YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

R Reflü Sindirim Hastalıkları Vitrin

Reflü Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (2)

Reflü, midenizin içindekilerin yutağa geri çıkması durumunda oluşan durumdur. Yutağa temas eden mide asitleri, reflünün en bilinen belirtilerinden kalp yanmasına sebep olabilir. Ülkemizde iki durum için de halk arasında aynı tabir kullanılsa da, arada bir olan reflü ile reflü hastalığı birbirinden farklıdır. Reflü hastalığı, reflü semptomlarının daha ileri düzeyde ve uzun süreli olan halidir. Burada açıklanacak olan genel hatlarıyla reflü hastalığıdır.

Reflünün Belirtileri

Reflünün en bilinen belirtisi kalp yanması denen durumdur ve bu bir çok kişi tarafından kalp krizi ile karıştırılır. Bununla beraber, yenilen şeylerin boğaza kadar çıkması ve o bölgeyi yakması da bir diğer reflü belirtisidir. Reflünün diğer belirtileri şunlardır:

 • Kötü kokulu nefes
 • Mide bulantısı
 • Karnın üst bölgesinde ve göğüste ağrı
 • Yutkunma sırasında acı
 • Solunum ile ilgili problemler
 • Kusma
 • Dişlerde aşınma

Reflünün Nedenleri

Reflü, yemek borusunun alt kısmındaki kasların (özofagusun alt sfinkteri) zayıflaması veya yanlış zamanda gevşemesi nedeniyle mide içeriğinin yutağa geri kaçması nedeniyle olur. Yemek borusunun alt kısmındaki kasların zayıflaması veya gevşemesi ise şu faktörlere bağlı olabilir:

 • Fazla kilo veya hamilelik nedeniyle mide üzerinde aşırı baskı olması
 • Astım, kalsiyum kanal blokerleri, antihistaminler, ağrı kesiciler, uyku ilaçları ve antidepresan ilaçları
 • Sigara içmek veya dumanını solumak

Bunlarla beraber, hiatus hernisi denilen ve karındaki iç organların diyaframdan göğüs boşluğuna girmesi durumlarında da sfinkter kaslarının üzerindeki baskıyı azaltarak, doğru çalışmasını engelleyebilir.

Reflü Teşhisi

Çoğu durumda reflü teşhisi, hastanın öyküsü ve yaşadığı belirtiler dinlenerek konulabilir. Çoğu durumda hastanın beslenme tarzında ve hayat tarzında yapılan değişiklikler ile reflü büyük oranda iyileşir. Ancak bu değişikliklere rağmen belirtilerde bir düzelme olmuyorsa, bir takım testlerin yapılması gerekebilir.

Endoskopi

Endoskopi, ucunda kamera olan ince ve uzun bir boruyla ağız ve yutaktan girilerek mideye ve onikiparmak bağırsağına bakılması işlemidir. Borunun ucundaki kamera doktorun ekranına görüntüler gönderir ve böylece olası sorunlar teşhis edilir. Gerekli durumlarda endoskopi sırasında yutaktan küçük bir parça alınarak biyopsi yapılır. Alınan parçayı pataloji uzmanı inceler.

Röntgen

Bu işlemde önce içinde baryum olan bir sıvı içilir ve baryum sindirim yolundan geçerken röntgen çekilir. Bu röntgen işlemi reflüyü teşhis etmez ancak reflü ile bağlantılı olabilecek hiataus hernisi, ülser ve özofagus darlıkları gibi sorunları gösterir. Bu işlemden sonra kısa bir süre geğirme ve bulantı yaşanabilir. Ayrca, bir iki gün boyunca dışkının rengi açık olabilir.

Özofagus (Yemek Borusu) pH Testi

Reflüyü en net olarak teşhis edecek test bu pH testidir. Özofagus pH testinde kişi normal hayatına devam ederken yemek borusundaki asit miktarı 24 saat boyunca ölçülür. Bu test için kişinin ağzından veya burnundan ince bir boru midesine kadar sokulur ve daha sonra yemek borusuna geri çekilerek yanağa bantla sabitlenir. Borunun yemek borusunda kalan kısmı o bölgeye ne zaman ve ne kadar asit geldiğini ölçer. Borunun dışarıda kalan kısmı ise bir monitöre bağlanarak ölçümleri 24 saat boyunca kaydeder. Çıkan sonuçlar gastroenterolog tarafından değerlendirilir.

Reflü Tedavisi

Yaşadığınız semptomların ciddiyetine göre doktorunuz yaşam ve beslenme tarzınızda değişiklik yapmanızı isteyebilir, ilaç tedavisine başlayabilir veya ameliyat olabilirsiniz.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Genel olarak yaşam ve beslenme tarzınızda yapacağınız bir takım değişiklikler ile reflü semptomlarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

 • Baharatlı, acı ve yağlı yiyecekler gibi reflüye neden olan yiyeceklerden kaçının. Alkol de reflünüzü daha kötü yapabilir.
 • Fazla kilolarınız varsa kilo verin.
 • Karnınızı sıkan kıyafetler giymeyin.
 • Yemeklerden sonra 3 saat dik bir şekilde oturun.
 • Yatarken başınızı biraz yüksekte tutacak şekilde yastık kullanın.
 • Sigarayı bırakın.

İlaç Tedavisi

Reflü için kullanılan ilaçların çoğunu reçetesiz olarak eczanelerden alabilirsiniz. Bu ilaçları bir süre kullandıktan sonra, eğer semptomlarınızda bir düzelme olmazsa uzman bir hekime (gastroenterolog) görünmenizde fayda vardır.

Antiasitler: Antiasitler reflü için kullanılan ilaçların ilk basamağııdır ve midenizdeki yanmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ancak antiasitlerin kabızlık veya ishal gibi yan etkileri olabileceğini unutmayın.

H2 Blokerleri: H2 blokerleri asit üretimini azaltır ve bu şekilde kısa süreli rahatlama sağlarlar. H2 blokerlerinin aynı zamanda yemek borusunu iyileştirme etkisi de bulunur.

Bu iki ilaç türü beraber de kullanılabilir. Antiasit asidi nötrolize ederken, H2 blokerleri de asit üretimini azaltırlar.

Proton Pompası İnhibitörleri (PPİ): PPİ’ler midenizin ürettiği asit miktarını azaltırlar. Yapılan araştırmlara göre, PPİ’ler reflüyü iyileştirmede H2 blokerlerinden daha etkili bulundu. PPİ’ler aynı zamanda yemek borusuna asidin verdiği zararı tedavi etmekte de H2 blokerlerinden daha etkilidir. Ancak PPİ’lerin uzun süre veya yüksek dozlarda kullanımı kalça kemiği, bel kemiği ve bileklerde kırık ve çatlak oluşumuna neden olabilir.  Son olarak, bu ilaçları yemeklerden önce aç karna almanız gerekir.

Prokinetikler: Prokinetikler midenizin daha hızlı boşalmasına yardım eder. Ancak bu ilaçların mide bulantısı, ishal, yorgunluk, depresyon, anksiyete gibi yan etkileri bulunur.

Antibiyotikler: Eritromisin gibi antibiyotikler de hızlı mide boşalmasına yardımcı olur.

Ameliyat

Yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikler ve ilaç tedavisi ile reflünüzde bir düzelme olmazsa, doktorunuz ameliyatı önerebilir.

Fundoplikasyon: Bu operasyon en yaygın reflü operasyonudur ve laporoskopik olarak yapılır. Bu operasyonda ucunda ufak bir kamera olan ince bir boru ile midenin üst kısmı yemek borusunun etrafına dikilir ve böylece yemek borusunun alt kısmına daha fazla basınç uygulanır hale gelir. Bu operasyon genel anestezi altında yapılır ve işlemden sonra bir süre hastanede kalmanız gerekir.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.