YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Alerji Beslenme İyi Gelenler

En İyi Doğal Antihistaminler 5/5 (1)

Mevsimsel alerjilerden muzdaripseniz, özellikle bahar aylarının tadını çıkarmak yerine bir takım yorucu ve sinir bozucu semptomlar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer bu semptomlardan kurtulmak için kullandığınız antihistamin özellikleri olan ilaçların yan etkilerinden rahatsız oluyorsanız veya basitçe ilaç kullanmak istemiyorsanız, bilimsel olarak antihistamin özellikleri olduğu kanıtlanmış doğal çözümleri sizin için derledik.

Histamin, vücudun bağışıklık sistemi tarafından salgılanan ve bakteri ve virüs gibi yabancı maddelerle savaşan bir proteindir. Ancak bağışıklık sistemi zaman zaman bazı zararsız maddeleri de zararlı olarak algılar ve onlarla savaşması için histamin üretir. İşte bu zararsız maddelere karşı üretilen histamin, alerjik reaksiyonlarda görülen burun akıntısı, gözlerin kızarması ve hapşırma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler, antihistamin özellikleri olan ilaçlar veya besinler ile ortadan kaldırılmaya çalışılır.

İçindekiler - Hızlı Erişim

Isırgan Otu

Yapılan bir araştırmada, ısırgan otu kapsüllerinin mevsimsel alerjinin hapşırma ve kaşıntı belirtilerini önemli ölçüde azalttığı bulundu. Başka bir araştırmada ise, katılanların %57’si ısırgan otunu alerji tedavisinde etkili bulduğunu; %48’i ise daha önce kullandıkları alerji ilaçlarından daha etkili bulduğunu beyan etti. Araştırmacılar, ısırgan otunun vücutta üretilen histamin miktarını azalttığı için alerji belirtilerine iyi geldiğini düşünüyor. Doktorlar, alerji mevsimi başlamadan önce ısırgan otunun alınmaya başlanmasını tavsiye ediyor.

Kuersetin

Kuersetin, soğan ve elmada doğal olarak bulunan bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar, kuersetinin bir takım antihistamin özellikleri olduğunu ortaya çıkardı. Fareler üzerinde yapılmış bir araştırmada, kuersetinin alerjinin sebep olduğu havayollarındaki enflamasyonu azalttığı bulundu.

Bromelayin

Bromelayin, özellikle ananasta yoğun olarak bulunan bir maddedir ve alerji ile bağlantılı olarak solunum sisteminde oluşan enflamasyonu azalttığı düşünülmektedir.

C Vitamini

C vitamini, bağışıklık sistemi ve genel sağlığa olan bir çok faydasının yanında, iyi de bir antihistamindir. Ancak C vitaminin antihistamin özelliklerinden fayda sağlayabilmek için günde en az 1 gram (1000 mg) tüketmek gereklidir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.