YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Cilt Sağlıklı Yaşam

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? 5/5 (2)

Göz altı morlukları hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen bir durumdur. Uykusuzluk, stres, hormonal değişimler, düzensiz hayat ve genetik nedenler göz altı morluklarının sebeplerinden bazılarıdır. Bunun için kremler de olmakla birlikte, aşağıda sizin için hazırladığımız ve evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemleri de deneyebilirsiniz.

1. Domates

Domatesler, cilt üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, göz altı morluklarından kurtulmak için basit ama etkili bir çözüm sunar. Bir çay kaşığı domates suyu ile yine bir çay kaşığı limon suyunu karıştırıp göz altı morluklarınızın üzerine sürün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemi günde 2 kere uygularsanız, göz altı morluklarınız azalacaktır. Bu yöntemin yanında günde 1 bardak domates suyu ile limon suyunu karıştırıp içebilirsiniz.

2. Patates

Patatesleri önce rendenin ince kısmında rendeleyin ve sularını çıkartın. Daha sonra bu suya bir pamuk bandırın ve bu pamuğu gözlerinizin üzerine koyun. 10 dakika bekleyin ve yüzünüzü yıkayın.

3. Portakal Suyu

Portakal suyu da hem göz altı morluklarından kurtulmak için, hem de göz altı bölgesine doğal bir parlaklık vermek için etkili bir yöntemdir. Ancak kullanacağınız portakal suyunun paketli satılanlardan değil, evde sıktığınız portakal suyu olmasına dikkat edin. Portakalları sıktıktan sonra içine bir kaç damla gliserin (eczaneden alabilirsiniz) damlatın. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile gözlerine sürün.

4. Badem Yağı

Badem yağı, gözlerinizin altındaki hassas ve yumuşak bölge için çok yararlı doğal etmenler barındırır. Gece yatmadan önce gözlerinizin altına ellerinizle yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak badem yağını sürün ve o şekilde yatın. Ertesi gün gözlerinizi yıkayın. Bu yöntemi E vitamini içeren krem ve yağlar ile de uygulayabilirsiniz.

5. Salatalık

Salatalığın cildi yenileyici ve göz altı morluklarını azaltıcı etkisi uzun zamandır biliniyor. Salatalığı ince ince kesin ve bu kestiğiniz dilimleri yarım saat buzdolabında bekletin. Daha sonra buzdolabından aldığınız salatalıkları gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu yöntemi günde 2 kere uygulayın.

6. Gül Suyu

Gül suyu sade göz altı morlukları için değil, cilt bakımı için de çok etkilidir. İçeriğinde bulunan damarları daraltıcı bileşenler sayesinde cildi yeniler ve gözleri rahatlatır. Bir yuvarlak pamuğu bir miktar gül suyunun içine koyun ve o şekilde bir kaç dakika bekletin. Daha sonra bu pamuğu gözlerinizin üzerine koyun ve 15 dakika bekleyin. Bu yöntemi günde 2 kere uygulayın.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile göz altına masaj yapmak da etkili bir yöntemdir. Ancak kullanacağınız yağın saf olmasına dikkat edin. Göz altı bölgesine hindistan cevizi yağı ile masaj yapın ve 1-2 saat bekledikten sonra gözlerinizi yıkayın. Günde 2-3 defa uygulayın.

8. Poşet Çay

Çayın içindeki kafein ve diğer antioksidan bileşenler göz altı morluklarından kurtulmak ve yine göz altındaki şişliği azaltmak için etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkar. 2 tane yeşil veya siyah çay poşetini sıcak veya soğuk suda bir süre beklettikten sonra buzdolabında bir süre soğutun. Daha sonra bu çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra gözlerinizi yıkayın.

9. Zerdaçal

Zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuar özellikleri gözlerinizin altındaki morlukları ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur. 2 çay kaşığı toz zerdeçal ile ananas suyunu karışım çamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı gözlerinizin altına sürün ve 10 dakika bekleyin. 10 dakikanın sonunda karışımı yumuşak bir bez veya pamuk ile silin.

10. Süt

Soğuk sütün düzenli kullanımı göz altı morluklarına ve şişkinliklerine iyi gelir. Ufak bir kasedeki soğuk süte pamuğu daldırın ve daha sonra bu pamuğu gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem ile hem göz çevreniz rahatlayacak, hem de düzenli uygulama ile göz altındaki morluklarınız azalacaktır.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.