YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Ev Tedavileri

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler 5/5 (1)

Diş ağrınız var ise aşağıda açıkladığımız etkili doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunların yanında ağrı kesiciler de ağrınızı dindirebilir. Ancak 2-3 günden fazla süren diş ağrısı için bir diş hekimine görünmeniz gerekebilir.

Tuzlu Su

Tuz antiseptik ve antienflamatuar özellikleri ile diş ağrısında ilk deneyebileceğiniz doğal yöntemlerdendir. Tuzlu su aynı zamanda ağız içinde oluşan yaralara da iyi gelir. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz katarak gargara yapabilirsiniz.

Oksijenli Su (Hidrojen Peroksit)

Oksijenli su da ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bakterileri öldürme özelliğinin yanı sıra damaktaki yaraları da tedavi etmeye yardımcı olur. Oksijenli suyu diş ağrısı için her zaman sulandırarak kullanın. Oluşturduğunuz sulu karışımı gargara yapın ancak yutmamaya özen gösterin.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres uygulandığı alandaki damarları daraltarak ağrıyı azaltır. Soğuk aynı zamanda enflamasyonu da azaltarak diş ağrısını geçirmeye yardımcı olur. Buzu hiçbir zaman direkt olarak kullanmayın ve bir bez veya havluya sararak ağrıyan bölgeye 20 dakika boyunca tutun. Bunu 1-2 saatte bir tekrarlayın.

Nane Çayı Poşeti

Nanenin soğutucu ve rahatlatıcı etkisi diş ağrılarını da azaltmaya yardımcı olur. Nane çayı poşetini önce sıcak bir suda ıslatın ve poşet biraz soğuduktan sonra da ağrıyan dişlerinizin üzerine koyun. Poşeti önce buzluğa koyup 1-2 dakika bekledikten sonra da dişlerinize koyabilirsiniz. Böylece hem nanenin, hem de soğuğun rahatlatıcı etkisini beraber hissetmiş olursunuz.

Sarımsak

Sarımsak yüzyıllardan bu yana hem doğal antibiyotik olarak, hem de ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrısında kullanmak için bir diş sarımsağı dişinize sürülecek kıvama gelene kadar ezin, biraz tuz ekleyin  ve ağrıyan dişinize sürün. Ayrıca, sarımsağı yavaş yavaş çiğnemeyi de deneyebilirsiniz.

Alkol

Diş ağrısında alkolün uyuşturma etkisinden faydalanabilirsiniz. Bir rakı veya votkayı bir pamuğa biraz dökün ve pamuğu ağrıyan dişinizin üstüne bir süre koyun.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.