YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Ev Tedavileri Grip Kış Hastalıkları Vitrin

Grip ve Nezlede Ev Tedavileri 5/5 (2)

Sarı Serum Oct 10

Grip ve nezle  her kış insanlığın başına bela olduğu için  geçmişten bize miras kalan bir takım tedavi yöntemlerini hala kullanıyoruz. Bu hastalığı tamamen tedavi eden bir ilaç da henüz olmadığına göre, bu yöntemleri daha uzunca bir süre kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. İşte size hiçbir yan etkisi olmayan, hazırlaması ve yapması kolay ve düzenli uygulandığında sizi kısa sürede ayağa kaldıracak yöntemler.

Dinlenmek ve Sıvı Alımı

sv - Grip ve Nezlede Ev Tedavileri

Bağışıklık sisteminiz virüslerle mücadele ederken ona en büyük yardımı dinlenerek ve kendinizi çok yormayarak yapabilirsiniz.Yapacağınız ikinci büyük yardım ise bol bol sıvı almak olacaktır. Vücuttaki enfeksiyon ile mücadele etmek için sıvı hayati öneme sahiptir. Özellikle enfeksiyonun vücuttan atılması için bağışıklık sisteminin en güçlü silahı sıvılardır. Su başta olmak üzere çorba, bitki çaylarını ve meyve sularını bol bol tüketmeye özen gösterin.

Tuzlu Su 

Tuz doğal bir antiseptik olması nedeniyle soğuk algınlığı ile mücadelede önemli bir yere sahiptir.  Tuzlu suyu hem gargara için hem de burnunuza çekmek için kullanabilirsiniz. Her iki durumda da hem boğazı hem de burnu mikroplardan temizlemeye yardımcı olacaktır. Bir bardak ılık içme suyuna yarım çay kaşığı tuz koyup bu karışımı günde 3-4 kere uygulayın. Kullanacağınız suyun musluk suyu değil, içme suyu olmasına dikkat edin.

Sarımsak

sarmsak 300x150 - Grip ve Nezlede Ev Tedavileri

Zengin içeriği ve bağışıklık sistemi güçlendirici etkisi nedeniyle yüz yıllardır çeşitli hastalıklarda kullanılan sarımsak, artık bilimsel olarak da kanıtlandığı üzere gerçekten  grip ve nezle ile mücadelede önemli bir araç. 12 hafta süren kapsamlı bir çalışmada, günlük sarımsak kullanımının soğuk algınlığına yakalanma oranını %63 oranında azalttığı ve soğuk algınlığı belirtilerini de %70 oranında azalttığı tespit edildi. Yine başka bir çalışmada ise,  günde 2.56 gram sarımsak ekstresi alımının soğuk algınlığında hasta geçirilen günleri %61 oranında azalttığı bulundu. Yani sözün özü, soğuk algınlığı ile mücadelede günlük diyetinizde sarımsağı unutmayın.

Tavuk Suyu Çorbasıtavuk suyu 300x296 - Grip ve Nezlede Ev Tedavileri

Aynı sarımsakta olduğu gibi, tavuk suyu çorbası da grip ve nezle tedavizinde uzun yıllardır boş yere kullanılmadığını bilimsel olarak kanıtlayarak rüştünü ispat etti. Yapılan çalışmalara göre, tavuk suyu çorbası hem genel bağışıklık sistemini güçlendirmede, hem de burundaki hava yollarını açmada oldukça etkili bir besin. Ancak bu etki çorba vücuttan çıktıktan sonra sona eriyor, yani soğuk algınlığına yakalandığınızda tek tabakla geçmeyin, sık sık bu çorbadan için. İçine bol sebze koymayı da ihmal etmeyin.

Kefir ve Yoğurt

Bağırsak florasının dengeli olmasının ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin varlığının bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisini artık hepimiz biliyoruz. Grip ve nezle ile mücadelede ilaçlardan ziyade bağışıklık sisteminin kendisi anahtar rol üstlendiğine göre, o sistemi güçlendirmek hastalığa hiç yakalanmamak veya hızlı ve hafif atlatmak anlamına geliyor.

Bunun için de probiyotik ve prebiyotik besinlerden bolca tüketmek gerekiyor. Probiyotik besinler bağırsaklarımızın ihtiyacı olan faydalı bakterileri ihtiva ederken, prebiyotik besinler de o bakterilerin fayda sağladıkları lifleri içeriyor. Kefir, probiyotik besinler arasında ilk sıralarda yer alması ve ülkemizde erişimi kolay olması açısından çok değerli bir içecek. Bununla beraber, yoğurt da prebiyotik besinler arasında başı çekenlerden.

Özetle, sadece hasta olduğunuzda değil, her zaman günlük beslenmenizde kefir ve yoğurt almaya özen gösterin. Ancak özellikle bağışıklık sisteminin enerjiye ihtiyacı olduğu soğuk algınlığı durumlarında kefir ve yoğurt hem hastalıkla mücadelede hem de hastalıklardan korunmada önemli besinlerdir.

Balhoney 300x188 - Grip ve Nezlede Ev Tedavileri

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri  nedeniyle bal soğuk algınlığı zamanlarında imdada yetişir. Aynı zamanda güçlü bir öksürük kesicidir. Balın üzerine biraz karabiber dökerek veya çayın içine koyarak içebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil kökünün tedavi edici özellikleri yüzyıllardır bilinegelmekte ancak zencefil de bilimsel olarak rüştünü ispatlayan besin maddeleri arasına katıldı. Özellikle kış aylarında hastalıklar ile beraber çok kullanılan zencefil, özellikle öksürükten tahriş olmuş boğazı iyileştirmekte son derece faydalı.  Bununla beraber, mide rahatsızlıklarında da zencefil sıkça kullanılıyor. Bir kaç dilim zencefil dilimini sıcak bir suya atıp içebileceğiniz gibi, zencefili ham olarak balla karıştırıp da yiyebilirsiniz.

Ekinezyaekinezya 300x300 - Grip ve Nezlede Ev Tedavileri

Ekinezyanın aktif etken maddesi olan flavanoidin iyileştirici özellikleri yüz yıllardır biliniyor. Örneğin, ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve enfeksiyonların vücuttan hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Ekinezyanın soğuk algınlığına olan etkisi konusunda tam bir görüş birliği olmasa bile bir araştırmaya göre, ekinezya soğuk algınlığına yakalanma riskini %50 oranında azaltıyor. Bununla beraber hasta geçirilen süreyi de azalttığına dair çalışmalar mevcut.

C Vitamini

C vitamini bağışıklık sisteminin düzgün ve verimli çalışmasında önemli bir rol oynar. Portakal, limon, greyfurt, kivi gibi meyveler de c vitamini açısından zengindir. Soğuk algınlığı hastalıklarında birebir iyileştirici etkisi olmasa da, bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak c vitamini almaya özen göstermek gerekir.

Nemnem - Grip ve Nezlede Ev Tedavileri

Kış aylarında soğuk algınlığı salgınlarının diğer mevsimlere göre çok daha fazla olmasının birden çok nedeni var.  Yapılan bir araştırmaya göre, bu nedenlerden biri de kış aylarındaki  soğuk hava ve kapalı ortamlardaki ısıtmadan dolayı  nem oranının düşüp havanın kuruması. Soğuk havada üşümek elbette bağışıklık sistemini zorlayan bir şey olsa da, soğuk havanın üşümeye olan etkisinden ziyade, hastalığa neden olan virüslerin düşük derecelerde ve az nemli ortamlarda daha kolay çoğalması soğuk havayı belirgin bir faktör haline getiriyor. Bu nedenle, ev içindeki ısıtmadan dolayı kuruyan havayı nemlendirmek kış aylarında çok önemli. Bunun için bir nemlendirici alabileceğiniz gibi, kalorifer gibi ısıtma kaynaklarının yanına su da koyabilirsiniz.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.