YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Enfeksiyon Hastalıkları Erkek Sağlığı P

Prostat İltihabı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (3)

Prostatit (prostat iltihabı), erkeklerde mesanenin hemen altında yer alan, ceviz büyüklüğünde bir bezProstate 300x266 - Prostat İltihabı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? olan prostat bezinin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Prostat bezi spermi besleyen ve onu taşıyan sıvıyı (meni) üreten yerdir. Prostatit genellikle ağrılı veya zor idrara çıkmaya neden olur. Diğer semptomlar arasında kasık, pelvik bölge veya genital bölgelerdeki ağrılar bulunur ve bazen grip benzeri semptomlara da neden olur.

Prostat iltihabı her yaştan erkeği etkilemekle birlikte, 50 yaşında veya daha genç erkeklerde daha sık görülür. Prostat iltihabının sebebi her zaman tespit edilemez ancak bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanması durumunda, genellikle antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Nedenine bağlı olarak, prostatit yavaş yavaş veya aniden gelişebilir. Kendi kendine ya da tedavi ile hızlı bir şekilde iyileşebilir. Bazı prostatit tipleri aylarca sürer veya tekrar eder ki bunlara kronik prostatit adı verilir.

Prostat İltihabının Belirtileri

Prostat iltihabının belirtileri ve semptomları hastalığın nedenine bağlı olarak değişir ancak genel olarak şu belirtileri içerir:

• İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
• İdrara çıkma zorluğu
• Sık idrara çıkma, özellikle geceleri
• Acil idrara çıkma ihtiyacı
• Bulutlu idrar
• İdrarda kan
• Karın, kasık ya da alt sırt ağrısı
• Skrotum ve rektum (perine) arasındaki bölgede ağrı
• Penis veya testislerin ağrı veya rahatsızlığı
• Ağrılı ejakülasyon (boşalma)
• Grip benzeri belirti ve semptomlar (bakteriyel prostatit olduğunda)

Prostat İltihabının Nedenleri

Akut bakteriyel prostatit genellikle sık görülen bakterilerden kaynaklanır. Enfeksiyon, idrardaki bakterilerin prostata sızmasıyla başlayabilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır. Antibiyotik tedavisi bakterileri ortadan kaldırmazlarsa prostatit tekrarlayabilir veya tedavi edilmesi zor olabilir (kronik bakteriyel prostatit).

Yakın zamanda idrar yolları enfeksiyonu geçirmiş olmak, prostat biyopsisi yapılmış olması, sonda takılmış olması, leğen kemiğindeki yaralanmalar, İBS (İrritabl Bağırak Sendromu) geçmişi gibi nedenler de prostat iltihabına neden olabilir.

Prostat İltihabının Teşhisi

Prostatitin teşhisi, semptomlarınızın nedeni olarak diğer olası nedenleri elemeyi ve ne tür prostatit olduğunuzu tespit etmeyi içerir. Doktorunuz öncelikle tıbbi geçmişinizi ve yaşadığınız belirtileri soracaktır. Ayrıca rektal muayeneyi de içeren bir dizi testler de yapabilir.

Teşhis amacıyla yapılacak testler şunları içerir:

İdrar testi. İdrarınızda bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için doktorunuz idrar testi isteyebilir.

Kan testleri. Vücutta enfeksiyon olup olmadığını anlamak ve diğer prostat ile ilgili sorunlar hakkında ipucu yakalamak için kan testi yapılır.

Prostat masajı. Doktorunuz prostatınızın boyutunu elle kontrol etmek ve salgılarını test etmek için bu yöntemi kullanabilir.

Görüntüleme testleri. Bazı durumlarda doktor idrar yollarınızın ve prosatınızın BT (Bilgisayarlı Tomografi) veya ultrason görüntülerini görmek isteyebilir.

Bu testlerin sonuçlarına göre doktorunuz aşağıdaki durumlardan birini teşhis edebilir:

Akut bakteriyel prostatit. Sıklıkla yaygın bakteri suşlarının neden olduğu bu tip prostatit genellikle aniden başlar ve ateş, titreme, mide bulantısı ve kusma gibi grip benzeri belirti ve semptomlara neden olur.

Kronik bakteriyel prostatit. Antibiyotik tedavisi prostatite neden olan bakterileri yok etmediğinde, tekrarlayan veya tedavisi zor olan enfeksiyonlar geliştirebilirsiniz. Kronik bakteriyel prostatit nöbetleri arasında hiçbir semptomunuz olmayabilir veya sadece ufak ve rahatsız edici olmayan belirtiler yaşayabilirsiniz.

Kronik prostatit / kronik pelvik ağrı sendromu. En yaygın olarak görülen bu prostatit bakterilerden kaynaklanmaz. Çoğu zaman kesin bir neden tespit edilemez. Bazı erkekler için, semptomlar zamanla aynı kalır. Diğerleri için, belirtiler daha fazla ve daha az şiddetli olan döngülerden geçer.

• Asemptomatik inflamatuar prostatit. Bu tip prostatit herhangi bir belirtiye neden olmaz ve genellikle başka durumlar için test yaptırdığınızda tesadüfen bulunur. Tedavi gerektirmez.

Prostat İltihabının Tedavisi

Prostat iltihabının tedavisi altta yatan nedene bağlıdır ve şunları içerebilir:

• Antibiyotikler. Bu prostatit için en sık reçete edilen tedavidir. Doktorunuz, enfeksiyonunuza neden olabilecek bakterilerin türüne göre ilaçlarınızı seçecektir. Eğer belirtiler çok şiddetli seyrediyorsa damardan antibiyotik tedavisi almanız gerekebilir. Prostatit için verilen antibiyotik tedavileri genellikle 4 ila 6 hafta arasında sürebilir. Ancak kronik veya tekrar eden prostatitiniz var ise bu durumda antibiyotik tedavisinin süresi daha da uzun olabilir.

• Alfa blokerler. Bu ilaçlar, mesane boynundaki ve prostatınızın mesanenizi birleştirdiği kas liflerini rahatlatmaya yardımcı olur. Bu tedavi ağrılı idrara çıkma gibi semptomları hafifletebilir.

• Anti-enflamatuar ajanlar. Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar sizi daha rahatlatabilir. Bu ilaçlar genel anlamda ağrı kesici olarak bildiğimiz ilaçlardır.

Prostat İltihabı İçin Evde Yapabilecekleriniz

Aşağıdakiler prostat iltihabı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

• Sıcak bir banyoda bir süre oturun veya ısıtma yastığı kullanın.
• Mesanenizi tahriş edebilecek alkol, kafein ve baharatlı veya asidik yiyecek ve içecekleri azaltın.
• Uzun süre oturma veya bisiklete binme gibi prostatınızı tahriş edebilecek aktivitelerden kaçının.
• Bolca kafeinsiz içecek tüketin. Bu daha fazla idrara çıkmanıza ve mesanenizden bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.