YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Enfeksiyon Hastalıkları Ev Tedavileri Kış Hastalıkları Kulak Enfeksiyonu

Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem 5/5 (1)

Sarı Serum Oct 10

Kulak enfeksiyonunun en can sıkıcı belirtilerinden biri kulak ağrısıdır. Özellikle çocuklarda bu durum baş edilmesi zordur. Enfeksiyonun bakteri kaynaklı olmadığı durumlarda antibiyotik kullanımı da bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle aşağıdaki yöntemlere bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

İçindekiler - Hızlı Erişim

Yöntemler

1. Ağrı Kesiciler

Ağrı kesiciler kulak ağrısı için kurtarıcı olabilir. Ağrı kesici tek başına kulak ağrısının altında yatan nedeni tedavi etmeyecektir ancak iyileşme sürecini daha az ağrı ile geçirmenize yardımcı olabilir. Bu ilaçların aynı zamanda ateş düşürücü özellikleri de vardır. Aspirin 16 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

Eğer çocuklar için alınacaksa, uygun doz için mutlaka doktora veya eczacıya danışın.

 

2. Sıcak Veya Soğuk Kompress%C4%B1cak so%C4%9Fuk kompress 300x300 - Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem

Vücuttaki diğer ağrılar (baş ağrısı, kas ağrısı vb.) için kullanılan sıcak veya soğuk kompresler, kulak ağrısı için de işe yarar. Bu yöntem çocuklar için de uygundur. Sıcak veya soğuk kompresleri dönüşümlü olarak kullanabileceğiniz gibi, sadece sıcak veya sadece soğuk kompres de kullanabilirsiniz.

 

3. Zeytinyağı zeytinya%C4%9F%C4%B1 300x300 - Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem

Bilimsel olarak kanıtlanmış olmamasına rağmen, zeytinyağı uzun zamandır kulak ağrısını azaltmak için kullanılan bir ev tedavi yöntemidir. Oda sıcaklığında bulunan zeytinyağından 2-3 damla ağrıyan kulağınıza damlatmak güvenlidir ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak çocuklar için doktora danışmadan bu yöntemi uygulamayın.

 

4. Fizik Tedavi

Fizik tedavi sadece sırt veya bel ağrılarınızı değil, kulak ağrınızı da azaltabilir. Yapılan bir araştırmada, fizik tedaviye giden hastaların %93’ünde kulak ağrısında azalma olduğu tespit edilmiş ve bu hastaların %43’ü 1 veya 2 seanstan sonra bu iyileşmeyi görmüş.

 

5. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antiseptik, antifungal (mantar oluşumunu engelleyici) ve iltihap çözücü özellikleri ile kulak ağrısını azaltmada ve kulağı rahatlatmada kullanılan yöntemlerden bir diğeridir.  Bir kaç damlasını kulağınıza tek olarak veya zeytinyağı ile karıştırarak damlatabilirsiniz.

 

6. Uyku Pozisyonuuyku pozisyonu - Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem941824 225x300 - Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem

Ağrıyan kulağınızın üzerine yatmanız ağrıyı daha da arttırabilir. Bu yüzden ağrımayan kulağınızın üzerine yatarak uyumayı tercih edin. Yüksek yastık kullanımı da, kulaktan akan irininin daha hızlı boşalmasına yardımcı olması açısından uygulanabilir.

 

7. Boyun Egzersizleri

Bazı kulak ağrıları kulak kanalındaki fazla basınçtan kaynaklandığı için, boyun egzersizleri bu basıncı ve ağrıyı azaltmada faydalıdır. Özellikle boynu sağa ve sola döndüren egzersizler yapılmalıdır.

 

8. Zencefilzencefl 300x300 - Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem

Zencefilin iltihap çözücü özellikleri kulak ağrısını azaltmada da işe yarar.  Zencefil suyunu veya içine zencefil katılıp ısıtılmış zeytinyağını kulağın dış kanal çevresine sürerek bu tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz. Zencefilli suyunu veya yağı kulağın içine damlatmayın.

 

9. Sarımsak

Sarımsak hem ağrı kesicidir, hem de antibiyotik özellikleri bulunur. Yapılan bir araştırmaya göre, içinde sarımsak bulunan kulak damlaları, kulak ağrısını azaltmada oldukça etkili bulunmuş.

Sarımsağı kulak ağrısı için şu yöntemle kullanın: Ezdiğiniz sarımsağı sıcak zeytinyağının içinde 1-2 dakika bekletin, daha sonra bu yağı süzüp, kulağa uygulayın.

 

10. Hidrojen Peroksik (Oksijenli Su)oksijenli su 253x300 - Kulak Ağrısını Yatıştıran 10 Yöntem

Hidrojen peroksik, uzun zamandan beri kulak ağrıları için kullanılan bir maddedir. Ağrıyan kulağınıza 1-2 damla damlattıktan sonra, diğer kulağınızın üzerine 2-3 dakika yatın. Daha sonra kulağınızdaki hidrojen peroksiti suyla temizleyin.

 

 

 


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.