YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Kilo Vermek Sağlıklı Yaşam

Kalori 101: Nedir? Nasıl Yakılır? 5/5 (3)

Bir yiyecek ve içecekteki enerji miktarı kalori olarak ölçülür. Eğer altta yatan başka bir hastalığınız yoksa, yiyeceklerden yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınız durumlarda kilo alırsınız. Çünkü vücut alınan ve kullanılmayan kalorileri yağ olarak depolar ve bu durum uzun süre devam ederse, kilo almaya başlarsınız.

Kalori hesabında kullanılan ve kısaca kalori dediğimiz birim kcal’ın açılımı kilokaloridir. Örneğin, 1000 kalori dediğimiz zaman demek istediğimiz aslında 1000 kcal’dır. Kalori aynı zamanda kilojul olarak da hesaplanabilir, bu durumda kullanılan simge kJ olacaktır. Bir besindeki kcal cinsinden ifade edilen kaloriyi 4.2 ile çarparsanız kilojul olarak kalori değerini bulursunuz.

Ortalama ve sağlıklı bir erkeğin günlük kalori ihtiyacı ortalama 2500 kcal iken, aynı durumdaki bir kadının günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000 kcal’dır.

İçindekiler - Hızlı Erişim

Kalori ve Enerji Dengesi

Vücudumuz bizi canlı tutmak ve organların düzgün şekilde çalışması için enerjiye ihtiyaç duyar. Bir şeyler yediğimizde ve içtiğimizde vücudumuza enerji vermiş oluruz. Vücudumuz da bu enerjiyi nefes almaktan koşmaya kadar gerekli olan hareket ve işlemleri yerine getirmek için kullanır. Kilonuzu stabil bir noktada tutabilmek için yiyecek ve içeceklerden aldığınız kalorinin, harcadığınız kalori ile aynı olması gerekiyor. Bu dengenin günlük düzeyde tutturulması gerekmezken, kısa ve orta vadede bu iki değerin birbirine eşit veya yakın olması gerekiyor.

Kilo vermek için ise, bu dengenin yaktığınız kalori leyhine bozulması gerekiyor; yani harcadığınız kalorinin aldığınız kaloriden fazla olması gerekiyor. Bu durumda vücut enerji ihtiyacını karşılamak için depoladığı yağları kullanacak ve bu durum belli bir süre sürdüğü zaman kilo vermeye başlıyor olacaksınız.

Kalorileri Yakmak

Belli bir fiziksel aktiviteyi yaparken harcanan kalori miktarı kişinin yaşı, mevcut kilosu ve cinsiyeti gibi bir takım faktörlere göre değişkenlik gösterir. Bir fiziksel hareketi ne kadar aktif bir şekilde yaparsanız, o kadar çok kalori harcarsınız. Örneğin hızlı tempoda yürürken, normal bir tempoda yürümekten daha fazla kalori, yani enerji harcarsınız. Aldığınız miktardan daha fazla kalori harcamaya başlarsanız ve bu belli bir süre devam ederse kilo vermeye başlarsınız. Kilo vermek konusunda en sağlıklı yaklaşım, sadece daha az kalori almak değil, bunu fiziksel aktivite ile desteklemektir.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.