YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Diyabet

Diyabete İyi Gelen Besinler 5/5 (5)

Eğer diyabet hastalığından muzdaripseniz, yediklerinize çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kandaki şeker düzeylerini kontrol altında tutmak diyabet için hayati öneme sahiptir. Biz de buradan yola çıkarak diyabet için faydalı besinlerin bir listesini hazırladık. Ancak lütfen unutmayın, diyabet sürekli doktor kontrolü gerektiren bir hastalıktır o yüzden hiçbir zaman doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı bırakmayın.

Yağlı Balıklar

Yağlı balıklar gezegendeki en sağlıklı besinlerden biridir. Somon, sardalya, ringa, hamsi ve uskumru balıkları, kalp sağlığı için büyük faydaları olan Omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA açısından çok zenginlerdir. Diyabetli hastaların kalp hastalıkları ve felç riskinin daha fazla olduğu göz önüne alındığında, özellikle kalp sağlığını koruyan Omega 3 yağ asitlerinin diyabet için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

Okuma Önerisi

omega 3 faydaları - Diyabete İyi Gelen Besinler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin diyabet açısından en önemli özelliği, kan şekerini arttıran sindirilebilir karbonhidratların yeşil yapraklı sebzelerde çok az olmasıdır. Bununla beraber, bu sebzeler C vitamini de dahil olmak üzere bir çok vitamin ve mineral açısından da zengindir.

Yapılan bir çalışmada, C vitamini alımının artmasının, tip 2 diyabetli ve yüksek tansiyonlu kişilerde açlık kan şekeri seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir. Bununla beraber yeşil yapraklı sebzeler antioksidanlar açısından da çok zengindir ve yapılan çalışmalara göre bu sebzelerde var olan lutein ve  zeaksantinin gibi antioksidanlar, diyabette yaygın göz komplikasyonlarından olan maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

Tarçın

Tarçın lezzetli olduğu kadar da faydalı bir baharattır ve özellikle antioksidanlar açısından çok zengindir. Yapılan çalışmalarda, tarçının kandaki şeker oranlarını düşürdüğü ve insülin direncine iyi geldiği ortaya konulmuştur. Yine başka bir çalışmaya göre ise, diyabet hastalarının uzun vadedeki kan şekeri değerlerinin (Hemoglobin A1c) tarçın alımı ile düştüğü tespit edilmiştir. Benzer şekilde, yakın zamanda yapılan 10 çalışmanın ayrıntılı bir analizinde, tarçının kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü ortaya konulmuştur.

Ancak yüksek dozlardaki tarçın alımının bir takım yan etkileri olduğunu unutmadan, günde en fazla 1 çay kaşığı tarçın almaya özen gösterin.

Yumurta

Yumurtanın sağlığımıza bir çok açıdan inanılmaz faydaları vardır ve vücut için hem ucuz hem de güçlü bir protein kaynağıdır. Bununla beraber, yapılan çalışmalar yumurtanın diyabetli kişiler için de çok faydalı bir besin olduğunu ortaya koyuyor.

Yapılan bir çalışmada, yüksek proteinli bir diyetin bir parçası olarak günde 2 yumurta tüketen tip 2 diyabetli kişilerin kolesterol ve kan şekeri düzeylerinde iyileşmeler olduğu gözlemlendi. Yine başka bir çalışmada ise, yumurtanın “iyi” kolesterol olarak bilinen HDL seviyelerini arttırdığı, benzer bir çalışmada ise “kötü” kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini ise düşürdüğü tespit edildi.

Zerdeçal

Zerdeçal, genel sağlığa bir çok faydası olan bir baharat olmasının yanı sıra, aynı zamanda anti-diyabetik özellikleri de bünyesinde barındırır. Zerdeçal bu anti-diyabetik özelliklerini aktif bileşeni olan kürkümine (zerdeçal sarısı) borçludur. Yapılan bir araştırmada bu aktif bileşenin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü tespit edildi. Aynı konuda yapılan başka bir çalışma da benzer sonuçlar verdi.

Zerdeçalın kan şekeri düzeylerine olan faydasının yanı sıra, diyabetli kişilerde en sık gelişen komplikasyonlardan biri olan böbrek hastalıklarına da iyi geldiği ortaya konulmuştur. Yapılan bir çalışmada zerdeçalın aktif bileşeni kürküminin diyabetik böbrek hastalıklarına fayda sağladığı tespit edilmiştir. Başka bir çalışma da yine benzer sonuçlar ortaya koymuştur.

Ancak, zerdeçalın içindeki kürkümin bu faydalarından tam olarak yararlanabilmek için tek başına zerdeçal tüketmek yeterli değildir zira vücudumuz kürkümin maddesini zerdeçaldan yeterince absorbe edemez. Bu yüzden, yapılan araştırmalara göre, zerdeçalı karabiber (piperin) ile beraber tüketmek vücudun kürkümin emilimini %2000 arttırdığından, bu iki baharatı beraber tüketmek gerekmektedir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi hem çok faydalı, hem de karbonhidrat miktarı çok düşük bir besindir. Elma gibi şekerli bir meyveden yapılıyor olmasına rağmen, içindeki şeker fermentasyon süreci sırasında asetik aside dönüştüğünden, bir çorba kaşığı sirkede 1 gramdan az karbonhidrat bulunur. Sirkenin ana maddesini oluşturan asetik asitin anti-diyabetik ve anti-glisemik özellikleri sayesinde elma sirkesi diyabetliler için değerli ve faydalı bir besin özelliğini taşır.

Elma sirkesinin insülin direncini geliştirdiği ve açlık kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca karbonhidrat içeren yemekler ile tüketildiğinde kan şekeri tepkisini %20 oranında azaltabileceği de yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Yapılan başka bir çalışmada, gece yatmadan önce 2 çorba kaşığı elma sirkesi tüketiminin, tip 2 diyabetli kişilerdeki kan şekeri miktarını düşürdüğü tespit edilmiştir.

Sirkenin içindeki asidin midenize zarar vermesini engellemek için sirkeyi sulandırarak kullanmak her zaman güvenli bir tercihtir. 1 veya 2 çorba kaşığı sirkeyi bir bardak suya karıştırarak tüketmeniz önerilir.

Okuma Önerisi

yüksek tansiyon 820x394 - Diyabete İyi Gelen Besinler

Çilek

Çilek, yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olmasının yanında muhteşem bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Çileğe kırmızı rengini veren antosiyanin maddesi güçlü bir antioksidandır. Antosiyaninlerin yenilen bir yemekten sonra kolesterol ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Aynı zamanda. tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düzenler ve kalp hastalığı risk faktörlerini de azaltırlar.

 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.