YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Alerji P

Polen Alerjisi Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (3)

Vücudun bağışıklık sistemi bakteri ve virüs gibi vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudu korumakla görevlidir. Polen alerjisi olan insanlarda ise, bağışıklık sistemi vücuda solunum yoluyla giren polenleri yabancı ve zararlı madde olarak algılar ve onlarla mücadele için histamin adı verilen bir kimyasal salgılar. Bu salgılanan histamin alerjik reaksiyonun hapşırma, göz kızarıklığı, burun akması gibi belirtilerini ortaya çıkarır.

Her bahar, yaz ve sonbahar, bitkiler aynı türün diğer bitkilerini döllemek için minik polen taneleri salgılarlar. Alerjik reaksiyonlara neden olan polenlerin çoğu ağaçlardan, yabani otlardan ve çimenlerden gelir. Bu bitkiler rüzgarla seyahat eden küçük, hafif ve kuru polen taneleri üretirler. Polen alerjisine mevsimsel alerji veya alerjik rinit de denir.

Polen Alerjisi Türleri

Huş Ağacı Poleni

Huş ağacı, bahar aylarında alerjiye sebep olan en önemli polen kaynağıdır. Bir huş ağacı 5 milyon polen üretir ve bu polenler ağaçtan 100 metre uzağa kadar gidebilirler.

Meşe Ağacı Poleni

Huş ağacı gibi, meşe ağacı da bahar aylarında polen üretir. Meşe ağacının ürettiği polenler orta düzeyde alerjik kabul edilse de, havada çok uzun süre kalma etkileri nedeniyle, alerjik reaksiyona sebep olabilirler.

Çimen Poleni

Çimen poleni, yaz aylarında ortaya çıkan alerjinin temel tetikleyicisidir ve tedavi edilmesi en zor alerjilerden birine neden olur. Ancak yapılan bir araştırma, çimen alerjisinde immünoterapinin diğer tedavi seçeneklerine göre çok daha etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Kanarya Otu Poleni

Kanarya otunun ürettiği polen bahar aylarının sonunda ve sonbahar aylarında etkili olur. Bu polenler bulundukları yerden çok uzak noktalara gidebilir ve çok soğuk olmayan kış aylarında hayatta kalabilirler.

Polen Alerjisinin Belirtileri

  • Burunda akıntı, tıkanıklık
  • Gözlerde kızarıklık, kaşıntı
  • Hapşırma
  • Boğazda kaşıntı
  • Öksürük
  • Astıma benzer belirtiler

Polen Alerjisinin Teşhisi

Polen alerjisinin teşhisi için yaşanılan semptomların değerlendirilmesi ile beraber 2 temel test yapılır.

Deri Prik Testi

Deri prik testinde, kişinin koluna olası alerjenlerin sıvı hali damlatılır ve daha sonra ince bir iğneyle deri hafifçe delinerek bu sıvının bağışıklık sistemi ile temasa geçmesi beklenir. Eğer bu işlem sonucunda, 20-30 dakika içinde deride kızarıklık ve şişme görülürse, kişinin o maddeye alerjisi olduğu kabul edilebilir.

IgE Kan Testi

IgE, vücutta bulunan ve bağışıklık sisteminin yabancı maddeler ile savaşması için ürettiği antikorlardan biridir. IgE kan testinde, alınan kan örneğine laboratuvar ortamında  belli bir alerjen eklenir ve daha sonra kanın bu alerjen ile savaşmak için ne kadar IgE antikoru ürettiğine bakılır.

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisinden en etkili kaçınma yöntemi, diğer tüm alerjilerde olduğu gibi alerjenden (alerjiye sebep olan madde) uzak durmaktır. Ancak bu yöntem her zaman bir opsiyon olmadığı için, alerjinin belirtilerini kaldırmak için bir takım ilaçlar kullanılır.

Antihistaminler, vücudun alerjen madde ile savaşması için salgıladığı ve alerjik reaksiyonun burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerini ortaya çıkaran histaminin etkilerini ortadan kaldırırlar.

• Dekonjestanlar, nasal pasajdaki şişkinliği azaltarak o bölgedeki rahatsızlığı gidermeye yardımcı olurlar. Ancak dekonjestan özellikli burun spreylerinin 4-5 günden fazla kullanılmaması gerekir. Uzun süreli kullanım durumunda bu spreylere bağımlılık gelişebilir.

• Nazal Kortikosteroidler, burundaki enflamasyonu azaltırlar ve alerjik reaksiyonları bloklarlar. Alerjik rinit durumlarında bu spreyler oldukça etkilidir.

• Lökotrien Reseptör Antagonistleri, alerjik reaksiyona neden olan histamin dışındaki kimyasalları bloklarlar.

• Kromolin sodyum, alerji semptomlarını ortaya çıkaran kimyasalları bloklayan burun spreyleridir.

• İmmünoterapi ise, alerji tedavisinde uzun zamandan beri kullanılan ve faydalı bir yöntemdir. Bu tedavide vücuda dozu yavaş yavaş arttırılan alerjen maddeler enjekte edilir ve bu şekilde vücudun verdiği alerjik tepkinin ortadan kalkması amaçlanır. Bu tedavi yöntemi ile alerjiden tamamen veya büyük ölçüde kurtulmak mümkündür.

Ev Tedavileri

Polen alerjisi için evinizde uygulayacağınız bir takım yöntemler ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

  • Burnunuzda bulunan polenlerden kurtulmak için sık sık tuzlu su ile burnunuzu temizleyin
  • Eve geldiğinizde dışarıda giydiğiniz kıyafetleri çıkarın ve bu kıyafetleri bir daha yıkamadan giymeyin
  • Yıkanmış kıyafetlerinizi dışarıda değil, iç mekanda kurutun
  • Evde ve arabanızda mümkünse klima kullanın

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.