YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

D Diyabet

Diyabet Nedir? Kaç Çeşidi Vardır? Riskleri Nedir? 5/5 (2)

Sarı Serum Dec 12

Ülkemizde şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kandaki glikoz miktarı çok yüksek olduğunda oluşan bir hastalıktır. Kan şekeri vücudun ana enerji kaynağıdır ve yediğiniz gıdalardan gelir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, gıdalardan enerji üretmek için glikozun hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Bazen vücudunuz yeterli ya da hiç insülin üretemez ya da insülini iyi kullanmaz. Yeterli insülin olmadığı için glikoz kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşmaz.

Diyabetin Türleri

En yaygın diyabet türleri tip 1, tip 2 ve gebelik diyabetidir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülin üretemez. Bağışıklık sistemi pankreasınızdaki insülin üreten hücrelere saldırır ve yok eder. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde teşhis edilir, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Tip 1 diyabetli insanlar hayatta kalmak için her gün insüline ihtiyaç duyarlar.


» Okuma Önerisi: Tip 1 Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülini iyi üretemez veya kullanamaz. Tip 2 diyabet çocuklukta veya herhangi bir yaşta oluşabilir. Bununla birlikte, bu tür diyabet, çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı insanlarda görülür. Tip 2, diyabetin en yaygın türüdür.


» Okuma Önerisi: Tip 2 Diyabet Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti bazı kadınlarda hamile olduklarında gelişir. Çoğu zaman, bu tip şeker hastalığı bebek doğduktan sonra ortadan kaybolur. Bununla birlikte, gebelik diyabetiniz varsa, daha sonra yaşamınızda tip 2 diyabet gelişme ihtimali yüksektir. Bazen gebelik sırasında teşhis edilen diyabet aslında tip 2 diyabettir.


» Okuma Önerisi: Gebelik Diyabeti Nedir? Riskleri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Kimler Tip 2 Diyabet Riski Altındadır?

45 yaş ve üzerindeyseniz, ailenizde diyabet öyküsü varsa veya kilolu olmanız durumunda tip 2 diyabet geliştirebilirsiniz. Fiziksel hareketsizlik, ırk ve yüksek tansiyon gibi bazı sağlık sorunları aynı zamanda tip 2 diyabet geliştirme riskini da etkiliyor. Prediyabetiniz varsa veya hamile kaldığınızda gebelik diyabetiniz oluşursa tip 2 diyabet geliştirmek olasılığınız daha yüksek olarak değerlendirilir.

Diyabet Başka Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Kontrol altına alınmadığı takdirde yüksek kan şekeri oldukça tehlikeli bir durumdur ve şu hastalıklar gelişebilir:

  • Kalp hastalıkları
  • Felç
  • Böbrek hastalıkları
  • Göz sorunları
  • Diş sorunları
  • Sinir hasarı
  • Ayak problemleri

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.