YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Grip Kış Hastalıkları

Grip ve Nezle Hakkında Her Şey 5/5 (5)

Kış aylarının yaklaşması ile beraber soğuk algınlıkları da kapımızı çalmaya başladı. Bu makalede grip ve nezle ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir araya topladık.

Nezle ve Grip Arasındaki Farklar Nedir?

Nezle (common cold) ve grip (flu) farklı virüslerin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarıdır. Gribe influenza virüsü neden olurken, nezleye çoğunlukla rhinovirus sebep olmaktadır. İkisi de temel olarak üst solunum yollarını tuttuğundan,  özellikle hastalığın ilk zamanlarında benzer belirtiler gösterirler. Ancak hastalığın ilerlemesi ile bu belirtiler birbirinden ayrılır. Genel olarak grip, nezleye göre daha ağır seyreder ve tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.  Ülkemizde bu iki hastalığa genel olarak “soğuk algınlığı”  veya tıbbi olarak “üst solunum yolu enfeksiyonu” da denir.

Eğer bir komplikasyon gelişmediyse, bu iki hastalık için de antibiyotik kullanımı hiçbir işe yaramayacaktır zira antibiyotikler virüs kaynaklı hastalıklar için endike değildir, yani iyileştirme etkisi yoktur. Reçetesiz olarak satılan grip ve nezle semptomlarını azaltan ilaçlar hastalığı daha hafif ve konforlu geçirmenize yardımcı olabilir. Ancak kalp, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız var ise, bu ilaçları doktor denetiminde kullanın.

Nezle ve gribin ortak belirtileri şunlardır:

 • Tıkalı veya akan bir burun
 •  Hapşırma
 • Genel vücut ağrısı
 •  Yorgunluk/bitkinlik

Nezle Belirtileri Nedir?

Nezle, genel olarak birden değil, bir kaç gün içinde ortaya çıkar. Herkeste aynı belirtileri göstermemekle birlikte, temel semptomları şöyledir:

 • Sinüslerde baskı – baş ağrısı
 • Tıkalı veya sürekli akan burun
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Çok yüksek olmayan ateş
 • Derin nefes almada zorluk
 • Yorgunluk
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Genel vücut ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Geniz akıntısı

Grip Belirtileri Nedir?

Ateş: Gribin nezleden ayrılan en önemli belirtisi 1 günden fazla süren ateştir. Ateş, düşük (37.8°C) olabileceği gibi, yüksek de (40°C) olabilir. Bu süreçte terlemek, üşümek ve titremek gibi belirtiler görülebilir. Ateşiniz çıktığında kalın giyinmek ve üstünüzü çok kalın şeylerle örtmek gibi eylemlerden kaçının, bu ateşinizi daha da arttırabilir. Eğer ateş sizi çok rahatsız ediyorsa, reçetesiz olarak satılan ateş düşürücülerden alabilirsiniz. Gripte ateş genelde 1 haftadan kısa sürer. 1 hafta geçmesine rağmen ateşiniz düşmüyorsa bir hekime görünün.

Öksürük: Genelde kuru ve ısrarcı bir öksürük gripte sık görülen bir belirtidir.  Öksürük zamanla kötüleşebilir ve boğazda acı verebilir. Bununla beraber, göğüste rahatsızlık hissi veya nefes darlığı görülebilir.  Grip nedeniyle ortaya çıkan öksürük grip geçmesine rağmen 1-2 hafta daha devam edebilir.

Kas Ağrıları: Griple bağlantılı olarak çıkan kas ağrıları özellikle boyun, sırt, kol ve bacaklarda yoğun hissedilir. Zaman zaman hareket etmeyi zorlaştıracak kadar da yoğun olabilir. Eğer bu durum çok rahatsızlık veriyorsa ağrı kesici hap veya ağrı kesici  etkisi olan kremlerden kullanabilirsiniz.

Baş Ağrısı: Gribin diğer alamet-i farikalarından biri de yoğun baş ağrısıdır.  Bu ağrı ile beraber gözlerde hassasiyet ve ışığa karşı duyarlılık da oluşabilir.

Yorgunluk: Nezle belirtileri 2-3 gün içinde artarak ortaya çıkarken, grip kendisini çok hızlı hissettirir. Akşam hiçbir belirti olmadan yattıktan sonra, sabah “kamyon çarpmış” gibi uyanıp, kendinizi anormal halsiz hissetmeniz grip olduğunuza işarettir.

Grip ve Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Maalesef genel olarak soğuk algınlıklarını %100 tedavi eden bir ilaç henüz mevcut değil. Antiviral ilaçlar olmasına rağmen, bu ilaçlar yoğun yan etkileri nedeniyle sadece risk grubu içindeki hastalar için reçete edilmekte. Genel prensip bağışıklık sistemini güçlü tutup, vücudun virüslerle savaşı kazanmasını beklemekten ibaret. Virüslerle değil bakteriler ile savaşan antibiyotiklerin ise soğuk algınlığı tedavisinde hiçbir yeri ve faydası bulunmamaktadır.

Bununla beraber,  yukarıda belirttiğimiz gibi reçetesiz olarak satılan ve soğuk algınlığının semptomlarını azaltmaya yönelik ilaçları ve burun spreylerini kullanabilirsiniz. Bu ilaçların içinde tıkalı burunu açmak için dekonjestan, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler bulunur. Ancak, özellikle dekonjestan özellikli hapların bir takım yan etkileri olduğunu unutmadan, eğer takibi gerektiren bir hastalığınız var ise bu ilaçları dikkatli kullanmanız gerekir. Aynı şekilde,  dekonjestan özellikli burun spreylerinin 4-5 günden fazla kullanılmaması gerektiğini unutmayın.  Dekonjestan yerine benzer işlevi olan yeni nesil antihistaminlerden de kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar sadece yaşadığınız semptomları (burun tıkanıklığı, baş ağrısı vb.) azaltıp, hastalığı daha hafif geçirmenize yardımcı olabilirler, tedavi edici özellikleri yoktur.

Komplikasyonları Nedir?

Soğuk algınlığı hemen hemen herkesin kış aylarında yakalandığı ve bir süre sonra da atlattığı bir hastalık olsa da, özellikle gribe yola açan influenza virüsü ciddiye alınması gereken bir virüstür ve bağışıklık sistemi düşük olan risk grubu hastalarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kimler Risk Altında?

 •  65 yaşının üstündekiler
 •  6 ay-4 yaş arası çocuklar
 •  Akciğer veya kalp hastalığı olan kişiler
 •  HIV/AIDS hastası olanlar
 •  Hamile kadınlar

Olası Komplikasyonlar Nedir?

Viral veya bakteriyel pnömoni (zatürre), kulak ve sinüs enfeksiyonu, miyozit (kas iltihabı), miyokardit (kalp kası iltihabı), perikardit (kalp zarı iltihaplanması) gribin neden olabileceği komplikasyonlardandır.

Hangi Doktora Gitmeliyim?

Grip ve nezle viral bir enfeksiyon olduğu için temel olarak Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarının alanına girer. Ancak komplike olmayan durumlarda aile hekiminiz veya dahiliye uzmanı da tanı ve tedavi konusunda yetkindir.


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.