YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme K Vitaminler

K Vitamini Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur? 5/5 (3)

K vitamini, kemik ve kalp sağlığında önemli bir rol oynayan, yağda çözünen, temel bir vitamindir. Kemik mineralizasyonunda ve kan pıhtılaşmasında rol oynayan başlıca vitaminlerden biri olmakla beraber, ayrıca beyin fonksiyonlarını, sağlıklı bir metabolizmayı ve kansere karşı korunmayı da sağlar.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, K vitamininin kardiyovasküler (kalple ilgili) hastalıkları önlemek için en gerekli vitaminlerden biri olduğunu ortaya çıkardı. Vitamin K açısından zengin bir beslenme düzeni, kardiyovasküler hastalıklardan ve felçten dolayı ölüm riskini azaltıyor.

K Vitamini Çeşitleri

K1 ve K2 adı verilen iki çeşit K vitamini bulunur. K1 vitamini çoğunlukla sebzelerde bulunurken, K2 vitamini fermente süt ürünlerinde bulunur ve ayrıca bağırsaklarımızdaki bakteriler tarafından da üretilir. Ispanak, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K1 vitamininin bir çok faydası bulunurken, kalbi korumak için en yararlı olanın K2 vitamini olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. K vitaminin menakinon formu olan K2 vitamini, kalp ile ilgili sorunlara yol açan arteriyel kalsifikasyonları önlemek ve tersine çevirmek için K1 vitamininden daha etkili görünmektedir.

K Vitamini Kaynakları

K2 vitamini çiğ peynir, yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünlerinde bulunur. Diğer K2 vitamini kaynakları arasında otla beslenen hayvanların etleri, vahşi balıklar, yumurta sarısı ve karaciğer gibi organ etleri bulunur. K1 vitamini ise ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, kuşkonmaz, lahana, salatalık ve karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

K Vitamini Faydaları

Kalbe İyi Gelir

K vitamininin, kalp krizlerinin önde gelen nedenlerinden biri olan arterlerin kireçlenmesini önlemeye yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. K vitamini bunu kalsiyumun atardamardan dışarı taşıyarak ve sert, tehlikeli plak birikintilerine dönüşmesine izin vermeyerek yapar. Integrative Medicine: A Clinician’s Journal dergisinde yayımlanan bir çalışmada, K vitamininin kalsiyum üzerindeki etkisi nedeniyle atardamarların sertleşmesini önlemeye yardım ettiği ortaya konulmuştur.

Bu durum, özellikle bağırsaklarda da üretilebilen K2 vitamini için geçerlidir. K2 vitamini kalsiyumun vücutta kullanımını optimize ederek, yüksek kalsiyum alımıyla bağlantılı olan olumsuz sağlık etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kemik Yoğunluğunu Arttırır

K vitamini, kemikteki kalsiyum miktarını korumak için gereken belirli bir proteinin miktarını artırır ve osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltır. K vitamini ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, K vitamini alımının, osteoporozlu insanlarda kemik kaybını durdurabildiğini bile göstermiştir.

K vitamininin kemik sağlığını iyileştirebileceğine ve özellikle osteoporoz riski taşıyan menopoz sonrası kadınlarda kemik kırılma riskini azaltabileceğine dair kanıtlar gün geçtikçe daha da artmaktadır. Son zamanlardaki araştırmalara göre, K2 vitamin düzeyi yüksek olan kadın ve erkeklerin kalça kırığı geçirme olasılığının, K2 vitamini düzeyi düşük kişilere kıyasla %65 daha az olduğu tespit edildi.

Adet Dönemi Ağrılarına İyi Gelir

K Vitamini, hormonları düzenleme etkisi dolayısıyla adet dönemi öncesi ve sırasındaki kramp ve ağrılara da iyi gelir. K vitamini aynı zamanda kanın pıhtılaşmasında da etkili olduğu için adet dönemindeki fazla kanamaların da önüne geçebilir.

Kanserle Mücadele Eder

K vitamininin doğal bir kanser savaşçısı olduğu ve prostat, kolon, mide, burun ve ağız kanseri riskini azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Hatta bir çalışma, yüksek dozlarda K vitamininin karaciğer kanseri olan hastaların stabilize olmasına ve hatta karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmelerine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Kanın Pıhtılaşması İçin Gereklidir

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar ve vücudunuzu kolayca kanamasını ve morarmasını engeller. Ancak kanın pıhtılaşması işlemi oldukça karmaşık bir süreçtir ve en az 12 proteinin beraber çalışması gerekir. Bu proteinlerden dördünün çalışması için K vitamini gerekir. Dolayısıyla K vitamini bu süreçte hayati bir rol oynar.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.