YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme Faydaları

Çörek Otu Yağının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları 5/5 (1)

Çörek otunun yararları hakkında yayınlanmış yüzlerce bilimsel hakemli makaleden ortaya çıkan gerçek açıktır: Çörek otunun faydalı olmadığı şey neredeyse yok gibi. Alerjiden yüksek tansiyona, astımdan bronşite kadar neredeyse her şeye iyi gelen ve hemen hemen hiç yan etkisi olmayan çörek otunun iyileştirici gücü gerçekten inanılmaz. Kleopatra’nın çörek otunu güzellik tedavisi için kullandığı bilinirken, Kraliçe Nefertiti’nin saç ve tırnakları için bu mucizevi bitkiyi kullandığı söylenir. Hipokrat ise çörek otunu mide sorunları için reçete ediyordu. Eski Yunanlılar, sindirim sistemini desteklemek için, diş ağrısı ve baş ağrısını tedavi etmek için tohumlardan karışım uygularlardı. Hz. Muhammed ise çörek otunun “Ölüm hariç tüm hastalıklar için şifa verdiğini” yazmıştır. Tohumun yağı ayrıca Hint ve Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Çörek otu, düğün çiçeğigiller familyasından gelir ve içeriğinde 100’den fazla madde vardır. Bunlar arasında beta sitosterol, miristik asit, palmitik asit, stearik asit, palmitoleik asit, oleik asit, linoleik asit, arakidonik asit, proteinler ve vitaminler B1, B2 ve B3 bulunur. Ayrıca kalsiyum, folik asit, demir, bakır, çinko ve fosfor içerirler. Ancak çörek otunun esas faydası içeriğindeki Timokinon ve Timohidrokuinon ve Timol bileşenlerinden ortaya çıkar.

Timokinon

Çörek otunun bu bileşeni 1960’lı yıllardan bu yana bilimsel araştırmalara konu ediliyor. Ensefalomiyelit (beyin-omurilik enflamasyonu), diyabet, astım ve kanser gelişimine karşı yardımcı olduğu bilinen Timokinin antioksidan, antienflamatuvar ve antikanser özellikleri araştırmalarda ön plana çıkıyor. Bununla beraber, kendi anti oksidan özelliklerinin yanında, Timokinon karaciğeri toksinlerden koruyan başka antioksidan enzimlerin de korunmasında rol oynuyor.

Timohidrokuinon

Timokinona benzeyen timohidrokuinon, gezegendeki en güçlü doğal asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörlerinden biridir. AChE inhibitörleri enzim aktivitesini durduran kimyasallardır, bu da asetilkolin (bir sinir taşıyıcısı) miktarının beyinde aktif kaldığı miktarı ve zamanı arttırır. Farmasötik dereceli asetilkolinesteraz inhibitörleri, Alzheimer hastalığı, otizm, Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere çok çeşitli durumları tedavi etmek için tıbbi olarak kullanılır.

Timol

Kekik esansiyel yağına tıbbi özellikleri veren etken madde olan timol, bir dizi faydası olan doğal bir monoterpendir. Örneğin,

 • Yaygın olarak bir tüberküloz ve virüsü öldürücü olarak kullanılır.
 • Tıbbi ve genel amaçlı bir dezenfektan olarak kullanılır.
 • Hızlı etkili anca kalıcı olmayan bir böcek ilacıdır.
 • Gıda aromaları, parfümler, gargaralar ve hatta kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

Kanser

Hırvat bilim adamları, farelerde timokinon ve timohidrokuinon antitümör aktivitesini değerlendirdi ve siyah tohum yağındaki bu iki fitokimyasalın tümör hücrelerinde yüzde 52’lik bir azalmaya neden olabileceğini keşfetti. Her iki kimyasal maddeden de zengin olan siyah tohum, çeşitli mekanizmalarla kanseri önlemeye ve tedavi etmesine yardımcı olur.

Yapılan başka bir araştırmada ise, timokinonun anti-tümör etkileri, kolon, prostat, pankreatik ve akciğer kanseri için tümör enjekte edilmiş farelerde araştırılmıştır. Timokinonun ve konvansiyonel kemoterapi ilaçların kombinasyonu, daha fazla iyileştirici etki üretebildiği gibi, kemoterapinin vücuda verdiği zararları da azaltabilir.

Karaciğer Sağlığı

Karaciğer vücuttaki en önemli organlardan biridir. Neredeyse her toksin karaciğerde işlenir ve karaciğerdeki safra yağları sindirim ve zihninizi ve vücudunuzu mutlu ve sağlıklı tutmak için anahtar işlevi görür.

İlaç yan etkileri, alkol tüketimi ya da başka hastalıklar nedeniyle karaciğer fonksiyonu bozulmuş olanlar için çörek otu yağı iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, bilim insanları, çörek otu yağının karaciğere iyi geldiğini ve hem hasarı hem de hastalığın önlenmesine yardımcı olduğunu keşfettiler.

Diyabet

Journal of Endocrinology and Metabolism dergisi tarafından yayınlanan yakın tarihli bir makalede, Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi araştırmacıları, çörek otu yağının “pankreatik beta hücrelerinin kademeli kısmi rejenerasyonuna neden olduğunu, azalmış serum insülin konsantrasyonlarını artırdığını ve yüksek serum glikozunu azalttığını..” vurgulamaktadır. Bu aslında oldukça önemldir zira çörek otu gezegendeki hem tip 1 diyabet hem de tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olan birkaç maddeden biridir.

Yapılan başka bir çalışmaya göre de, “Çörek otu glikoz toleransını metformin kadar verimli bir şekilde geliştirir; henüz önemli olumsuz etkiler göstermemiştir ve çok düşük toksisiteye sahiptir.” Metformin diyabet 1 ve diyabet 2 türleri için çok reçete edilen bir ilaçtır ve baş ağrısı, ishal, kabızlık, kas ağları gibi bir çok olumsuz yan etkiye sahiptir. (Dikkat: Hali hazırda doktorunuz tarafından reçete edilmiş bir diyabet ilacı kullanıyorsanız, ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan çörek otu yağıyla veya başka alternatif tedavi yöntemleri ile değiştirmeyin.)

Zayıflama

The Journal of Diabetes and Metabolic Disorders (Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi), anti-obezite özelliklerine sahip bitkiler arasında literatürü sistematik olarak gözden geçirdi ve çörek otu yağının mevcut en etkili doğal ilaçlar arasında olduğunu saptadı. Geleneksel olarak obezite tedavisinde kullanılmayan çörek otu, diyabet hastalarında olduğu gibi, diğer kişilerin de kilo vermesini sağlayan anti-enflamatuar özellikleri içinde barındırır.  Çörek otu aşağıda listelenen kilo alımını tetikleyecilerini azaltarak kilo verilmesini sağlar:

 • İştah
 • Bağırsaktaki glukoz emilimi
 • Karaciğer glukoneogenezi
 • Kan şekeri seviyeleri
 • Kolesterol
 • Trigliserid

Saç Sağlığı

Muhtemelen en eşsiz çörek otu yağı faydalarından biri de saç kaybını önlemesidir. Şu ana bunun neden olduğu anlaşılmasa da, çörek otunun güçlü antioksidan özelliklerinin konuyla bir ilgisi olduğu düşünülüyor. Çörek otunun bu faydasını görmek için her banyoda kullandığınız şampuana 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ekleyin ve bu karışımı saç köklerinize masaj yaparak yedirin ve sonra durulayın.

Cilt Sağlığı

Retina, koroid (gözün damar tabakası) ve epidermiste üretilen melanin, cildi hasara karşı koruyan pigmentlerdir. Çörek otu ise, melanin üretimini teşvik ederek cildin korunmasına yardımcı olur. Yapılan başka bir araştırmada, çörek otunun el egzamasını cilt kremi Betametazon kadar iyileştirdiği ortaya kondu. Çörek otu yağnı akne sorunlarınız için de kullanabilirsiniz.

Enfeksiyonlar ve MRSA Enfeksiyonu

Çörek otunun yok edebildiği süper mikroplar arasında MRSA (Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus) mikrobu en önemlisidir. MRSA, hastane ve bakım evlerinde ortaya çıkan enfeksiyonların jenerik antibiyotiklere dirençli hale gelmesiyle gittikçe hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Temel olarak zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak, yaşlı vatandaşların artan nüfusu MRSA’yı küresel bir halk sağlığı riski haline getiriyor. Yapılan araştırmalar ise, çörek otu yağının MRSA’nın yavaşlatılması ve durdurulmasına yardım olduğunu ortaya koydu.

Solunum Sistemi Faydaları

Çörek otu yağının içinde bulunan nigellon maddesinin vücuttaki histaminin etkileri azalttığına inanılır. Astım atakları sırasında veya bronşit gibi solum sistemi rahatsızlıklarında çörek otu yağını göğsünüze sürerseniz, bu etkisini görebilirsiniz.

Kullanım Alanları ve Dozu

Cildinize kullanırken, çörek otu yağını tek başına veya başka bitkisel yağlar ile karıştırarak cilde uygulayabilirsiniz. Saçınız için kullanırken ise, banyoda kullandığınız şampuana 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ekleyin ve bu karışımı saç köklerinize masaj yaparak yedirin ve sonra durulayın. Yağın diğer faydalarını görmek için ise, yemeklerle beraber günde 1-3 çay kaşığı tek başına veya çaya ekleyerek tüketebilirsiniz. Diğer kullanım alanları ise şöyledir:

 • Bronşit öksürüğü için: 1 ölçek çörek otu yağı ile biraz ısıtılmış 5 ölçek zeytin yağını karıştırın ve bu karışımı göğsünüze sürün.
 • Gaz sorunları için: Bir bardak sıcak çaya 3 damla çörek otu damlatın ve için.
 • Diş ağrıları için: Bir pamuk parçasına bir kaç damla çörek otu damlatın ve bu pamukla ağrıyan yeri ovun.

Dikkat: Hamile kadınların çörek otu yağı kullanması önerilmez.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.