YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

G Sindirim Hastalıkları

Gastrit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Gastrit, midenin koruyucu tabakasının enflamasyonudur. Akut gastrit ani ve şiddetli enflamasyon şeklinde gelişirken, kronik gastrit ise, tedavi edilmediği takdirde yıllarca sürebilen uzun süreli enflamasyonu içerir. Çoğu insan için gastrit ciddi bir sorun değildir ve tedavi edilirse hızla iyileşir.

Gastritin Nedenleri

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Helikobakter pylori enfeksiyonu, dünya çapında en sık görülen enfeksiyonlar arasında olmasına rağmen, bu enfeksiyonun gastrite veya diğer gastrointestinal rahatsızlıklara neden olma ihtimali çok yüksek değildir. Doktorlar bakteriye karşı gelişen savunmasızlığın genetik nedenlerden veya diyet veya sigara gibi yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.

Ağrı Kesici Kullanımı

Aspirin, ibuprofen (Advil) ve naproksen (Aleve, Apranax) gibi yaygın ağrı kesiciler (nonsteroid antienflamatuar ilaçlar), hem akut gastrite hem de kronik gastrite neden olabilir. Bu ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması veya bu ilaçların çok fazla alması, midede koruyucu olarak görev alan önemli bir maddeyi azaltarak gastrit oluşumuna neden olabilir.

Alkol Kullanımı

Alkol, midenizi tahriş edebilir, bu da midenizi sindirim suyuna karşı daha hassas hale gelmesine sebep olur. Aşırı alkol kullanımının akut gastrite neden olma olasılığı daha yüksektir.

Yaşlanma

Yaşlı insanlarda gastrit riski artmaktadır çünkü midenin koruyucu tabakası yaşla birlikte incelme eğilimindedir. Bununla beraber, yaşlı insanlarda Helikobakter pylori enfeksiyonu gelişme riski daha yüksektir.

Otoimmün Gastrit

Bu tip gastrit, vücudunuz mideyi koruyan hücrelere saldırdığında ortaya çıkar. Bu reaksiyon, midenizin koruyucu bariyerini aşındırabilir. Bununla beraber, otoimmün gastrit, Haşimoto hastalığı ve tip 1 diyabet dahil olmak üzere diğer otoimmün bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır. Otoimmün gastrit, B12 vitamini eksikliği ile de ilişkili olabilir.

Gastritin Belirtileri

Gastrit belirtileri aniden ve şiddetli bir şekilde (akut gastrit) veya uzun bir sürede (kronik gastrit) ortaya çıkabilir. Gastrit her zaman belirti vermez ancak genel belirtileri şunlardır:

  • Yemekle daha iyi ya da daha kötü olan karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Yemeklerden sonra karnın üst kısmında doluluk hissi

Gastrit Teşhisi

Doktorunuz, tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorarak, var olan semptomlarınızı değerlendirerek ve fiziksel muayene yaparak gastritten şüphelenebilir. Kesin teşhisi koyabilmek için aşağıdaki testlerden birini veya birden fazlası yapılabilir.

• H. pylori testleri. H. pylori kan testiyle, dışkı testiyle veya nefes testi ile tespit edilebilir. Nefes testinde, içinde radyoaktif karbon olan küçük bir bardak temiz, tatsız bir sıvı içmeniz istenir. H.pylori bakterileri mideye giren bu sıvıyı parçalarına ayırır. Daha sonra bir torbaya üflemeniz istenir ve bu torba sıkı bir şekilde kapatılır. Eğer H. pylori bakterisi midenizde var ise, nefes numunenizde radyoaktif karbon bulunacaktır. Bu şekilde H. pylori teşhisi konur.

• Endoskopi. Bu işlemde ucunda kamera olan esnek ve ince bir tüp ile boğazdan mide ve ince bağırsağa kadar girilerek enfeksiyon belirtileri aranır. Eğer şüpheli bir şey görülürse oradan küçük bir parça alınarak biyopsi yapılır. Bu biyopsi sonucunda H.pylori de teşhis edilebilir.

• Üst sindirim sistemi röntgeni. Bu röntgende yemek borusu, mide ve ince bağırsaktaki olası anormallikler görünür. Enfeksiyonun daha net görünmesi için röntgenden önce doktorunuz baryum içeren beyaz, metalik bir sıvı içmenizi isteyebilir.

Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisi altında yatan sebebe bağlıdır. Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar veya alkolün neden olduğu akut gastrit, bu maddelerin kullanılmasının durdurulmasıyla tedavi edilebilir. Diğer tedaviler, semptomları hafifletmek için midedeki asit miktarını azaltmayı ve midenin koruyucu tabakasının iyileşmesini amaçlar. Gastritte kullanılan genel tedavi yöntemleri şunlardır:

• H. pylori enfeksiyonunun tedavi edilmesi.  H. pylori enfeksiyonu birden fazla antibiyotiğin bir arada kullanıldığı bir kürde tedavi edilir. Tedavi genellikle 7 veya 14 gün sürer. Antibiyotiklerle beraber, mideyi koruması için proton pompası inhibütörü de tedavinin içinde yer alır.

• Asit üretiminin engellenmesine yönelik ilaçlar. Proton pompası inhibitörleri, midede asit üreten hücrelerin  etkisini engelleyerek asit miktarını azaltır. Bu ilaçların bir çoğu reçetesiz olarak eczanelerden alınabilir. Özellikle yüksek dozlarda proton pompası inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı kalça, el bileği ve omurga kırığı riskinizi artırabilir. Kalsiyum desteği bu riski azaltabilir.

• Asit üretiminin azaltılmasına yönelik ilaçlar. Asit blokerleri – aynı zamanda histamin (H-2) blokerleri olarak da adlandırılır -sindirim sistemindeki asit miktarını azaltarak, gastrit sonucu oluşan ağrıyı azaltır ve iyileşmeye yardımcı olur.

• Mide asidinin nötralize edilmesine yönelik ilaçlar. Antiasitler mevcut mide asidini nötralize eder ve hızlı bir şekilde ağrıyı dindirir. Gastrit tedavisinde reçete edilen küre genellikle antiasitler de eklenir. Ancak antiasitlerin kabızlık veya ishal gibi yan etkileri olabilir.

Yaşam Önerileri

• Porsiyonlarınızı küçültün ve daha sık yemek yiyin.

•  Midenizi rahatsız eden baharatlı, yağlı, asitli ve kızartılmış yemeklerden kaçının.

•  Alkol midenin koruyucu tabakasına zarar verir, o yüzden, eğer kullanıyorsanız, alkol tüketiminizi sınırlandırın veya tamamen bırakın.

•  Sürekli veya sık sık kullandığınız bir ağrı kesici var ise, doktorunuzla konuşarak mideye zarar verme riski daha az olan ağrı kesicileri deneyin.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.