YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme

Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin 5/5 (2)

Sağlıklı yemek her zaman sıkıcı veya tatsız olmak zorunda değildir. Hem yediklerinizden zevk alıp, hem de vücudunuza büyük fayda sağlayan besinleri tüketmeniz de mümkün. İşte size hem çok sağlıklı, hem de yemesi keyifli 50 gıda.

1-6 Meyveler

Meyve dünyanın en popüler sağlık gıdaları arasındadır. Bunun nedeni, hem tatlarının güzel olması, hem de hazırlamak için hiçbir efor sarfedilmiyor olmasındandır.

1.Elma

Elma, lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan içerir. Elmalar çok doyurucudur ve kendinizi öğünler arasında aç bulduğunuzda, alternatif atıştırmalık olarak da değerlendirilebilir.

2. Avakado

Avokado, meyvelerin çoğundan farklıdır, çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doludur. Bununla beraber, lif, potasyum ve C vitamini bakımından zengindirler.

3. Muz

Muzlar dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. Ayrıca B6 vitamini ve lif açısından da zengindir.

4. Yaban Mersiniyaban mersini 300x177 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Yaban mersini sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasında yer alır.

5. Portakal

Portakalların C vitamini içeriği iyi bilinmektedir. Ayrıca lif ve antioksidanlar açısından zengindir.

6. Çilek

Çilekler çok besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür. C vitamini, lif ve manganez yüklüdür ve muhtemelen var olan en lezzetli yiyecekler arasındadır.

7. Yumurta

Yumurtalar gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır. Daha önce kolesterolü yüksek olduğu için şeytanlaştırılmışlardı, ancak yeni çalışmalar tamamen güvenli ve sağlıklı olduklarını göstermiştir.

8-10 Etler

8. Yağsız Sığır Eti

Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasındadır ve yüksek oranda biyolojik olarak kullanılabilir demir yüklüdür. Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, sığır etinin yağlı taraflarını da seçebilirsiniz.

9. Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü yağ ve kalori bakımından düşük, fakat protein açısından oldukça zengindir. Yine, fazla karbonhidrat yemiyorsanız, yağlı tavuklar yemekten çekinmenize gerek yoktur.

10. Kuzu Eti

Kuzular genellikle otla beslenir ve etleri Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

11-16 Kuru Yemiş ve Tohumlar

Yağları ve kalorileri yüksek olmasına rağmen, yapılan çalışmalar kuru yemiş ve tohumların kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir (12).

Bu besinler, magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere pek çok insanın yeterince alamadığı önemli besinlerle doludur.

11. Badem

Badem popüler bir kuru yemiş türüdür. E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile doludur. Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlık için etkileyici faydalar sağlayabileceğini göstermektedir.

12. Chia Tohumlarıchia seeds 300x199 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Chia tohumları gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. Tek bir ons (28 gram), 11 gram fiber ve magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinler için önerilen günlük alımın büyük bir kısmını içerir.

13. Hindistan Cevizi

Hindistancevizi, orta zincirli trigliseritler denilen lifler ve güçlü yağ asitleri ile doludur.

14. Fındık

Fındık, çok lezzetli olmasının yanı sıra, tekli doymamış yağ oranı çok daha yüksek bir kuru yemiştir ve ayrıca diğer kuru yemişlere göre Omega-6 yağ asidi oranı daha düşüktür.

15. Ceviz

Ceviz oldukça besleyicidir, lif ve her türlü vitamin ve mineral ile doludur.

16. Yer Fıstığı

Yer fıstığı (teknik olarak kuru yemiş değil, baklagiller sınıfına dahildir) lezzetlidir ve besinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bazı çalışmalar yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir (34).

Ancak, fıstık ezmesi konusunda dikkatli olun. Fıstık ezmelerinin kalorileri çok yüksektir ve kolaylıkla aşırı düzeyde tüketilebilir.

17-26 Sebzeler

Sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynakları arasında yer almaktadır. Her türlü damak zevkine uygun geniş bir çeşitliliği olan sebzelerden her gün yemek sağlık için gerekli ve faydalıdır.

17. Kuşkonmazku%C5%9Fkonmaz 263x300 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Kuşkonmaz, karbonhidrat ve kalori açısından düşük, ancak K vitamini açısından zengindir.

18. Dolmalık Biber

Dolmalık biber, kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere çeşitli renklerde bulunur. Hem dolma olarak, hem de çiğ olarak yenmeleri mümkündür. Harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdırlar.

19. Brokoli

Brokoli, hem çiğ hem de pişirilerek yenilebilen harika bir sebzedir. Mükemmel bir lif, K vitamini ve C vitamini kaynağıdır ve diğer sebzelere kıyasla iyi miktarda protein içerir.

20. Havuç

Havuç popüler bir kök sebzesidir. Lezzetli ve gevrek bir tadı vardır ve lif ve K vitamini gibi besinlerle yüklüdür. Havuç, aynı zamanda sayısız faydası olan karoten antioksidanları açısından da zengindir.

21. Karnabahar

Karnabahar, turpgiller ailesinden çok yönlü bir sebzedir. Her türlü sağlıklı yemek tarifine eklenebilir ve ayrıca kendi başına da oldukça lezzetlidir.

22. Salatalık

Salatalık dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Karbonhidrat ve kaloriler açısından çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bununla birlikte, K vitamini dahil olmak üzere az miktarda besin içerir.

23. Sarımsak

Sarımsak çok sağlıklı bir sebzedir. Allisin isimli içeriği, gelişmiş bir bağışıklık sistemine katkı sağlar ve aynı zamanda güçlü biyolojik etkileri bulunur.


» Okuma Önerisi: Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları


24. Kara Lahanakara lahana 300x300 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Kara lahana, K vitamini, C vitamini, lif ve diğer birçok besin maddesi bakımından çok zengindir. Salata ve tariflere doyurucu ve lezzetli bir tat eklemek için birebirdir.

25. Soğan

Türk mutfağının olmazsa olmazı soğan, bir çok faydalı bileşene sahiptir. Özellikle içerdiği bir takım biyoaktif bileşenlerin sağlığa yüksek oranda faydası olduğuna inanılıyor.

26. Domates

Domates, teknik olarak meyve olmasına rağmen, genellikle sebze olarak sınıflandırılır. Lezzetlidirler ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle doludurlar.

27-32 Balık Ve Deniz Ürünleri

Balıklar ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyicidirler. Bu besinler özellikle omega-3 yağ asitleri ve iyot bakımından zengindir ki bu çoğu insanın yeterince alamadığı iki besin maddesidir.

Araştırmalar, daha çok deniz ürünleri (özellikle balık) yiyenlerin daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu ve kalp hastalığı, demans ve depresyon da dahil olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskinin düşük olduğunu göstermektedir ( 567).

27. Somon

Somon, mükemmel tadı ve protein ve Omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi içermesi nedeniyle popüler olan bir yağlı balık türüdür. Ayrıca bir miktar D vitamini de içerir.

28. Sardalyasardalya 300x156 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici besinler arasında yer alan yağlı ve küçük balıklardır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğunluğunu yüksek miktarda içerirler.

29. Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri birçokları tarafından sağlıksız zannedilse de, aslında bu büyük bir yanılgıdır. Bu yiyecekler neredeyse diğer yiyeceklerin tamamından daha fazla besin içerir ve besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etleri ile başa baş giderler. En çok bilinen kabuklu deniz ürünleri istiridye ve midyedir.

30. Karides

Karides denizde yaşayan bir hayvan türüdür. Yağ ve kalori oranı düşük, protein oranı yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere diğer çeşitli besinlerle yüklüdür.

31. Alabalık

Alabalık, somon gibi başka bir lezzetli, yağlı ve besleyici balık türüdür.

32. Ton Balığı

Ton balığı, Batı ülkelerinde çok popülerdir ve yağ ve kalori bakımından düşük, fakat protein bakımından zengindirler. Kalori miktarını düşük tutarken, diyetlerine daha fazla protein eklemesi gereken kişiler için harika bir alternatiftir.

33-35 Tahıllar

Tahıllar (pirinç, bulgur ve yulaf) bir çok kişi tarafından zararlı olduğu gerekçesiyle uzak durulsa da, tüm tahılları aynı kategoride değerlendirmek yanlıştır. Pek çok farklı tahıl türü vardır ve bazıları çok sağlıklıdır. Ancak, her durumda tahılların yüksek karbonhidrat değerleri olduğunu unutmayın.

33. Esmer Pirinç

Pirinç, en eski tahıllardan biridir ve şu anda dünyadaki insanların yarısından fazlası için temel bir gıda maddesidir. Esmer (tam taneli) pirinç, iyi miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum içeriği ile oldukça besleyicidir.

34. Yulaf

Yulaf inanılmaz sağlıklı bir gıdadır. Bir çok besleyici bileşeni vardır ve ayrıca beta-glukanlar adı verilen ve çok sayıda faydası olduğu gösterilen güçlü lifler içerirler.

35. Kinoakinoa 300x194 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Kinoa, bulgura benzer bir tahıldır ve aslen Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Kinoa, lif ve magnezyum gibi besinler bakımından zengin olan lezzetli bir tam tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

36-37 Ekmek

Çoğu insan günlük rutin beslenmesinde çok ekmek yer. İlk kez daha sağlıklı bir diyet benimsemeye çalışanlar için ekmek yerine yiyecek bir şeyler bulmak son derece zor olabilir. Neyse ki, çeşitli sağlıklı (veya en azından “daha az kötü”) seçenekler mevcut.

36. Ezekiel Ekmeğiezekiel ekme%C4%9Fi 300x201 - Hayatınızı Kurtaracak 50 Sağlıklı Besin

Ezekiel ekmeği, satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahıllardan yapılır ve ayrıca çeşitli baklagiller içerir.

37. Ev Yapımı Düşük Karbonhidratlı Ekmekler

Sağlıklı ekmek için en güvenli seçim, kendinizin evde yaptığı ekmek olacaktır.

38-40 Baklagiller

Baklagiller, son yıllarda haksız yere şeytanlaştırılan başka bir yiyecek grubudur. Baklagillerin, sindirimi ve besin emilimini engelleyebilecek maddeler içerdiği doğrudur. Bununla birlikte, bu anti besin maddeleri baklagilleri yemeden önce ıslatıp uygun şekilde hazırlayarak elimine edilebilir. Uygun şekilde hazırlanıp pişirilmiş baklagiller, son derece ucuz ve kaliteli bitkisel bazlı protein kaynağıdır.

38. Taze Fasülye

Çalı fasülyesi olarak da adlandırılan taze fasülye, fasülyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Türk mutfağında zeytinyağlı ve etli olarak pişirilir ve çok lezzetlidir.

39. Barbunya Fasülyesi

Barbunya fasülyesi, çeşitli vitamin ve minerallerle doludur ve lif bakımından çok zengindir.

40. Mercimek

Mercimek, bir başka popüler baklagildir. Lif oranı yüksektir ve en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadır. Mercimek lezzetli olmasının yanı sıra, aynı zamanda oldukça doyurucudur.

41-43 Süt Ürünleri

Süt ürünleri en başta önemli birer kalsiyum ve protein kaynaklarıdır. Tam yağlı süt ürünleri besleyicilik açısından en iyisidir ve araştırmalar tam yağlı süt tüketen insanların obezite ve tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir (89). Eğer süt çim ile beslenen ineklerden geliyorsa, bu daha da iyidir çünkü bu durumda  CLA gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinin de yüksek oranda olması beklenir.

41. Peynir

Peynir oldukça besleyicidir ve tek bir dilim bir bardak sütle aynı besinleri içerir.

42. Tam Yağlı Süt

Tam yağlı süt, vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar bakımından çok zengindir. Aynı zamanda, en iyi kalsiyum kaynaklarından biridir.

43. Yoğurt

Yoğurt, canlı bakteri eklenerek mayalanan sütten yapılır. Faydalı probiyotik bakterilerin ilave yararları dışında, süt ile aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir.


» Okuma Önerisi: Probiyotik ve Prebiyotik Nedir? Nelerde Bulunur? Faydaları Nedir?


44-46 Yağlar

Uzun yıllar boyunca yağların zararlı olduğuna var olan inanç artık yok oldu ve sağlıklı yağlar yeniden sofralarımızda yerlerini aldılar.

44. Çimenle Beslenen İneklerden Üretilen Tereyağı

Çimenle beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, çok önemli K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir.

45. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler adı verilen güçlü yağ asitleriyle doludur. Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığı için yararları olabileceği ve göbek çevresindeki yağı eritmeye yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir (1011).

46. Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağdır. Kalp sağlığına faydalı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlar açısından çok zengindir.

47-48 Kök Sebzeler

Kök sebzeler bazı bitkilerin depo organlarıdır ve çok sayıda faydalı besin içerirler.

47. Patates

Patates dünya çapında çok popüler bir besindir. Potasyum yüklüdür ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz hemen hemen her besin maddesinin bir kısmını içerir.

Aynı zamanda oldukça doyurucudurlar. Bir çalışma, haşlanmış patateslerin test edilen 38 yiyecek arasında en fazla doyurucu etkiye sahip olduğunu buldu.

48. Tatlı Patates

Tatlı patatesler, yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı yiyecekler arasında yer alır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinler açısından da zengindirler.

49. Elma Sirkesi

Elma sirkesi binlerce yıldır insanlığın çeşitli rahatsızlıklara çare olması için kullandığı ve kilo vermekten, karaciğeri temizlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kanı temizlemeye kadar faydaları saymakla bitmeyen bir besindir.


» Okuma Önerisi: Elma Sirkesinin Faydaları


50. Bitter Çikolata

Bitter çikolata sadece bu listedeki en lezzetli yiyecek değil, aynı zamanda en sağlıklısı da olabilir. Bitter çikolata, lif ve magnezyum yüklüdür ve var olan en güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.