YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

E Vitaminler

E Vitamini Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur? 5/5 (1)

E vitamini yağda çözünen ve birçok organın, enzimatik aktivitelerin ve nörolojik süreçlerin doğru işlevi için gerekli olan bir vitamindir. E vitamini içeren gıdaları tüketmenin faydaları arasında, göğüs ağrıları, yüksek tansiyon ve tıkanmış veya sertleşmiş arterler gibi kalbin ve kan damarlarının hastalıklarının tedavi edilmesi ve önlenmesi sayılabilir. E vitamini, kabuklu yemişler, tahıllar, meyveler ve buğday tohumu içeren bitki besinlerinde bulunur. Ayrıca dışarıdan takviye olarak alınabilir.

E vitamini sekiz bileşikten oluşan (dört tokoferol ve dört tokotrienol) kolektif bir tanımdır. Her bir bileşik, her biri farklı moleküler yapılara sahip dört bileşenden oluşur. Her bir bileşen, E vitamininin bir izomeri  olarak adlandırılır. E vitamininin her izomeri benzersiz özelliklere, sağlık yararlarına ve özelliklerine sahiptir.

E Vitamini Kaynakları

Yeterli E vitamini almak özellikle bebekler, yaşlılar ve hamile kalmak isteyen veya hamile olan kadınlar için kritik öneme sahiptir. Önemli E vitamini kaynağı olan besinler arasında ay çekirdeği, badem, fındık, mango, avakado, brokoli, ıspanak, kivi ve domates sayılabilir.

E vitamini sentetik olarak üretildiğinde, karmaşık yapısı nedeniyle, doğada bulunan ve sağlığımıza sayısız faydaları olan doğal E vitamini formunu bulamaz. Bu nedenle E vitaminini dışarıdan takviye olarak almak yerine besinlerden doğal olarak almak çok daha faydalıdır.

E Vitamini Faydaları

Kolesterolu Dengeler

Kolesterol, karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerinizin, sinirlerinizin ve hormonlarınızın düzgün çalışması için vücuda gerekli olan bir maddedir. Kolesterol düzeyleri doğal halindeyken, dengeli, normal ve sağlıklıdır. Kolesterol oksitlendiğinde ise tehlikeli hale gelir. Çalışmalar, E vitamininin bazı izomerlerinin, kolesterol oksidasyonuyla savaşan koruyucu bir antioksidan olarak görev yaptığını göstermiştir. Bunun nedeni, vücutta serbest radikal hasarları ile savaşabilmeleridir. Serbest radikal hasarları kolesterol oksidasyonuna yol açar.

E vitamininin tokotrienol izomerleri, kolesterol üretimini / sentezini kontrol eden bir enzimin aktivitesini azaltabilmeleri nedeniyle kardiyovasküler sağlığı olumlu etkileyen üç çift bağa sahiptirler. Tokotrienol izomerleri ayrıca hücre yapışmasını önleyebilir ve bu nedenle aterosklerozun ilerlemesini veya atardamarların sertleşmesi / kalınlaşmasını yavaşlatabilir.

Serbest Radikaller İle Savaşır ve Hastalık Gelişimini Önler

Serbest radikaller vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerle savaşır ve yıkıma uğratırlar ve bu da kalp hastalığına ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir. Bu moleküller vücudunuzda doğal olarak oluşur ve arttıklarında veya oksitlediklerinde ciddi hasara neden olabilirler. Yapılan araştırmalar, bazı E vitamini izomerlerinin, serbest radikal hasarını azaltma, enflamasyon ile mücadele etme ve böylece hücrelerinizdeki doğal yaşlanmayı yavaşlatma ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etme gücüne sahip güçlü antioksidan yeteneklere sahip olduğunu ortaya koydu.

Zarar Görmüş Cildi Onarır

E vitamini, kılcal duvarları güçlendirerek cildinize fayda sağlar ve vücudunuzda doğal yaşlanma karşıtı bir besin görevi görür. Çalışmalar, E vitamininin hem vücudunuzda hem de cildinizde enflamasyonu azalttığını ve sağlıklı ve genç bir cildin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

C vitamini ile beraber E vitamini almak, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt enflamasyonu ile savaşır ve akne ve egzama belirtilerini azaltmada da yararlı olabilir. E Vitamini ayrıca ciltte iyileşme sürecine yardımcı olur. Cildin epidermis tabakası tarafından emilir ve diğer faktörlerin yanı sıra cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığını tedavi etmek için kullanılabilir. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, yara izlerini, akne ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir; bu, cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Saç Tellerini Güçlendirir

E vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, saçınıza çevresel faktörlerin verdiği zararların azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca kafa derisindeki dolaşımını da güçlendirir. E Vitamini yağı cildinizdeki doğal nemi korur ve bu da saç derisinin kurumasına engel olur. Bu yağ aynı zamanda saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesini de sağlar. Özellikle kuru ve mat gözüküyorsa, saçınıza birkaç damla E vitamini yağı uygulayabilirsiniz.

Hormonları Dengeler

Hormonları dengelemek için doğal olarak çalışan E vitamini, yapılan çalışmalara göre endokrin ve sinir sisteminizi dengelemede çok önemli bir rol oynayabilir. Hormonal dengesizliğin semptomları arasında PMS, kilo alımı, alerjiler, idrar yolu enfeksiyonları, ciltte değişiklikler, anksiyete ve yorgunluk sayılabilir.

PMS Belirtilerini Hafifletir

Adet döneminden 2-3 gün önce ve 2-3 gün sonra E vitamini takviyesi almak kramp, endişe, sinirlenmek gibi PMS (Adet Öncesi Gerginlik Sendromu) belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. E vitamini regl dönemindeki ağrının şiddetini ve süresini azaltabilir ve bu süreçte oluşan kan kaybını azaltabilir. E vitamini tüm bu faydaları hormonlarınızı doğal olarak dengeleyerek yapar ve bu şekilde adet döngüsünü düzenlemeye de yardımcı olur.

Nörodejeneratif Bozukluklar İçin Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, tokotrienollerin anti-enflamatuar aktivitelerinin Alzheimer hastalığına karşı korunmaya katkıda bulunduğunu göstermektedir. E vitamini, orta şiddetli Alzheimer hastalığı veya diğer nörodejeneratif hastalıkları olan kişilerde hafıza kaybının ve fonksiyonel düşüşün kötüleşmesini yavaşlatabilir. Bununla beraber, C vitamini ile beraber alınan E vitamini de demans geliştirme riskini azaltabilir.

Fiziksel Dayanıklılığı ve Kas Gücünü Arttırır

E vitamini fiziksel dayanıklılığınızı arttırmak için kullanılabilir. Yapılan araştırmalara göre, E vitamini egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki oksidatif stresi azaltabilir. E vitamini aynı zamanda kas gücünüzü de artırabilir. Kan dolaşımını teşvik ederek yorgunluğu ortadan kaldırır ve kılcal damarlarınızı güçlendirir ve hücrelerinizi besler.

Hamilelik Boyunca ve Sonrasında Bebeğin Gelişimini Destekler

E Vitamini hamilelik sırasında ve doğumdan sonra bebeklerde ve çocuklarda uygun gelişim için kritiktir çünkü vücut için kritik yağ asitlerini korur ve enflamasyonu kontrol etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, hamile kadınların, emziren annelerin ve 2 yaşına kadar olan çocukların olası anormallikleri önlemek için doktor kontrolünde gıda bazlı ve doğal bir E vitamini takviyesi almaları önerilir.

Günlük Tavsiye Edilen E Vitamini Dozları

Çocuklar:

1–3 yaş: 6 mg / gün (9 IU)
4-8 yıl: 7 mg / gün (10.4 IU)
9–13 yaş: 11 mg / gün (16.4 IU)

Kadınlar:

14 yaş ve üstü: 15 mg / gün (22.4 IU)
Gebe: 15 mg / gün (22.4 IU)
Emzirme: 19 mg / gün (28.5 IU)

Erkekler:

14 yaş ve üstü: 15 mg / gün (22.4 IU)

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.