YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Ev Tedavileri Grip

Portakaldan Daha Çok C Vitamini İçeren Gıdalar 5/5 (4)

C vitamini dendiğinde hepimizin aklına ilk olarak gelen gıda şüphesiz ki portakaldır. Burada yanlış bir şey yoktur zira portakal C vitamini açısından zengindir. Ancak, konu vücuda bir çok faydası olan antioksidan C vitamini olduğunda birinciliği portakala vermeden önce biraz düşünmek gerekir. İşte size portakaldan daha çok C vitamini içeren besinlerin bir listesi.

Acı Kırmızı Biberk%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1 biber 300x240 - Portakaldan Daha Çok C Vitamini İçeren Gıdalar

3-4 tane doğranmış acı kırmızı biber size bir adet portakalın vereceği C vitaminin 2 katını verir. Ayrıca, özellikle soğuk algınlığında oluşan kas ve eklem ağrılarına acı kırmızı biber birebirdir.

Dolmalık Biber

Hem kırmızı, hem de yeşil dolmalık biber C vitamini açısından olağanüstü zengin besinlerdir. Bir tabak dolmalık biberden ortalama 150 mg C vitamini alabilirsiniz. Dolmalık biberler aynı zamanda iyi birer lif kaynağıdır.

Karalahana

A ve K vitamini ve lif kaynağı olmasının yanında, karalahana aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir. Bir porsiyon karalahanada 80.4 mg C vitamini bulunur.

Brokolibrokoli 300x200 - Portakaldan Daha Çok C Vitamini İçeren Gıdalar

Brokoli de karalahana gibi hem lif hem de C vitamini kaynağıdır. Bir tabak brokolide 132 mg C vitamini bulunur.

Çilek

Pek bilinmese de çilek de oldukça zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bir kap çilek 85 mg C vitamini içerir. Bununla beraber çilek aynı zamanda yüksek düzeyde folat (folik asit) kaynağıdır.

Karnıbahar

İster kızartın, ister buharda veya yemek olarak pişirin; küçük bir karnıbahar parçası 127,7 mg C vitamini, 5 gram lif ve 5 gram protein içerir.

Kivikivi 300x244 - Portakaldan Daha Çok C Vitamini İçeren Gıdalar

2 tane kivi yiyerek 132 mg C vitamini alabilirsiniz. Kivi aynı zamanda potasyum ve lif açısından da zengin bir meyvedir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.