YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

K Kalp ve Damar Sağlığı Sağlık

Koroner Kalp Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (1)

Koroner kalp hastalığı, kalbin kan kaynağı olan arter damarlarda yağ birikmesi sonucu damarların tamamen veya kısmen tıkanması sonucu oluşan bir kalp hastalığıdır. Zaman içinde arter damarlarda yağ tortuları birikmesine aterosklerosis; biriken yağ kitlesine de aterom adı verilir.

Koroner Kalp Hastalığının Belirtileri

Koroner kalp hastalığının en belirgin belirtisi göğüs ağrısıdır. Bununla beraber nefes darlığı, kalp çarpıntısı da görülebilir. Ancak bazı kişilerde hiçbir belirti de vermeyebilir.

Göğüs Ağrısı (Anjina)

Eğer koroner damarlarınız kısmen tıkanmışsa, bu durumda göğüs ağrısı oluşabilir. Bu ağrı sindirim sorunu ağrısı gibi orta düzeyde olabileceği gibi, oldukça şiddetli de olabilir ve kollara, çeneye, sırta ve mideye doğru yayılabilir. Koroner kalp hastalığı kaynaklı göğüs ağrıları genel olarak fiziksel aktivite ile tetiklenir ve dinlenme ile azalır veya geçer.

Kalp Krizi

Eğer koroner damarlar tamamen tıkandıysa, bu durum kalp krizine (miyokard enfarktüsü) neden olabilir.  Kalp krizinin belirtileri anjina ile benzerlik gösterir ancak çoğunlukla çok daha ciddidir ve dinlenme halindeyken de ortaya çıkabilir.

Kalp Yetmezliği

Kalbin kan pompalama gücü çok azaldığı zaman kalp yetmezliği durumu ortaya çıkabilir. Bu durum akciğerlede sıvı birikmesine neden olur ve nefes almayı çok zorlaştırır.

Koroner Kalp Hastalığının Nedenleri

Koroner kalp hastalığının temel nedeni koroner damarların tıkanması yani aterosklerosistir. Aterosklerosisin oluşumuna ise şu faktörler katkıda bulunur:

Bunların dışında ana arter damarlarda oluşan bir kan pıhtısı da (tromboz) kalp krizine neden olmak suretiyle koroner kalp hastalığına sebep olabilir.

Koroner Kalp Hastalığı Teşhisi

Koroner kalp hastalığı teşhisi belirtilerin, aile öyküsünün ve bir takım testlerin sonucuna göre konulur. Doktorunuz öncelikle sizden yaşadığınız semptomları dinleyecek, ailenizde benzer kalp hastalığı olup olmadığını, sigara kullanımı, diyabet gibi koroner kalp hastalığı riskini arttırabilecek faktörlerin varlığını değerlendirecektir. Doktorunuzun yapacağı testler şunları kapsar:

  • EKG (Elektrokardiyogram)
  • Ekokardiyogram
  • Egzersiz stres testi
  • Röntgen
  • Kan testleri
  • Koroner anjiyografi
  • Radyonüklid testleri
  • MR (Manyetik görüntüleme)
  • Bilgisayarlı tomografi (BT)

Koroner Kalp Hastalığı Tedavisi

Koroner kalp hastalıkları, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve bazı durumlarda cerrahi operasyon kombinasyonu ile etkili bir şekilde yönetilebilir. Doğru tedavi ile hastalık semptomları azaltılabilir ve kalbin işleyişi düzeltilebilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Koroner kalp rahatsızlığınız var ise, bir takım yaşam tarzı değişiklikleri ile hastalık nedeniyle oluşan riskleri azaltabilirsiniz. Örneğin, bir kalp krizinden sonra sigarayı bırakmak, gelecekte kalp krizi geçirme riskinizi sigara içmeyenlerinkine yakın bir seviyeye getirir. Daha sağlıklı yemek, düzenli egzersiz yapmak gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleri, gelecekteki kalp hastalığı riskinizi de azaltacaktır.

İlaçlar

Koroner kalp hastalığı için bir çok farklı ilaç kullanılır. Bu ilaçların temel amacı kan basıncını (tansiyonu) düşürmek veya damarları genişletmektir. Ancak bu ilaçların bir takım yan etkileri vardır, o yüzden sizin için doğru ilacı veya ilaç kombinasyonunu bulmak biraz zaman alabilir. Kalp ilaçları hiçbir zaman doktora danışılmadan bir anda bırakılmamalıdır zira böyle durumlarda semptomlar daha da kötüleşebilir.

Antiplateletler: Antiplateletler, kanı inceltip pıhtılaşmayı önleyerek kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabilen bir ilaç türüdür.

Statinler: Eğer kolesterol seviyeleriniz yüksek ise, statinler kolesterolü normal seviyeye çekmeye yardımcı olacaktır. Statinler kolestrol oluşumunu engelleyerek ve karaciğerdeki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) reseptör sayısını arttırarak çalışır. Bu, LDL kolestrolünü (Kötü kolesterol) kandan uzaklaştırmaya yardımcı olur ve kalp krizi olasılığını azaltır.

Beta-blokerlar: Bu ilaçlar belli bir hormonun vücuttaki etkilerini engelleyerek çalışırlar, bu sayede kalp atışlarını yavaşlatır ve kan akışını geliştirirler.

Nitratlar: Nitratlar, damarları rahatlatarak, damarlardan daha çok kan geçmesine yardımcı olurlar. Bu sayede tansiyon düşer ve kalp ile ilgili ağrılar azalır. Ancak nitratların sersemlik, baş ağrısı gibi bir takım orta düzeyde yan etkileri olabilir.

ACE İnhibitörleri: Yüksek tansiyon durumlarında ACE inhibitörleri sık sık reçete edilir. Bu ilaçlar damarları daraltan anjiyotensin isimli hormonu bloklayarak tansiyonu düşürürler ve kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlarlar.

Kalsiyum Kanal Blokerleri: Bu ilaçlar damarlardaki kasları rahatlatarak damarları genişletme işlevi görür. Bir kısmı kalp atış hızını yavaşlatır. Greyfurt suyu bazi kalsiyum kanal blokerleri ile etkileşime girip kandaki ilaç miktarını arttırabilir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyin. Bu ilaçların en bilindik yan etkileri arasında baş ağrısı, ayak bileklerinin şişmesi ve ishal bulunur.

Diyüretikler: Diyüretikler, kandaki hacmi azaltmak için vücuttaki sodyum (tuz) ve suyun hızlıca atılmasını sağlayan ilaçlardır. Genelde kalsiyum kanal blokerlerinin fazla yan etki göstermesi durumunda alternatif olarak da kullanılabilir. Yan etkileri arasında ayağa kalkarken baş dönmesi, fazla susama, fazla tuvalete gitme ihtiyacı ve kızarıklık bulunur. Uzun süreli kullanımda kanda düşük potasyum seviyesi (hipokalemi) ve düşük sodyum seviyesi (hiponatremi) görülebilir.

Operasyon

Eğer durumunuz ilaçlar ile kontrol altına alınamıyorsa veya arter damarlarınız yağ tortusundan dolayı daralmışsa, damarları açmak veya bypass yapmak için girişimsel prosedürler veya ameliyat gerekebilir. Koroner kalp hastalıkları durumunda en sık kullanılan operasyon ve ameliyatlar şunlardır:

Koroner Anjiyoplasti

Anjiyoplasti sırasında, yağ dokusunu dışarı doğru itmek için daralmış arter damara küçük bir balon yerleştirilir. Bu kanın daha kolay akmasını sağlar. Bununla beraber damarı açık tutmak için metal bir stent yerleştirilir. Arter damarın yeniden daralmasını engellemek için ilaç salınımlı stentler de kullanılabilir.

Koroner Arter Bypass

Bu işlemde, vücudun bir başka bölümünden (genellikle göğüs, bacak veya kol) bir kan damarı alınır ve daralmış alanın veya tıkanıklığın üstünde ve altında koroner artere bağlanır. Bu yeni damara greft damar adı verilir. Bu greft damarlardan kaç tane yapılacağı kaç damarın tıkanmış olduğuna göre değişir. Bu major bir operasyondur, genel anestezi altında yapılır ve 3 saat ile 6 saat arasında sürebilir. Bazı durumlarda daha uzun sürmesi de mümkündür.

Kalp Nakli

Yukarıdaki hiçbir opsiyonun işe yaramadığı çok ciddi ve ender durumlarda kalp nakli gerekebilir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.