YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Kalp ve Damar Sağlığı Kolesterol

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler 5/5 (1)

Yüksek kolesterol, ana arter damarlarda plaka oluşmasına sebebiyet vererek kalp krizi ve diğer koroner kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde artıran bir durumdur. Yediklerinize dikkat etmezseniz kolesterol seviyelerinizi çok hızlı bir şekilde artırabileceğiniz gibi, dikkat ettiğiniz durumlarda da bunun tersini başarmanız mümkün. Bunu yaparken, hem LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyesini düşüren yiyeceklerden faydalanmalı, hem de LDL kolesterolü arttıran yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Farklı gıdalar farklı şekillerde kolestrolü düşürür. Bazıları, çözünebilir lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminde kolesterole bağlanır ve kolesterol dolaşıma girmeden önce vücudun dışına atar. Bazıları kandaki LDL’yi doğrudan düşüren çoklu doymamış yağlar içerir. Ve nihayet bazılarında da bitki sterolleri ve stanoller bulunur ve bu da vücudun kolesterol emilimini engeller.

İşte size kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olacak sağlıklı besin rehberi.

Balık Yağı

Balık yağı önemli miktarda omega-3 yağ asidi içerir ve bu yağ asitleri trigliserit (kan yağı) seviyelerini düşürür, iltihaplanmayı ve pıhtılaşmayı en aza indirir ve HDL (“iyi”) kolestrolü arttırır. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak balık yağı tüketiminin, kolesterol kaynaklı koroner kalp sorunlarını önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Bu faydaları sağlamak için haftada 2-3 kere, özellikle de somon gibi soğuk su balıklarını beslenme rutuninize eklemeyi ihmal etmeyin.

Kabuklu Yemiş

Kabuklu yemişler (ceviz, fındık, badem vb.) kalbe faydalı mono doymamış yağ açısından oldukça zengindir ve kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardım eder. Her gün kabuklu yemiş yemeyi ihmal etmeyin.

Patlıcan ve Bamya

Bu iki sebze çözünebilir lif açısından zengindir ve bu özellikleri ile kolesterollerin dolaşıma girmeden vücuttan atılmasını sağlar.

Fasulye

Fasulye de patlıcan ve bamya gibi çözünebilir lif açısından zengindir ve kötü kolesterolün dolaşıma girmesine engel olur. Hem taze hem de kuru fasulyeyi bu amaçla tüketebilirsiniz.

Yulaf ve Tam Tahıllar

Yulaf da önemli bir çözülebilir lif kaynağıdır ve sabah kahvaltısında bir tabak yulaf ezmesi yiyerek 1-2 gram çözünebilir lif almış olursunuz. Eğer bu menüye muz veya çilek eklerseniz yarım gram daha lif kazanmış olursunuz.

Elma, Üzüm, Çilek, Turunçgiller

Bu meyveler de önemli çözülebilir lif kaynakları arasındadır.

Soya

Analizler, günde 25 gram soya proteininin (2,5 bardak soya sütü) tüketiminin LDL’yi %5 ila %6 oranında düşürebildiğini gösterdi.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.