YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Faydaları Grip

Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları 5/5 (4)

Sarımsak, çok eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir besin. Modern tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat’ın bir çok hastalık için sarımsak önerdiği biliniyor.

Sarımsak alyum ailesine dahildir ve soğan ve pırasa ile yakından bağlantılıdır. Dünyanın bir çok yerinde yetişir ve eşsiz tadı ve kokusu nedeniyle yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Sarımsağın sağlığa faydalı olan özellikleri sarımsak dişlerinin doğranması, ezilmesi veya çiğnenmesi ile ortaya çıkan sülfür sayesinde olur. Bu yüzden, sağlık faydalarından yararlanmak için sarımsakları bu şekilde kullanmak gerekir. Örneğin, yemeklere sarımsağı bütün olarak atmak yerine doğrayarak atmak daha faydalıdır.

Besin Değerleri

28 gramlık bir sarımsağın besin değerleri şöyledir:

  • Magnezyum: Günlük ihtiyacın %23’ü
  • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın %17’si
  • C Vitamini: Günlük ihtiyacın %15’i
  • Selenyum: Günlük ihtiyacın %6’sı
  • Fiber: 0.6 gram
  • Protein: 1.8 gram
  • Ayrıca çeşitli miktarlarda kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir ve B1 vitamini.

Sarımsak üst düzeyde besleyici olmasına rağmen, kalori ve karbonhidrat değerleri açısından düşük seviyededir.

İşte size bu eşsiz bitkinin bilim tarafından kanıtlanmış faydaları.

1. Sarımsak Soğuk Algınlığı İle Savaşır

12 hafta süren kapsamlı bir çalışmada, düzenli sarımsak tüketiminin soğuk algınlığına (grip ve nezle) yakalanma sıklığını %63 oranında azalttığı bulundu. Aynı çalışmaya göre soğuk algınlığı belirtilerinin süresi de 5 günden 1,5 güne düştü.

Başka bir çalışma ise yüksek dozda sarımsak ekstresi (günde 2.56 gram) alımının hasta geçirilen günleri %61 oranında azalttığını ortaya koydu.

Eğer sık sık soğuk algınlığına yakalanıyorsanız, tedavi programınıza sarımsağı ekleyin.

2. Sarımsak Tansiyonun Düzenlemesine Yardım Eder

Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar dünyada en çok ölüme  sebep olan hastalıklar. Yüksek tansiyon ise bu hastalıkların en önemli sebeplerinden biri.

Yapılan çalışmalar, yüksek tansiyonu olan hastalarda sarımsak tüketiminin tansiyonu önemli ölçüde düşürdüğünü buldu.

Bir araştırmada 24 haftalık bir süreçte 600-1500 mg arasındaki sarımsak ekstresi tüketimin yüksek tansiyonu olan kişilerde yüksek tansiyon ilaçları ile aynı etkiyi yarattığını ortaya koydu.

Bu bahsedilen etkilerini görebilmek için günde 4 diş sarımsak yemek gerekli ve yeterlidir.

3. Sarımsak Kolesterol Seviyelerini İyileştirir

Kolesterol vücudun tüm hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Vücudun hormonları, D vitamini ve sindirime yardımcı olacak maddeleri üretebilmesi için kolesterole ihtiyacı bulunur. Kolesterolü ise vücutta iki çeşit lipoprotein taşır: Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (LDL) ve Yüksek Yoğunluklu Lipoproteinler (HDL).  LDL seviyelerinin kanda yüksek olması damarlarda yağ birikmesine sebep olduğu için “kötü” kolesterol adını alır. HDL ise kandaki kolesterolu karaciğere taşıdğı için “iyi” kolesterol olarak kabul edilir. Kanda LDL’nin düşük olması istenirken, HDL’nin yüksek olması kalp sağlığı için iyi olarak kabul edilir.

Yapılan araştırmalar, yüksek kolesterolü olan insanların sarımsak tüketiminin toplam ve LDL (Kötü) kolesterol düzeylerini %10-15 oranında azalttığını ortaya koydu. Ancak sarımsağın HDL (İyi) kolesterol düzeylerine bir etkisi bulunamadı.

4. Sarımsak İçerdiği Antioksidanlar İle Alzheimer ve Demans Hastalarıklarını Önleyebilir

Sarımsağın içinde bulunan antioksidan içeriklerin, serbest radikallerin oluşturduğu oksidatif zararları önleyebileceği düşünülüyor. Bununla beraber, yüksek dozda alınan sarımsak takviyelerinin insan vücudundaki antioksidan enzimleri arttırdığı ve yüksek tansiyonu olan insanlarda oluşan oksidatif stresi de önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkarıldı.

Sarımsağın bu sayılan etkilerinin Alzheimer ve demans hastalıkları için önleyici bir faktör olabileceğine inanılıyor.

5. Sarımsak Ömrünüzü Uzatabilir

Sarımsağın yukarıda sayılan yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri üzerindeki olumlu etkileri daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda, sarımsağın enfeksiyonlar ile mücadele etmesi de özellikle yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf insanların bu hastalıklardan ölmesinin önüne geçebilir.

6. Sarımsak Ağır Metallerin Vücuttan Atılmasına Yardımcı Olur

Sarımsağın yüksek metal zehirlenmesi nedeniyle organların zarar görmesini engellediği ortaya çıkarıldı. Bir akü üretim fabrikasında çalışan işçiler üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, sarımsağın kandaki kurşun seviyelerini %19 oranında azalttığı ortaya çıkarıldı. Sarımsak aynı zamanda bu işçilerin baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi zehirlenme belirtilerini de azalttı.

7. Sarımsak Kemik Sağlığını İyileştirir

Bu konuda henüz insanlar üzerinde yapılmış bir çalışma olmasa da, dişi kemirgen hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, sarımsağın östrojen seviyelerini yükselterek kemik sağlığını iyileştirdiği bulundu. Aynı zamanda, sarımsak ve soğan tüketiminin osteoartrit (kireçlenme) üzerinde de faydalı etkileri olduğu ortaya çıktı.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.