YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Fitness Kilo Vermek Sağlıklı Yaşam

Koşmanın Faydaları 5/5 (3)

Muhtemelen egzersizin ilaçlar kadar önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Bu, laf olsun diye söylenmiş bir şey değil, hakikat bu. Düzenli egzersizin (haftada 150 dakika, günde yaklaşık 30 dakika) ve özellikle koşmanın doktorun reçete edebileceği herhangi bir hapın ötesine uzanan sağlık yararlarına sahip olduğunu kanıtlayan bir bilimsel kanıtlar vardır. Yapılan araştırmalar, koşmanın obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, inme, bazı kanserler gibi bir çok rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Dahası, bilim insanları koşmanın, duygusal ve zihinsel yaşamınızın kalitesini büyük ölçüde geliştirdiğini ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olduğunu göstermiştir.

Koşmak Sizi Mutlu Yapar

Düzenli olarak koşuyorsanız, zaten biliyorsunuz: Herhangi bir anda ne kadar iyi ya da kötü hissederseniz hissedin, egzersiz size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Medicine and Science in Sports and Exercise dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, tek bir egzersiz seansının (bir koşu bandında 30 dakikalık yürüme) bile, major depresyondan muzdarip bir kişinin duygusal modunu yükselttiğini buldular.

Düzenli olarak orta düzeyde egzersiz yapmak, egzersiz yaptıktan sonraki zamanlarda da endişe ve stresle baş etmenize yardımcı olur. Journal of Adolescent Health dergisinde 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre, 3 hafta boyunca günde 30 dakika egzersiz yapmak uyku kalitesini, duygusal modu ve konsantrasyonu arttırıyor.

Yapılan başka bir çalışmada ise, düzenli olarak koşmanın, beyin ödül mekanizmasındaki bağımlılık yaratan ilaçlar tarafından da kullanılan belirli nörokimyasal adaptasyonlara neden olduğu ortaya konuldu.

Koşmak Kilo Vermenize Yardım Eder

Egzersiz yaparken vücudunuzun kalori yaktığını biliyorsunuz. Eğer düzenli olarak egzersiz yaparsanız, bu kalori yakma işi siz normal hayatınıza geçtiğinizde de devam eder. Bilim insanları bunu “EPOC” olarak adlandırıyor, yani Egzersiz Sonrası Artan Oksijen Tüketimi (Excess Post Oxygen Consumption). Vücudunuzun egzersizden sonra da kalori yakması için koşu ritminizin çok hızlı olmasına gerek yok, VO2 max’ın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan bir yoğunlukta egzersiz yapmanız yeterlidir. Yani, normal, kendinizi rahat hissettiğiniz koşu temponuzdan biraz daha hızlı, maraton hızından biraz daha yavaş.

Koşmak Dizlerinizi Güçlendirir

Koşu kemik kütlesini arttırır ve yaşa bağlı kemik erimesinin önlenmesine de yardımcı olur. Dolayısıyla, yaygın bilinen yanlışın aksine, koşmak dizlere zararlı değil yararlıdır. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, düzenli koşmanın dizlere bir zararının olmadığı kanıtlandı.

Koşmak Yaşlanmayla Gelen Zihinsel Sorunları Azaltır

2012 yılında yapılan bir çalışma düzenli egzersizlerin, özellikle görev değiştirme, seçici dikkat ve çalışma belleği gibi yaşa bağlı gerileme görülen zihinsel işlevlere büyük bir faydası olduğunu ortaya koydu.

Yapılan diğer benzer çalışmalarda düzenli egzersiz yapan yaşlı yetişkinlerin yapmayan akranlarına göre zihinsel testlerde çok daha yüksek puanlar aldıkları bulunmuştur. Dahası, inme geçirmiş kişilerde düzenli egzersiz hafızayı, dili, düşünmeyi ve problemleri neredeyse yüzde 50 oranında iyileştirir.

Koşmak Kanser Riskini Düşürebilir

Koşmak kanseri iyileştirmeyebilir ancak önlemeye yardımcı olduğuna dair bir çok kanıt vardır. 170 epidemiyolojik çalışma üzerinden yapılan geniş çaplı bir incelemede, düzenli egzersizin belirli kanserlerin riskini azaltabildiği gösterilmiştir. Bununla beraber, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarının doktor kontrolünde egzersiz yapmaları yaşam kalitelerini önemli ölçüde arttırabilir.

Koşmak Ömrünüze Ömür Katar

Yalnızca minimum düzeyde (haftada 5 kez, 30 dakika) egzersiz ömrünüzü uzatmaya yetiyor. PLOS Medicine dergisinde yayınlanan büyük çaplı bir çalışma, farklı geçmişleri olan insanların egzersiz yapmaya başladıktan sonra daha uzun yaşadığını gösteriyor. Geçmişte sigara içenler egzersiz yaparak hayatlarına 4.1 yıl katarken, içmeyenler 3.1 yıl katıyor. Eğer hala sigara içiyor olsanız dahi egzersiz yaparak ömrünüzü 2.6 yıl uzatmanız mümkün. Kanseri yenmiş kişiler düzenli egzersiz yaparak hayatlarını 5.3 yıl uzatabilir, kalp hastalığı olanlar ise 4.3 yıl daha uzun yaşayabilir.

 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.