YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Kadın Doğum Kadın Sağlığı

Hamilelikte Vitamin ve Mineraller 5/5 (1)

Hamilelik süresince gerekli olan vitamin ve mineralleri dengeli bir beslenme düzeni ile yiyeceklerden almak mümkün. Ancak folik asit gibi bebek sağlığı için hayati nitelikteki vitaminlerin dışarıdan takviye yoluyla alınması gerekiyor. Bununla beraber, hamilelik süreci boyunca aldığınız multivitaminlerde A vitamini (retinol) olmamasına dikkat etmeniz de şart zira fazla A vitamini bebeğe zarar verebilir.

hamilelikte ne yemeli 300x200 - Hamilelikte Vitamin ve Mineraller

 

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Neleri Yemeli?

Folik Asit

Folik asit B9 vitamininin sentetik olarak üretilmiş halinin adıdır. Hamile kalmaya çalışırken ve 12 haftalık hamile olana kadar her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit tableti almalısınız. Folik asit hamilelikte çok önemlidir zira ayrık omurga da dahil olmak üzere nöral tüp defekti olarak bilinen doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. Hamile kalmadan önce folik asit almadıysanız, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda folik asit alımına başlamalısınız. Tek başına besinlerden gebelik için önerilen folat (folik asitin doğal hali) miktarını elde etmek zordur, bu nedenle bir folik asit takviyesi almak önemlidir. Bazı durumlarda yüksek risk faktöründen dolayı daha fazla dozlarda folik asit takviyesi almak gerekebilir, böyle durumlarda doktorunuz size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

D Vitamini

Hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere tüm yetişkinlerin günde 10 mikrogram (10 mcg) D vitamini alması gerekir. D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarlarını düzenler ve kemiklerin, dişlerin ve kasların sağlıklı kalmasını sağlar. Cildimiz yaz güneşi ışığına maruz kaldığında vücudumuz D vitaminini üretir. Ancak vücudun D vitamini ihiyacını karşılamak için ne kadar süre güneşte kalması gerektiği bilinmiyor. Bu yüzden güneşe çok uzun süre korumasız maruz kalmamaya özen gösterin. Doğal D vitamini kaynakları arasında kırmızı et, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar ve yumurta bulunuyor.

D vitamini, az miktarda gıdada bulunur ve tek başına gıdalardan D vitamini ihtiyacını karşılamak zor olabilir. Dolayısıyla, beş yaşın üzerindeki, hamile ve emziren kadınlar dahil herkes, 10 mcg D vitamini içeren günlük bir takviye almayı düşünmelidir.

Demir

Eğer kandaki demir seviyeleriniz düşükse, muhtemelen çok yorulursunuz ve anemiden muzdarip olabilirsiniz. Et, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler ve fıstık demir içerir. Bununla beraber, bir çok kahvaltılık mısır gevreğine demir eklenmiştir. Eğer hamilelik süresi boyunca demir seviyelerinizde azalma olursa doktorunuzun kontrolünde dışarından demir desteği almanız gerekebilir.

C Vitamini

C vitamini hücreleri koruyan ve onların sağlıklı kalmasına yardım eden bir vitamindir ve vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Neyse ki C vitamini kolayca ulaşılabilen bir çok besinde mevcuttur. Bunların arasında, portakal, kırmızı ve yeşil biber, çilek, brokoli, brüksel lahanası ve patates bulunur.

Kalsiyum

Kalsiyum, bebeğinizin kemiklerinin ve dişlerinin oluşumunda hayati öneme sahiptir. Kalsiyum kaynakları şunları içerir: Süt, peynir, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, sardalya balığı.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.