YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Kadın Doğum Kadın Sağlığı

Hamileyken Yenmemesi Gereken Besinler 5/5 (1)

Hamileyken hem kendinize hem de bebeğe zarar vermemeniz için kaçınmanız gereken bir takım yiyecek ve içecekler bulunur. Bu konuda doktorunuzun uyarılarına harfi harfine uymanız çok önemlidir.

Peynir

Listeriya gibi bakterilerin yaşayabilecekleri az asidik ve nemli ortamı sunan yumuşak peynirleri hamilelik boyunca tüketmeyin. Bu peynirlere örnek olarak, fransız keçi peyniri, gorgonzola (italyan küflü peyniri), rokfor peyniri ve diğer tüm küflü peynirler sayılabilir. Bu peynirleri sadece pişirildiklerinde yemek hamile kadınlar için güvenlidir. Bunun dışında, yediğiniz tüm peynirlerin pastörize edilmiş sütten yapıldığından emin olun.

Hamilelikte Yenmesi Güvenli Peynirler: Beyaz peynir, mozeralla, krem peynir, hellim peyniri, keçi peyniri, lor peyniri.

Yumurta

Salmonella zehirlenmesinden kaçınmak için, hamilelik boyunca yediğiniz yumurtaların tam olarak piştiğinden emin olun ve yumurtaları “kayısı” kıvamında değil, tam pişmiş ve sarısının katı kıvamda olduğu şekliyle yiyin. Tavuk yumurtası olmayan bıldırcın gibi hayvanların yumurtalarını da aynı şekilde katı kıvamda yemeye dikkat edin.

Et

Toksoplazmoz enfeksiyonundan korunmak için hamilelik sırasında yediğiniz tüm etler (kırmızı et, beyaz et, işlenmiş et) iyice pişmiş olmalıdır, az pişmiş veya orta düzeyde pişirilmiş etleri yemekten kaçının. Çiğ et ile temas ettikten sonra ellerinizi ve mutfak eşyalarını iyice dezenfekte edin. Toksoplazmoz çiğ veya az pişmiş ette bulunan bir parazittir ve ender görülmekle birlikte, bebeğe zarar verebilen bir enfeksiyon oluşturabilir.

Sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etleri iyice pişirerek yiyebilirsiniz. Ancak salam, füme et gibi pişirilmeden yenen etler için en sağlıklı yol bu etleri yemeden önce 4 gün boyunca buzlukta tutmaktır. Dondurmak parazitlerin çoğunu öldürür ve bu şekilde güvenle yiyebilirsiniz.

Hamilelikte ciğer yemekten kaçınmanız gerekmektedir zira ciğer A vitamini yönünden zengin bir ettir ve fazla A vitamini bebeğinize zarar verebilir.

Vitamin ve Balık Yağı Destekleri

İçinde A vitamini olan multivitamin ve balık yağı desteklerini hamilelik boyunca almaktan kaçının.

Balık

Hamileyken çoğu balığı yiyebilirsiniz ve balık bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Ancak köpek balığı ve kılıçbalığını hamileyken tüketmeyin. Aynı şekilde fazla civa içerme ihtimali dolayısıyla ton balığını da sık sık tüketmeyin. Balıklarda bulunan civanın yetişkinlerde bir sorun yaratması beklenmez ancak bu durum bebeğiniz için geçerli değildir; size zarar vermeyen civa bebeğin sinir sitemine zarar verebilir. Son olarak, somon, sardalya gibi yağlı balıkları haftada 2 defadan fazla tüketmemeye özen gösterin.

Süt ve Yoğurt

Pastörize edilmiş veya uzun ömürlü (UHT) sütleri hamilelik boyunca tüketebilirsiniz. Çiğ (pastörize edilmemiş) sütleri yeterince kaynatmadan asla içmeyin. Pastörize edilmiş sütten yapılan yoğurtları (paketli yoğurtlar dahil) güvenle tüketebilirsiniz.

Kafein

Yüksek kafein tüketimi bebeğin gelişimine zarar verebilir. Kafein kahvede, çayda (yeşil çay dahil) ve çikolatada doğal olarak bulunur. Bununla beraber enerji içeceklerinin, gazlı içeceklerin ve bir takım ilaçların içine de eklenir. Hamileyken kafeini tamamen kesmeniz gerekmiyor ancak günde 200 mg kafeinden fazlasını almayın.

Bazı içecek ve içeceklerde bulunan ortalama kafein miktarı şöyledir:

  • Bir fincan hazır kahvede: 100 mg
  • Bir fincan filtre kahvede: 140 mg
  • Bir fincan çayda: 75 mg
  • Bir kutu kolada: 40 mg
  • 250 ml’lik bir kutu enerji içeceğinde: 80 mg
  • 50 gramlık bitter çikolatada: 25 mg
  • 50 gramlık sütlü çikolatada: 10 mg

 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.