YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Sağlıklı Yaşam Stres Yönetimi

Korkularınızla Baş Etmenin 10 Yolu

Hepimizin günlük olarak yaşadığı bir takım korkular vardır: kimimiz asansöre binerken geriliriz, kimimiz kalabalık toplu taşıma araçlarına binerken ya da kalabalık bir güruha konuşma yapmak zorunda kaldığımızda. Aşağıda bu korkularla nasıl baş edebileceğinizi anlatan yolları açıkladık.

1. Mola Verin

Korku veya anksiyete sizi teslim almışken sağlıklı ve net düşünmeniz mümkün olmaz. O yüzden böyle durumlarda yapılması gereken ilk şey her ne yapıyorsanız onu bırakıp fiziksel olarak sakinleşmeye çalışmaktır. 15 dakikalık bir yürüyüşe çıkın, duş alın, bulaşıkları yıkayın, korkularınızla, endişelerinizle ilgisi olmayan ve kafanızı dağıtacak başka bir şey yapın.

2. Panik Yapmaya Başladıysanız Korkmayın

Eğer mola alma şansınız yoksa veya almış olmanıza rağmen kalbiniz hızlı hızlı atmaya, elleriniz terlemeye başladıysa vücudunuz alarm durumuna, siz de panik moduna giriyorsunuz demektir, böyle durumlarda o panikle mücadele etmeye çalışmayın. Bulunduğunuz yerde kalın ve paniğe odaklanın. Ellerinizi karnınıza koyun ve her nefeste karnınızın şiştiği derin nefesler alıp verin. O hızlı kalp atışlarının size bir zararı olmadığını, kalp krizi geçirmediğinizi aklınızdan çıkarmayın. Başka bir şeye değil de, bizzat o paniğin kendisine odaklanmaktaki amaç beyninize o paniğe alışma ve baş etme zamanı tanımaktır. Bu şekilde, önce paniğe kapılma korkusu ortadan kaybolur, daha sonra da hissettiğiniz panik yavaş yavaş azalır.

3. Korkularınızla Yüzleşin

Bunu yapması yazması kadar kolay değil elbette ama bir korkuyla baş etmenin ve onu ortadan kaldırmanın yolu o korkuyla yüzleşerek, aslında korktuğunuz kadar bir şey olmadığını görmekten geçiyor. Örneğin, asansöre binmeye korkuyorsanız, kendinizi zorlayarak asansöre binmeye devam etmeniz gerekir, ancak bu şekilde bu korkunuzu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

4. En Kötüsünü Hayal Edin

Evet, yanlış okumadınız: panik anında olmasından korktuğunuz şeyi düşünün. Örneğin kalbiniz hızlı atıyor diye kalp krizi geçirmekten mi korkuyorsunuz, buna odaklanın hatta kendi kendinize kalp krizi geçirmeye çalışın. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını göreceksiniz. Korkunuz siz onu kovaladıkça ve meydan okudukça ortadan kaybolacaktır.

5. Korkunuza Dayanak Delil Araştırın

Korkularınıza meydan okumak işe yarayan bir tekniktir. Örneğin, asansörde veya başka kapalı bir yerde kalıp oksijen azlığından nefessiz kalacağınızı mı düşünüyorsunuz? Kendinize hiç şimdiye kadar böyle bir şey duyup duymadığınızı sorun. Benzer bir korkusu olan arkadaşınız size bundan bahsetse ona ne cevap vereceğinizi düşünün.

6. Kusursuz Bir Hayat Yoktur

Hayatın bilumum zorluk ve karmaşa içerdiğini ve bunun da normal olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve kendinize kusursuz bir hayat hayal edip, bu olmayınca hayatın rutin streslerine bir de bunu eklemeyin. Kötü ve zor zamanlar da yaşadığınız hayatın doğal bir parçasıdır, önemli olan bunlarla nasıl baş ettiğinizdir. Bu zamanlardan kendize yeni korkular üretmek yerine, her üstesinden geldiğiniz zorluk için kendinizle gurur duyun.

7. Kafanızda Mutlu Bir Yer Canlandırın

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi mutlu ve güvende hissettiğiniz bir yeri/anıyı veya hayali kafanızda canlandırın. Bu, güzel bir sahilde yüyüyüş yapmak olabilir, oturmak istediğiniz bir evde arkadaşlarınıza verdiğiniz bir yemek olabilir, eşinizle gün batımını izlediğiniz bir yer olabilir veya bir çocukluk anısı olabilir. Bu pozitif duyguların bir süre sonra sizi rahatlattığını göreceksiniz.

8. Korkularınızı Anlatın

Korkularınızı güvendiğiniz birisiyle paylaşmak onları o kadar korkutucu olmaktan çıkarabilir. Çünkü size sürekli olumsuzu gösteren iç sesiniz yerine makul ve mantıklı konuşmakla mükellef dış sesinizi duydukça siz de durumun aslında o kadar vahim olmadığını farkedebilirsiniz.

9. Eski Bilgilere Geri Dönün

Bir çok insan yaşadığı anksiyeteyi içki veya ilaçlarla çözmeye çalışır ancak bu tür palyatif çözümler genelde durumu daha da kötü yapar. Bunun yerine eski, bilindik ancak işe yarama olasılığı daha yüksek olan iyi bir uyku düzeni, sağlıklı beslenme,  açık havada yürüyüş gibi yöntemleri deneyin. Vücudunuzu fiziksel olarak rahatlatırsanız, o da size anksiyetelerinizle mücadelede yardımcı olacaktır.

10. Kendinizi Ödüllendirin

Yapmaktan korktuğunuz ama sonunda yapmayı başardığınız şeyler olduğunda kendinizi ödüllendirin; kendinize güzel bir yemek ısmarlayın, masaj yaptırın, bir filme gidin veya almak istediğiniz bir kıyafeti alın.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.