YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Kilo Vermek Sağlık Sağlıklı Yaşam

Kilo Aldıran 9 Tıbbi Neden 5/5 (2)

Bir çok insan, ihtiyacı olandan daha fazla kalori aldığı için kilo alır. Ancak bazı durumlarda altta yatan bir takım tıbbi nedenlerden dolayı kilo alınabilir. Bu nedenlerin 9 tanesini aşağıda sizin için derledik. Ancak lütfen unutmayın, bu hastalıklara sahip olup olmadığınıza kendiniz karar veremezsiniz, eğer şüphelendiğiniz bir durum varsa lütfen uzman hekimden destek alın.

1. Hipotiroidizm (Az Çalışan Tiroid Bezi)

Tiroid bezi vücut metabolizmasını hormonlar aracılığı ile düzenleyen bir organdır ve gerekenden daha az çalıştığı zaman, bu duruma hipotiroidizm adı verilir. Tiroid bezi yeterince hormon üretemediği zaman vücut metabolizması yavaşlar ve bu da kilo alımına neden olur. Hipotiroidizmin tedavisi her gün hap olarak sentetik hormon alınmasıdır.

Hipotiroidizmin Belirtileri

 • Yorgunluk
 • Soğuğa karşı duyarlılık
 • Kilo alımı
 • İshal
 • Depresyon
 • Kas ağrıları ve krampları
 • Kuru cilt
 • Kolay kırılan tırnak ve saçlar
 • Libido azalması
 • El ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Düzensiz ve ağır geçen regl dönemleri

2. Diyabet Tedavisi

Diyabet tedavisi için verilen insülinin yan etkilerinden biri de kilo alımıdır. Diyabet (şeker) hastalarının pankreasları kandaki şekeri düzenlemek için gerekli olan insülin hormonunu yeterince üretemediği için, bu hormonu dışarıdan alırlar.

Bazı diyabet hastaları düşük kan şekerini (hipoglisemi) önlemek için ihtiyacı olandan daha fazla yemek yemeğe eğilimlidirler ve bu da kilo alımına neden olur.

diyabet 300x191 - Kilo Aldıran 9 Tıbbi Neden


» Diyabet Nedir? Kaç Çeşidi Vardır? Riskleri Nedir?


3. Steroid Tedavisi

Ülkemizde “kortizon” olarak da bilinen steroidler astımdan, artrite kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ancak uzun süreli steroid tedavisi bazı kişilerde iştahı arttırarak kilo alımına sebep oluyor. Kullanılan doz ve süre ne kadar artarsa, kilo alma olasılığı da o kadar artıyor.

4. Cushing Sendromu

Cushing sendromu ender görülen ve kanda kortisol hormonunun fazla olmasından kaynaklanan bir hastalıktır ve uzun süreli steroid (kortizon) tedavisinin bir yan etkisi olarak veya bir tümör nedeniyle ortaya çıkabilir. Daha çok göğüs, yüz ve karın bölgesindeki kilolar ile kendisini belli eder. Bunun nedeni kortisol hormonunun yağı o bölgelere dağıtıyor olmasıdır.

5. Stres ve Depresyon

Stres ve depresyon durumlarına insanlar farklı şekilde reaksiyon gösterirler. Kimisi kilo verirken, bazıları da kilo alır. Stres ve depresyonla mücadele etme mekanizması olarak bir çok insan normalde yediğinden çok daha fazla yer ve genelde sağlıksız ve hızlı kilo aldıran yiyeceklere yönelirler. Bu durum bir süre sonra kısır döngüye dönüşür; kilo aldıkça stres ve depresyon seviyesi artar ve daha çok yemeye yöneltir. Eğer stres ve depresyon zamanlarında kendisini yemeğe veren insanlardansınız, bu duygu hali ile baş etmek için yemek yerine o boşluğu dolduracak spor veya hobi gibi başka aktiviteler bulmaya çalışın.

6. Ödem

Ödem, vücudun içinde belli yerlerde su tutulması anlamına gelir ve bu da kiloya yansır. Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra ayaklarınızın veya bileklerinizin şişmesi normaldir, bu şişlik bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Ancak uzun süreli ödemler genelde altta yatan başka bir hastalığın bir belirtisi olabilir.

7. Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu yumurtalıkların çalışma şeklini etkileyen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, insülin ve testosteron hormonları ile bir bağlantısı olduğu düşünülüyor. Polikistik over sendromunun belirtileri arasında düzensiz regl dönemleri, hamile kalmada zorluk ve özellikle bel bölgesinde fazla kilo alımı bulunuyor.

8. Uyku

Yapılan bazı araştırmalara göre, günde 7 saat ve daha az uyuyanlar, 9 saat ve daha fazla uyuyanlara kıyasla kilo almaya daha meyilli oluyorlar. Bunun tam nedeni bilinmiyor olmakla beraber, bir teoriye göre yeterince uyumayanlarda tokluk hissini sağlayan leptin hormonu seviyeleri düşüyor ve açlığı simule eden grelin hormon seviyeleri artıyor.

9. Yaşlanma

İnsanlar yaşlandıkça daha az aktif olduklarından kas kaybederler. Kaslar da vücuda giren kalorilerin yakılarak enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynadığından, kas kaybı bir süre sonra kilo alımı olarak kendisini gösterir.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.