YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme O-Ö Omega 3

Omega 3 Yağlarının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 15 Faydası 5/5 (1)

Omega 3 bir yağ asididir ve çoklu doymamış yağ kategorisine girer. Bu yağ asitleri vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan alınması gerekir. Omega 3 yağları, hücre zarlarının hayati bir parçasıdır. Bununla beraber, insan sağlığına çok faydalı bir çok etkisi bulunur. İşte size bu yağların bilimsel olarak kanıtlanmış 17 faydası.

1. Omega 3 Yağları Depresyon ve Anksiyeteye İyi Gelir

Depresyon, dünyadaki en yaygın sorunlardan biridir. Semptomları üzüntü, uyuşukluk ve yaşama karşı genel bir ilgi kaybını içerir. Anksiyetenin ise belirtileri arasında sürekli endişe ve gerginlik bulunur.

Araştırmalar, düzenli olarak omega-3 tüketenlerin depresyona daha az yatkın olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, yine yapılan araştırmalara göre, depresyon ve anksiyete sorunu yaşayanların omega-3 tüketmesi ile yaşadıkları belirtilerin azaldığı bulunmuştur.

Omega 3 yağ asitlerinin 3 çeşidi vardır: ALA, DHA ve EPA. Bu üçü arasından EPA depresyon ve anksiyete ile mücadelede daha etkili bulunmuştur. Hatta, yapılan başka bir çalışmaya göre EPA’nın, depresyon tedavisinde sık kullanılan Fluoksetin (Prozac) kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.


» Okuma Önerisi: Omega 3-6-9 Nedir? Nelerde Bulunur?


2. Omega 3 Göz Sağlığına İyi Gelir

Bir tür omega-3 olan DHA, gözünüzün retinasının önemli bir yapısal bileşenidir ve yeterli miktarda DHA alamadığınızda, görme problemleri ortaya çıkabilir.

Yapılan çalışmalar, yeterince omega-3 almanın, kalıcı göz hasarı ve körlük nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyon riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir.

3. Omega 3 Hamilelik Sırasında Bebeğinizin Beyin Gelişimine Katkı Sağlar

Omega-3 yağları bebeklerde beyin büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir. DHA, beyninizdeki çoklu doymamış yağ asitlerinin %40’ını ve göz retinasındakilerin %60’ını oluşturur.

Yapılan çalışmalar, hamilelik sırasında yeterince omega-3 almanın, çocuğunuz için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir çok fayda sağladığını ortaya koymuştur:

 • Daha yüksek zeka
 • Daha iyi iletişim ve sosyal beceriler
 • Daha az davranışsal problem
 • Azalmış gelişimsel gecikme riski
 • DEHB, otizm ve beyin felci riskinde azalma

» Okuma Önerisi: Yeni araştırma “Balık Yemek Çocukların IQ Seviyelerini Yükseltiyor”


4. Omega 3 Yağları Kalp Hastalıklarının Risk Faktörlerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kalp krizi ve felç dünyanın önde gelen ölüm nedenleridir. On yıllar önce, araştırmacılar balık yiyen topluluklarda bu hastalıkların oranlarının çok düşük olduğunu gözlemledi. Bu, daha sonra omega-3 tüketimine bağlandı. O zamandan beri, omega-3 yağ asitleri kalp sağlığı için sayısız fayda ile ilişkilendirilmiştir.

 • Trigliseritler: Omega-3’ler, trigliseritlerde %15–30 aralığında bir azalmaya neden olabilir (1, 2, 3).
 • Kan basıncı: Omega-3’ler yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncı seviyelerini azaltabilir (4, 5).
 • “İyi” HDL kolesterol: Omega-3’ler “iyi” HDL kolesterol seviyelerini yükseltebilir (6, 7, 8).
 • Kan pıhtıları: Omega-3’ler kan trombositlerinin bir araya toplanmasını önleyebilir. Bu zararlı kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur (9, 10).
 • Plak: Atar damarlarınızı pürüzsüz ve hasarsız tutarak, omega-3’ler atar damarlarınızı kısıtlayabilecek ve sertleştirebilecek plakların önlenmesine yardımcı olur (11, 12).
 • Enflamasyon: Omega-3’ler vücudunuzun enflamatuar tepkisi sırasında salınan bazı maddelerin üretimini azaltır (13, 14, 15).

» Okuma Önerisi: Koroner Kalp Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


5. Omega-3 Yağları Çocuklarda DEHB Belirtilerini Azaltabilir

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile karakterize davranışsal bir rahatsızlıktır. Bazı araştırmalar DEHB’li çocukların kandaki omega-3 yağ asidi seviyelerinin sağlıklı akranlarına göre daha düşük olduğunu bulmuştur.

Omega-3’ler dikkatsizlik ve görev tamamlama sorunlarını düzeltmeye yardımcı olur. Ayrıca hiperaktivite, dürtüsellik, huzursuzluk ve saldırganlığı azaltırlar (16171819).

Ayrıca, son zamanlarda, araştırmacılar balık yağı takviyelerinin DEHB için en umut verici tedavilerden biri olduğunu gözlemledi (20).

6. Omega-3 Yağları Metabolik Sendromun Belirtilerini Azaltabilir

Metabolik sendrom bir çok sorunun bir araya gelmesine verilen isimdir. Merkezi obezite – ayrıca göbek çevresinde yağlanma olarak da bilinir – yüksek tansiyon, insülin direnci, yüksek trigliseritler ve düşük “iyi” HDL kolesterol seviyelerini içerir. Bu büyük bir halk sağlığı sorunudur, çünkü kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer birçok hastalık riskini arttırmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri, metabolik sendromlu kişilerde insülin direncini, enflamasyonu ve kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebilir (212223).


» Okuma Önerisi: Yüksek Tansiyon Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


7. Omega-3 Yağları Enflamasyonla Mücadele Edebilir

Enflamasyon, vücudunuzdaki enfeksiyon ve hasara karşı verilen doğal bir tepkidir. Bu nedenle, sağlığınız için çok önemlidir. Bununla birlikte, enflamasyon, enfeksiyon veya yaralanma olmadan bazen uzun süre devam eder. Buna kronik veya uzun süreli enflamasyon denir.

Uzun süreli enflamasyon, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunabilir (242526).

Özellikle, omega-3 yağ asitleri, enflamatuar eikosanoidler ve sitokinler gibi enflamasyon ile bağlantılı molekül ve maddelerin üretimini azaltabilir (2728).

Çalışmalar sürekli olarak yüksek omega-3 alımı ile düşük enflamasyon arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir  (293031).

8. Omega-3 Yağları Otoimmün Hastalıklarla Savaşabilir

Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sisteminiz sağlıklı hücreleri yabancı hücre zannederek, onlara saldırmaya başlar. Tip 1 diyabet, bağışıklık sisteminin pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırdığı en önemli örneklerden biridir.

Omega-3’ler bu hastalıkların bazılarıyla savaşabilir ve özellikle de bu yaşamın ilk yıllarında önemli olabilir. Araştırmalar, bebeklerin 1 yaşına kadar yeterli miktarda omega-3 almasının, tip 1 diyabet, otoimmün diyabet ve multipl skleroz dahil olmak üzere birçok otoimmün hastalık riskini azalttığını göstermektedir (323334)

Omega-3’ler ayrıca lupus, romatoid artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef hastalığının tedavisinde de yardımcı olmaktadır (35363738).


» Okuma Önerisi: Otoimmün Hastalıklar Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


9. Omega-3 Yağları Zihinsel Bozuklukları İyileştirebilir

Psikiyatrik bozukluğu olan kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda, düşük omega-3 seviyeleri bildirilmiştir. Araştırmalar, omega-3 takviyelerinin, hem şizofreni hem de bipolar bozukluğu olan kişilerde duygudurum dalgalanmalarının ve nükslerin sıklığını azaltabileceğini göstermektedir (394041).

Ayrıca, Omega-3 yağ asitleri takviyeleri şiddet içeren davranışları azaltabilir (42).

10. Omega-3 Yağları Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kanser, Batı dünyasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve omega-3 yağ asitlerinin uzun süredir belirli kanser riskini azalttığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmaya çalışılıyor.

Çalışmalar, yüksek miktarda omega-3 yağları tüketenlerin kolon kanseri için %55 daha düşük bir riske sahip olduğunu göstermektedir  (4344).

Ek olarak, omega-3 tüketimi, erkeklerde prostat kanseri riskini ve kadınlarda meme kanseri riskini azaltabilir.  (454647).

11. Omega-3 Yağları Çocuklarda Astımı Azaltabilir

Astım öksürük, nefes darlığı ve hışırtı gibi semptomları olan kronik bir akciğer hastalığıdır ve akciğerlerdeki solunum yollarında oluşan enflamasyon ve şişlikten kaynaklanır.

Bazı çalışmalar, omega-3 tüketimini çocuklarda ve genç erişkinlerde düşük astım riski ile ilişkilendirmektedir (4647).


» Okuma Önerisi: D Vitamini Takviyesi Astım Ataklarını Azaltıyor


12. Omega-3 Yağları Karaciğerinizdeki Yağlanmayı Azaltabilir

Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı yaygın ve ciddi bir sorundur. Batı dünyasında gelişen obezite salgını ile, kronik karaciğer hastalıklarının en sık nedeni olmaya başlamıştır.

Bununla birlikte, omega-3 yağ asitleri takviyesi almak, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer yağını ve enflamasyonu etkin bir şekilde azaltır (4849).

13. Omega-3’ler Kemik ve Eklem Sağlığına İyi Gelir

Osteoporoz ve artrit, iskelet sistemini etkileyen iki yaygın hastalıktır.

Çalışmalar, omega-3’lerin kemiklerdeki kalsiyum miktarını artırarak, kemik gücünü artırabileceğini ve bunun da osteoporoz riskinin azalmasına yol açabileceğini göstermektedir  (5051).

Omega-3’ler ayrıca artriti de tedavi edebilir. Omega-3 desteği alan hastalar eklem ağrısının azaldığını ve kavrama direncinin arttığını bildirmişlerdir (5253).

14. Omega-3 Yağları Adet Ağrısını Hafifletebilir

Adet ağrısı, alt karında ve pelviste görülür ve sıklıkla bel ve uyluk bölgesine yayılır. Bu ağrı kadınların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Çalışmalar yüksek oranda omega-3 yağları tüketen kadınların daha hafif adet ağrıları olduğunu göstermektedir.

Bir araştırma, omega-3 takviyesinin adet sırasında şiddetli ağrının tedavisinde kullanılan ibuprofen’den daha etkili olduğunu belirlemiştir.

15. Omega-3 Yağ Asitleri Uyku Kalitesini Arttırabilir

İyi uyku, sağlıklı yaşamın temellerinden biridir. Uyku, vücudumuzun dinlendiği, dokuların gelişiminin ve onarımının gerçekleştiği, büyüme hormonu gibi hormonların salındığı ve ertesi gün için gereken enerjinin depolandığı bir evredir.

Çalışmalar, obezite, diyabet ve depresyon dahil olmak üzere birçok hastalık ile uyku yoksunluğunu ilişkilendirmektedir (54555657).

Düşük omega-3 yağ asitleri, çocuklarda uyku problemleri ve erişkinlerde obstrüktif uyku apnesi ile ilişkilidir  (5859).

Bununla beraber, düşük DHA seviyeleri, uykuya dalmanıza yardımcı olan melatonin hormonunun düşük seviyede olması ile de bağlantılıdır (60).

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılan çalışmalar, omega-3 takviyesinin uyku süresini ve kalitesini artırdığını ortaya koymaktadır (6162).


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.