YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Bilimsel Araştırmalar Kadın Doğum Kadın Sağlığı Sağlık Vitrin

Rahim İçi Deneysel Ayrık Omurga Ameliyatı 5/5 (2)

27 Eylül 2017 tarihinde 6 aylık bir fetüs olan Royer, henüz annesinin rahmindeyken deneysel bir operasyon geçirdi. Royer, ayrık omurga (spina bifida) olarak bilinen ve omurga kemiğini sararak koruması gereken dokunun tam olarak oluşmadığı ve omurgadaki sinirlerin açık kalarak ileride yürümesini veya ayakta durmasını muhtemel olarak imkansız kılacak bir durumla karşı karşıyaydı. Royer’ın anne babası çeşitli alternatifleri değerlendirdikten sonra henüz deneysel aşamada olan bir operasyonda karar kıldılar.

İçindekiler - Hızlı Erişim

Operasyon

Doğum öncesi fetüs üzerinde yapılan operasyonlarda normal koşullarda rahim tamamen açılıyor. Ancak Teksas Çocuk Hastanesi (ABD) doktorlarının geliştirdiği bu yeni yöntemde, ufak boyutta bir kamera ve yine çok ufak aletlerin girebilmesi için rahimde çok küçük yarıklar açılıyor. Kamera bir monitore görüntüler göndererek doktorlara rehberlik ediyor. Konuyla ilgili henüz yeteri kadar veri olmasa da, bu operasyonun diğerlerine göre iki önemli avantajı var gibi görünüyor: Erken doğum riskini azaltması ve anneye normal doğum şansı vermesi. Ayrık omurga ameliyatının bebek doğduktan sonra da yapılması mümkün ama anne karnında yapılan operasyon bebeğin ileride kendi kendine yürüme şansını arttırıyor.

ayr%C4%B1k omurga bebek 300x200 - Rahim İçi Deneysel Ayrık Omurga AmeliyatıDoğum

Annenin hamileliği 9 ay sürdü ve sorunsuz bir normal doğum gerçekleşti. Bebek 3 kilo 600 gram olarak dünyaya gözlerini açtı. Ancak doğumdan 3 saat sonra operasyonun oluşturduğu izleri düzeltmek için bebek bir estetik operasyon geçirdi ve açık kalan yaraları plastik cerrahlar tarafından kapatıldı. Bundan sonra bebek bir takım testlere alınarak özellikle bacak hareketleri incelendi. Operasyonun ne kadar başarılı olduğunu zaman gösterecek olsa da, şu ana kadar yapılan testlerde bebeğin bacaklarını oynatıyor olması büyük bir başarı olarak yorumlanıyor.

Kaynak: Newyork Times  Fotoğraf: Jo Belfort


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.