YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Diyabet G

Gebelik Diyabeti Nedir? Bebeği Etkiler Mi? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (2)

Sarı Serum Dec 12

Gebelik diyabeti gebelikte gelişen bir diyabet türüdür. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kandaki glikoz miktarının yüksek olması anlamına gelir ve sizin veya bebeğiniz için çok tercih edilen bir durum değildir. Gebelik diyabeti genellikle gebeliğin 24-28. haftasında teşhis edilir. Gebelik diyabetinizi uzman bir doktor ile birlikte kontrol altına alabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Bebeği Nasıl Etkiler?

Kontrol altına alınmayan gebelik diyabeti bebek için bir takım sorunlar oluşturabilir:

  • Erken doğum
  • Doğumdan önce fazla kilo
  • Doğumdan hemen sonra düşük kan şekeri seviyesi (Hipoglisemi)
  • Nefes alma ile ilgili sorunlar

Annede kan şekerinin yüksek olması düşük yapma ve ölü doğum riskini de artırır. Bununla beraber, bebeğin ileri yaşlarda obez ve/veya tip 2 diyabete yakalanma riski de gebelik diyabetinin taşıdığı riskler arasındadır.

Gebelik Diyabeti Anneyi Nasıl Etkiler?

Gebelik diyabetiniz varsa, gebeliğin ikinci yarısında  yüksek tansiyon ve idrarda çok fazla protein gelişmesi anlamına gelen preeklampsi gelişme olasılığınız daha yüksektir. Preeklampsi sizin ve bebeğiniz için ciddi veya hayatı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Preeklampsi için tek tedavi, doğum yapmaktır. Preeklampsiniz varsa ve 37 haftalık hamileliğe ulaştıysanız, doktorunuz bebeğinizin erken doğumunu bir seçenek olarak düşünecektir. 37 haftadan önce ise,  bebeğinizin doğmadan önce olabildiğince gelişmesine yardımcı olmak için diğer seçenekleri düşünebilir.

Gebelik diyabeti sonraki zamanlar için tip 2 diyabet geliştirme riskinizi de arttırabilir.

Gebelik Diyabetinin Belirtileri Nedir?

Gebelik diyabeti çoğu hamile kadında hiçbir belirti göstermez, ender olmakla birlikte normalden daha fazla susamak gibi hafif belirtiler ortaya çıkabilir.

Gebelik Diyabetinin Sebepleri Nedir?

Gebelik diyabeti, vücudunuz hamilelik sırasında gerekli olan ekstra insülini üretemediğinde ortaya çıkar. Pankreasınızda üretilen bir hormon olan insülin, vücudunuzun enerji için glikoz kullanmasına yardımcı olur ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur.

Hamilelik sırasında vücudunuz özel hormonlar üretir ve kilo alımı gibi bir takım değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler yüzünden vücudunuzdaki hücreler insülini yeterince iyi kullanamazlar ve bu da insülin direnci oluşturur. Tüm hamile kadınların hamilelik sonlarında insülin direnci vardır. Çoğu gebe kadın insülin direncinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebilir, ancak bazıları bunu yapamaz. Bu kadınlar gebelik diyabeti geliştirir.

Fazla kilolu veya obez olmak gebelik diyabetiyle bağlantılıdır. Aşırı kilolu veya obez olan kadınlar, hamile kaldıklarında hali hazırda insülin direncine sahip olabilirler. Gebelik sırasında fazla kilo almak da bir faktör olabilir.

Gebelik Diyabeti Nasıl Teşhis Edilir?

Gebelik diyabeti testleri hamileliğin 24-28. haftaları arasında yapılan rutin kan testleridir.

Oral Glikoz Yükleme Testi (Şeker Yüklemesi)

Bu testte, önce sizden yeterli miktarda glikoz içeren bir şeker veya şekerli su içmeniz istenecek ve bundan 1 saat sonra da kanınız alınacaktır. Bu test için aç olmanıza gerek yoktur. Kan testinde kan şekeriniz 140 veya daha fazla çıkarsa, bu sefer aynı yöntemle açlık kan şekeriniz ölçülecektir. Şeker yüklemesi testinde kanınızdaki şeker seviyesi 200 veya daha üstünde çıkarsa, bu tip 2 diyabetiniz olduğu anlamına gelebilir.

Gebelik Diyabeti Nasıl Tedavi Edilir?

Testlerde çıkan sonuçlara göre doktorunuz sizin için uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Eğer gebelik diyabeti tehlikeli sınırlar içinde değilse, daha sağlıklı beslenerek ve daha çok hareket ederek gebelik diyabetini kontrol altında tutabilirsiniz Ancak bu önlemler yeterli olmazsa, insülin tedavisine başlamanız gerekebilir. İnsülin enjeksiyonlarının bebeğe bir zararı yoktur.


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.