YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Faydaları

Kemik İliğinin Faydaları 5/5 (1)

Sarı Serum Dec 12

Genel Bakış

Kemik iliği, kemiğin içinde bulunan yumuşak kısımdır ve Türk mutfağı dahil olmak üzere dünyadaki bir çok mutfakta yeri olan bir yiyecektir. İçeriği %96 oranında yağdan oluşmakla beraber, sağlığınıza çok faydalı bir çok özelliği de barındırır; bağışıklık sisteminizi güçlendirir, yaralarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlar, sindirime yardımcı olur ve hatta kanserle savaşma özelliği bile bulunur.

Kemik iliğinin içindeki kolojen proteini vücudun hareket sisteminin yapı taşını oluşturuyor ve bu haliyle de kemik iliği eklem sağlığı için çok önemli bir yere sahip. Ancak iliğin faydaları bununla da kalmıyor, iliğin içinde vücut tarafından sindirilmesi oldukça kolay çinko, fosfor, kalsiyum ve demir bulunur. Bununla beraber, iliğin içindeki yağ Omega 3 asitleri açısından oldukça zengindir.

Bağışıklık Sistemi

Yapılan araştırmalara göre kemik iliğinin içerisinde, kandaki alyuvar ve akyuvarların yapı taşını oluşturan miyeloid ve lenfoid kök hücreleri bulunur. Alyuvar ve akyuvarlar bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasından, hücrelere oksijen iletiminden ve kanın pıhtılaşmasından sorumludur. Yine kemik iliğinin içinde bulunan kolojen, vücudun kendisini yenilemesi ve tedavi etmesi için hayati bir proteindir.

Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi kaynaklı İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu), çölyak, sızıntılı bağırsak sendromu, gluten intoleransı gibi rahatsızlıklar için de kemik iliği tüketimi faydalıdır. Kemik iliğinin içindeki kolojen proteini bağırsak duvarını onararak hem tedavi edici hem de besleyici bir seçenek sunar. Kemik iliğinin genel bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de yine bu rahatsızlıkların hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Kanserle Mücadele

İsveçli bir onkolojist olan Dr. Astrid Brohult’un 1950’lerde lösemi hastası çocuklar üzerinde yaptığı araştırmada, kemik iliğinin radyasyon tedavisi sonucu zarar gören akyuvarların sayısını önemli ölçüde normale getirdiğini keşfetti. Daha sonra yapılan detaylı araştırmalarda dananın kemik iliğinin içinde bulunan Alkylglycerols (AKG) maddesinin vücudun akyuvar üretiminin normalleşmesinden sorumlu olduğu ortaya çıkarıldı.


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.