleme araçları ile sinüs boşluklarındaki olası tıkanıklıklar ve burundaki polip gibi yapısal bozukluklar ortaya çıkar.

Burun endoskopisi, burundan ucunda kamera olan bir fiber optik kablo ile girilerek sinüslere bakılmasını ifade eder. Burnu 3 boyutlu olarak tarayıp görüntüsünü çıkaran BT (Bilgisayarlı Tomografi) veya yüz röntgeni sinüzit için doktorların genellikle başvurdukları diğer görüntüleme yöntemleridir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzitin nasıl tedavi edileceği enfeksiyonun kaynağının bakteri mi yoksa virüs mü olduğuna bağlıdır. Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda semptomatik yani belirtileri hafifletmeye yönelik tedavi uygulanıp, bağışıklık sisteminin hastalığı ortadan kaldırması beklenirken, bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda ise antibiyotik tedavisi gerekir. Sinüs enfeksiyonlarının çoğunun virüs kaynaklı olduğu düşünülürse, önce semptomatik tedavi uygulayıp, eğer bu tedavilere 1 haftada bir cevap alamıyorsanız antibiyotik tedavisine başlamak en doğru yol olacaktır.  İlerlemiş kronik sinüzit vakalarında ise ameliyat bir opsiyon olarak düşünülmelidir.

Tıkanıklık

Sinüs enfeksiyonundaki en büyük sorunlardan biri sinüs boşluklarının dolması ile ortaya çıkan burun tıkanıklığı ve baş ağrısıdır. Bunun için reçetesiz olarak satılan dekonjestan (burun açıcı) hap ve burun spreylerinden fayda görebilirsiniz. Ancak dekonjestan özellikli burun spreylerinin 4-5 günden fazla kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Aynı şekilde, takibi gerektiren bir hastalığınız var ise, dekonjestan özellikli hapların bir takım yan etkileri nedeniyle dikkatli kullanılması gerektiğini unutmayın.

Burnunuzu ve sinüslerinizi rahatlatmak için evde deneyebileceğiniz bir takım yöntemler de mevcut. Öncelikle mukusun incelmesi ve vücuttan atılabilmesi için bol bol su içmeniz gerektiğini unutmayın.  Bulunduğunuz yeri nemli tutmak, sıcak bir duş almak veya banyoda sıcak suyu açıp bir süre oturmak da sinüslerinizi rahatlatır. Burnunuzun üzerine gelecek şekilde sıcak nemli bir bezi yüzünüze koymak da yine evde deneyebileceğiniz yöntemler arasında.

Baş Ağrısı

Sinüslerin dolmuş olmasından kaynaklı baş ağrısı kişiyi oldukça rahatsız edebilir ve günlük rutin işlerini dahi yapmasını engelleyebilir. Bunun için yine reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler fayda sağlayabilir.

Antibiyotik

Eğer sinüs enfeksiyonunuz bakteri kaynaklıysa antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir. Doktorunuz  en uygun antibiyotiği ve dozunu belirleyecektir. Ancak antibiyotik tedavisini doktorunuzun belirttiği süreler boyunca devam ettirmeniz gerektiğini unutmayın. Tedavi başladıktan bir süre sonra kendinizi iyi hissedip antibiyotiği bırakırsanız, hastalık daha şiddetli bir şekilde nüksedebilir.

Ameliyat

Burundaki yapısal bozuklukların kronik sinüzite yol açtığı ve ilaç tedavisine yanıt alınamayan durumlarda ameliyat da bir opsiyon olarak değerlendirilir. Bu operasyonla sinüsler temizlenir, burundaki polip, deviasyon gibi sorunlar ortadan kaldırılır.

Komplikasyonları Nedir?

Çoğu sinüs enfeksiyonu kendi kendine veya bakteri kaynaklı ise antibiyotik tedavisi ile ortadan kalkar. Ancak ender görülmekle birlikte tedavi edilmeyen sinüs enfeksiyonları apse, menenjit (beyin zarının iltihaplanması), orbital sellülit (gözü çevreleyen dokuların iltihaplanması) ve kemik iliği iltihabına neden olabilir.

Hangi doktora gitmeliyim?

Sinüs enfeksiyonları temel olarak Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanlarının alanına girer. Ancak bir enfeksiyon olması nedeniyle Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları da teşhis ve tedavi uygulayabilir. Çok komplike olmayan durumlarda Aile Hekimi de size uygun tedaviyi verebilir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.