YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Astım Bilimsel Araştırmalar Vitrin

D Vitamini Takviyesi Astım Ataklarını Azaltıyor 5/5 (1)

Araştırmacılar, astımlı hastaların normal ilaçların yanında hap olarak D vitamini takviyesi aldıkları takdirde çok daha az astım atağı yaşadıklarını ortaya koydu. Bununla beraber, aynı araştırmada D vitamini takviyesinin, bir astım atağı sonrasında kullanılan steroid ilaçlara olan ihtiyacı azaltabileceği bulundu.

Astım dünya çapında 300 milyon çocuk ve yetişkini etkileyen ve hem iş gücünü hem de yaşam kalitesini düşüren bir hastalık. Astımı tamamen tedavi eden bir ilaç olmamasına rağmen, bir takım ilaçlar ile astımı kontrol etmek mümkün. Ancak bu ilaçlar her zaman etkili olmayabiliyor ve astım hastaları ciddi atak nedeniyle acil servise başvurabiliyor.

İçindekiler - Hızlı Erişim

D Vitamini ve Astım

D vitamini insan sağlığı için çok önemlidir ve iki tane çok önemli fonksiyonu bulunur: Kemiklerin kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. D vitaminin bu ikinci özelliği araştırmacıları D vitaminin astım üzerindeki etkilerini araştırmaya yöneltti.

Özellikle grip gibi solunum sistemi enfeksiyonarı astım ataklarının bilinen sebeplerinden biri. Yapılan bir çalışmada, D vitamini takviyesinin bağışıklık sistemini güçlendirerek solunum enfeksiyonu nedenli astım ataklarını azalttığını ortaya koydu. Londra Queen Marry Üniversitesi araştırmacıları da bu bağlantıyı daha derinlemesine araştırdı.

955 kişi üzerinde yapılan araştırmada, D vitamini takviyesinin astım atağı nedeniyle acil servise yapılan başvuruları %50 oranında azalttığı bulundu. Bununla beraber, D vitaminin astım ataklarından sonra kullanılan kortikosteroid ilaçlarına olan ihtiyacı %30 oranında azalttığı da ortaya konuldu.

D vitamini ve astım bağlantısı konusunda kesin bir sonuca varabilmek için henüz yeterli sayıda bilimsel çalışma olmasa da, araşırmacılar D vitamininin astım konusunda umut vaad eden bir tedavi alternatifi olabileceğini düşünüyor.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.