YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

C-Ç Crohn Hastalığı Sağlık Sindirim Hastalıkları

Crohn Hastalığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (2)

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde, özellikle de ince bağırsakta ve kalın bağırsağın başlangıcında enflamasyon ve rahatsızlık oluşturan kronik bir hastalıktır. Ancak hastalık sindirim sisteminin başka kısımlarını da etkileyebilir. Crohn hastalığı “Enflamatuar bağırsak hastalıkları” içine girer ve ülseratif kolit ile mikroskopik kolit hastalığın diğer formlarıdır.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn hastalığının en sık rastlanan belirtileri şunlardır:

 • İshal
 • Karında kramp ve ağrı
 • Kilo kaybı
 • Anemi
 • Gözlerde kızarıklık ve ağrı
 • Yorgunluk
 • Ateş
 • Eklem ağrıları
 • Mide bulantısı ve iştah kaybı
 • Cildin altında kırmızı, hassas şişlikler

Crohn Hastalığı Neden Olur?

Crohn hastalığının tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Ancak uzmanlar aşağıdaki nedenlerin bir faktör olabileceğini düşünüyor.

Otoimmün Tepki

Crohn hastalığının nedenlerinden biri bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırması olabilir. Uzmanlar, sindirim sistemindeki bakterilerin yanlışlıkla bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini düşünüyor. Bağışıklık sisteminin verdiği tepki enflamasyona ve diğer hastalık belirtilerine neden olabilir.

Genetik Nedenler

Crohn hastalığı zaman zaman birden fazla aile üyesinde görülebiliyor. Araştırmalara göre, eğer kişinin ebeveynlerinde veya kardeşlerininin birinde Crohn hastalığı varsa, o kişinin de bu hastalığa yakalanma riski diğer insanlara göre daha yüksektir. Ancak bu konuda kesin sonuçlara ulaşmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Diğer Faktörler

Araştırmalar, aşağıdaki faktörlerin hastalığa yakalanma riskini arttırdığını gösteriyor:

Bilindiği kadarıyla, stresin Crohn hastalığına bir etkisi yoktur.

Crohn Hastalığı Teşhisi

Crohn hastalığının teşhisi bir takım testler aracılığı ile konulur. Doktorunuz öncelikle sizi muayene edecek ve devamında eğer Crohn hastalığından şüpheleniyorsa bazı testler ile teşhisi koyacaktır.

Fiziksel Muayene

Fiziksel muayenede doktorunuz karnınızda şişlik olup olmadığına bakacak, steteskop ile karnınızı dinleyecek ve karnınıza yavaşça vurarak belli bölgelerde ağrı, hassasiyet olup olmadığına bakacaktır.

Testler

Doktorunuz aşağıdaki testleri kullanarak Crohn hastalığını teşhis edebilir:

 • Kan ve dışkı testi
 • Kolonoskopi
 • Üst gastrointestinal endoskopisi
 • Üst gastrointestinal sistem incelemeleri
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)

Kan ve dışkı testleri: Kan testinde doktorunuz alyuvar ve akyuvar sayılarınıza bakacak, enflamasyon veya enfeksiyon işareti arayacaktır. Dışkı testi ise diğer sindirim sistemi hastalıklarını elemek için kullanılır.

Kolonoskopi: Kolonoskopi, ucunda küçük bir kamera olan ince, uzun ve esnek bir boru ile anüsten girilerek kolon ve rektum bölgesinin detaylı incelenmesini içerir. Kolonoskopik incelemede doktorunuz bağırsaklarınızı, kolonunuzu ve rektum bölgesini ayrıntılı bir şekilde inceleyecektir. Crohn hastalığı durumunda kolonoskopik inceleme sırasında kolon, rektum ve ince bağırsaktan biyopsi de alacaktır.

Üst gastrointestinal endoskopisi: Bu testte, ucunda kamera olan uzun ve ince bir boru ağızdan içeri sokularak yutaktan aşağı doğru mide, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsak incelenir.

Üst gastrointestinal sistem incelemeleri: Bu testte, hastaya içinde baryum olan bir sıvı içirilir ve bu şekilde röntgeni çekilir. Baryum üst sindirim sistemini röntgende çok daha görünür yapacaktır.

Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografi, x ışınları ve bilgisayar teknolojisini kullanarak sindirim sisteminin ayrıntılı bir görüntüsünü verir. Bu testten önce hastaya kontrast bir sıvı verilerek, organların daha detaylı görünmesi sağlanır.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Crohn hastalığının tedavisi, var olan belirtilere ve hastalığın ciddiyetine göre ilaç tedavisi, bağırsakların dinlendirilmesi ve ameliyatı içerir.

İlaç Tedavisi

Crohn hastalarının çoğu için ilaç tedavisi gerekir. İlaç hastalığı tedavi etmez ancak ağır belirtileri iyileştirmeye ve atakları azaltmaya yardımcı olur.

Aminosalisilik asitler, enflamasyonu kontrol etmeye yardımcı olur ve daha çok hafif-orta şiddette seyreden durumlar için kullanılır.

Steroidler, bağışıklık sistemini baskılamak ve enflamasyonu azaltmak için kullanılır. Orta-şiddetli seyreden durumlar için kullanılır.

İmmünomodülatörler, bağışıklık sisteminin aktivitelerini düşürerek, sindirim sitemindeki enflamasyonu azaltır. Bu ilaçlar, genelde diğer opsiyonlar işe yaramadığı zamanlarda kullanılır.

Biyolojik terapiler, bağışıklık sistemi tarafından üretilen proteinleri hedef alarak, bu proteinleri nötralize eder. Bu şekilde var olan enflamasyon azalır. Bu tedaviler hastaya hastanede verilir.

Diğer ilaçlar, ağrı kesiciler, antibiyotikler ve ishali kesen ilaçlardır.

Bağırsakların Dinlendirilmesi

Eğer hastalık çok şiddetli seyrediyorsa, bağırsakların bir kaç gün ile bir kaç hafta arasında dinlendirilmesi gerekebilir. Bu süreçte belirli sıvılar dışında hiçbir şey yenilip içilmez. Verilen sıvı vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini içerir. Bu işlem:

 • Gerekli besin maddelerini içeren bir sıvının içilmesi,
 • Sıvının mide veya ince bağırsağa doğrudan verilmesi,
 • Sıvının serum olarak damardan verilmesi

şeklinde olabilir. Bu işlem için genelde kişinin hastanede yatması gerekir.

Ameliyat

Yukarıdaki tedavi seçeneklerinin işe yaramadığı durumlarda ameliyat da bir opsiyondur. Yapılan bir araştırma, Crohn hastalığı olanların %60’ının ameliyat olduğunu ortaya çıkardı. Her ne kadar ameliyat Crohn hastalığını tamamen tedavi etmese de, gelişen komplikasyonları tedavi edebilir ve belirtileri düzeltebilir. Bu operasyonların tamamı genel anestezi altında yapılır.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.