YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları 5/5 (3)

Elma sirkesi binlerce yıldır insanlığın çeşitli rahatsızlıklara çare olması için kullandığı ve kilo vermekten, karaciğeri temizlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kanı temizlemeye kadar faydaları saymakla bitmeyen bir besin. Kayıtlar, elma sirkesinin kullanımının milattan önce 5000 yılına kadar uzandığını gösteriyor. Hatta Hipokrat’ın soğuk algınlığı için sirke ve bal karışımını önerdiği biliniyor.

Elma sirkesini bu kadar değerli yapan şey geçirdiği fermentasyon (mayalama) süreci. Şekeri alkole çeviren bakteri ve mayalar ilk fermentasyonu tamamladıktan sonra, var olan alkol ikinci bir fermentasyon süreci ile asetik asite (sirke asiti) dönüşüyor. İşte bu çift fermentasyon süreci, sağlığa çok faydalı bakteriler ve enzimleri ortaya çıkarıyor.

İşte size sirkenin faydalarından önemli bir kesit.

1. Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Elma sirkesinin kandaki glikozu (kan şekeri) normal seviyede tutma özelliği en çok bilinen ve üzerinde en çok çalışma yapılan faydalarından biridir. Bir çalışmada, beyaz ekmek yedikten sonra sirke tüketiminin kan şekeri seviyelerini ortalama yüzde 31 düşürdüğü bulundu. Benzer şekilde, hayvanlar üzerinde yapılan araştırma, diyabetik farelere dört hafta boyunca elma sirkesi verildiğinde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi.

Elma sirkesi  insülin direncine de iyi geliyor. Pankreas tarafından üretilen insülin şekeri kandaki dokulara yakıt olarak kullanabileceği şekle taşımakla sorumludur. Ancak kanda yüksek miktarda insülinin bulunması insülin direncine neden olabilir, bu da insülinin etkinliğini azaltır ve yüksek kan şekeri ve diyabet oluşturur. Yapılan bir araştırma, sirke alımının, tip 2 diyabet veya insülin direnci olanlarda insülin duyarlılığını% 34’e kadar önemli oranda iyileştirdiğini gösterdi.

» İnsülin Direnci Hakkında Daha Fazla Bilgi 

Kan şekerini normal seviyelerde tutmak için yaklaşık bir su bardağı sirkeye 2 yemek kaşığı sirke koyun ve bu karışımı yemeklerden önce için.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Son zamanlarda özellikle diyetisyenler tarafından kilo vermeye yardımcı olması açısından diyetlere eklenen elma sirkesi bu konuda bir anda çok popüler bir içecek haline geldi. Yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca diyet veya yaşam biçiminde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın sadece günde iki yemek kaşığı elma sirkesi tüketiminin 2 kilo verilmesine neden olduğu ortaya çıktı. Yine yapılan başka bir çalışmaya göre, düzenli sirke tüketimin tokluk hissini arttırdığı bulundu.

Ancak tek başına elma sirkesi tüketimi fazla kilolarınızdan kurtulmak için yeterli olmayacaktır. Sirkenin yanına sağlıklı bir diyet ve aktif bir yaşam tarzı eklerseniz çok daha etkili ve faydalı olur.

3. Kolesterolü Düşürür

Kolesterol damarlarda birikebilen ve damarların daralmasına ve sertleşmesine neden olan yağ benzeri bir maddedir. Yüksek kan kolesterolü kalbe yük bindirir ve vücuda kan ulaştırmak için daha fazla çalışmaya zorlar.

Elma sirkesi tüketimi kandaki kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, farelere verilen elma sirkesinin kötü kolesterolü (LDL) düşürürken, iyi kolesterolü (HDL) arttırdığı ortaya çıktı.

4. Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon (kan basıncı) kalbi daha çok çalışmaya zorladığı için kalp sağlığı için ciddi bir risk faktörü oluşturur. Elma sirkesi kan basıncı seviyesini düzenler ve kalbinizin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Japonya’da hayvanlar üzerinde yapılan çalışma, farelere sirkenin ana bileşeni olan asetik asit verildiğinde kan basıncında azalma olduğunu gösterdi. Başka bir hayvanlar üzerinde yapılan çalışmada da benzer bulgulara ulaşıldı ve sirkenin kan şekeri seviyesini yükselten spesifik bir enzimin etkilerini etkili bir şekilde engellediğini gösterdi.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sirkenin içinde bulunan faydalı bakteriler probiyotik özelliktedir ve öncelikle sindirim sistemini düzenler ve bağırsak florasındaki faydalı bakterilerin sayısını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için günlük beslenme rutininize yemeklerden önce  su ile inceltilmiş 1-2 kaşık elma sirkesi eklemeyi unutmayın.

» Probiyotikler Hakkında Daha Fazla Bilgi 

6. Varislere İyi Gelir

Bazı araştırmalar, varisli damarlara elma sirkesinin uygulanmasının semptomların azaltılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Sirkülasyonu iyileştirmek ve semptomları hafifletmek için elma sirkesini cadı elması yağı ile birleştirin ve dairesel hareketlerle varisli bölgelere uygulayın.

7. Mantar Enfeksiyonları İle Mücadele Eder

Ayak mantarı, ayak parmak mantarı, kasık mantarı veya maya mantarı enfeksiyonları gibi mantar enfeksiyonları, elma sirkesinin yardımı ile kolayca tedavi edilebilir. Elma sirkesi ile bir sprey oluşturup enfeksiyonun olduğu bölgeye düzenli olarak uygularsanız minor mantar enfeksiyonları önemli ölçüde azalacaktır.

8. Siğilleri Tedavi Eder

Siğillerden kurtulmak için elma sirkesini bir pamuğa biraz dökün ve pamuğu siğil olan bölgeye bir bantla sabitleyin ve bu şekilde yatın. Bu işlemi bir kaç defa uyguladıktan sonra siğilin kendi kendine yok olduğunu göreceksiniz.

9. Mevsimsel Alerjilere İyi Gelir

Birçok kişi mevsimsel alerjiler için doğal bir çare olarak elma sirkesi kullanır. Elma sirkesinde bulunan sağlıklı bakteri bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı lenfatik drenajı destekleyerek mevsimsel nasal sorunların ve alerjilerin önüne geçebilir. Bir dahaki sefere alerjiniz ortaya çıktığında suda seyreltilmiş 2 çorba kaşığı elma sirkesi içmeyi deneyin.

10. Reflü Sorunlarına İyi Gelir

Birçok kişi mide asidinin düşük seviyelerde olmasının bir sonucu olarak reflü sorunları yaşar. Elma sirkesi, asitin özofagusadan geri akışını önlemek ve mide ekşimesi semptomlarını azaltmak için mide asidi düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir. Yemeklerden hemen önce 1 bardak suya 1-2 çorba kaşığı sirke katıp bunu içerseniz, reflü sorunlarınızın azaldığını veya tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

11. Grip Nezle Belirtilerini Rahatlatır

Kendinizi soğuk algınlığı belirtilerinin kucağında bulduğunuz zaman bir de sirkeyi deneyin. Bir bardak suya 1-2 çorba kaşığı sirke ve bir tutam bal katarak, hem sirkenin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisini, hem de balın öksürük azaltma ve boğazınızı rahatlatma etkisini beraber görebilirsiniz.

12. Vücudun Detoks Yapmasına Yardım Eder

Elma sirkesi,vücudun pH düzeyini dengelemeye yardımcı olur, lenfatik drenajı teşvik eder ve dolaşımı arttırır, bu da vücudun detoks yaparak yenilenmesine yardımcı olur. Detoks için bir bardak suya 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi katın ve bu karışımı günde 1-2 kere için..

13. Dişleri Beyazlatır

Elma sirkesi doğal olarak dişlerini beyazlatabilir ve size harika bir gülümseme kazandırabilir.  En iyi sonucu elde etmek için, dişlerinizi  biraz elma sirkesi ile fırçalayın, ağzınızı durulayın ve sonra parmaklarınızı dişinize biraz elma sirkesi sürün. Ancak aşırı sirke kullanımının diş minelerinize zarar vereceğini unutmadan, sirkeyi makul düzeyde kullanmaya ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

14. Doğal Bir Deodorant İşlevi Görür

Koltuk altları, vücut kokularının kötüleşmesine neden olabilecek bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır. Elma sirkesi güçlü antibakteriyel özellikleriyle ve mükemmel bir doğal deodorant işlevi görür. Elma sirkesini parmaklarınız yardımıyla koltuk altlarınıza sürün ve kötü kokuları nötralize ettiğini kendiniz tecrübe edin.

15. Evinizi Temiz Tutar

Ev temizliğindeki kullanımı sirkenin en bilinen ve eski kullanım şekillerinden biridir. Tamamen doğal bir ev temizleyicisi yapmak için eşit miktarda elma sirkesi ile suyu karıştırın.. Antibakteriyel özellikleri sayesinde sirke mikropları öldürecek ve evinizi lekesiz ve tertemiz yapacaktır.

Uyarılar

Elma sirkesi çoğu insan için sağlıklı ve güvenli olmasına rağmen, fazla miktarlarda tüketilmesi sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Elma sirkesinin yan etkileri arasında diş minesinin erozyonu, boğazın veya cildin tahriş olması ve potasyum düzeylerinin düşmesi sayılabilir.

Olumsuz yan etkileri önlemek için elma sirkesini her zaman su ile incelterek kullanın ve doğrudan tüketmeyin. Ayrıca toleransınızı öğrenmek için her zaman düşük bir doz ile başlayın.

Kan şekeri ilaçları alıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Elma sirkesi kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğinden, hipoglisemi semptomlarını önlemek için şeker ilaçları dozajınızın yeniden ayarlanması gerekebilir.

Son olarak, elma sirkesi bir çok faydalı kullanım alanı olmasına rağmen, sağlığınız söz konusu olduğunda tek başına hızlı bir düzeltme aracı olarak görülmemeli, sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme ile beraber kullanılmalıdır.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.