YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Grip Kış Hastalıkları

Grip ve Nezleye Nasıl Yakalanıyoruz? 5/5 (2)

Sarı Serum Dec 12

Grip veya nezle belirtileri yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı zaman, hele ki kendisine dikkat eden bir insansanız, bu virüslerin nasıl olup da sizi ele geçirdiğine şaşırabilirsiniz. İşte size grip ve nezlenin kısa öyküsü:

  • Virüsler, havadaki küçük damlalar yoluyla yayılır; bunlar, hasta bir kişi hapşırırken, öksürürken veya burunlarını sildiklerinde havaya bırakılır.
  • Bir oyuncak, tezgah veya kapı kolu gibi virüs bulaşmış bir şeye dokunduktan sonra burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza dokunursanız hasta olabilirsiniz. Virüsler bu nesneler üzerinde 2 güne kadar yaşayabilir.
  • Nezle veya grip virüsü ile temasa girerseniz, hastalanma şansınız % 100 değildir. Bu, diğer kişiye ne zaman virüs bulaştığına, damlacıklarda kaç viral parçacık bulunduğuna bağlı olarak değişen bir olasılıktır.
  • Nezleye yakalanan kişi hastalığının ilk 2-3 günü etrafına bu hastalığı bulaştırabilir. İlk haftadan sonra nezle genellikle bulaşıcı değildir.
  • Gripte ise durum biraz daha farklı, grip olan insanlar hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 1 gün önce bunu etraflarına bulaştırabilirler ve belirtiler ortaya çıktıktan sonra 5-7 gün süresince de hastalıkları bulaşıcı kalmaya devam eder. Yani siz grip olduğunuzu bilmeden önce de bunu başkalarına bulaştırmış olabilirsiniz.
  • Grip veya nezle olan bir insan bir hapşırıkta 40.000 damlacığı dışarı atar.
  • Grip veya nezle olan bir insandan hastalık kapmamak için ondan 2 metre kadar uzakta durmanız gerekir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.