YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme C-Ç Vitaminler

C Vitamini Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur? 5/5 (1)

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, birçok türde meyve ve sebzede bulunan suda çözünen bir vitamindir. Serbest radikalleri nötralize etmek ve enflamasyon ve hastalık riskini azaltmak için bir antioksidan görevi görür.

Vücudunuz ayrıca kolajen gibi bağ dokusunu oluşturan ve yaraların iyileşmesine yardımcı olan yapısal bir protein türü gibi önemli bileşikleri sentezlemek için C vitamini kullanır. L-karnitin ve nörotransmiterler gibi diğer bileşiklerin üretimi için C vitamini de gereklidir.

Yapılan araştırmalar, C vitaminin bir çok faydasını ortaya çıkarmıştır. Beslenme düzeninizde yeterince C vitamini almanın cilt sağlığından, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye hatta belli hastalıklara karşı koruma sağlamaya kadar oldukça geniş yelpazede faydaları vardır.

C Vitamini Kaynakları

C vitamini bir çok besinde bulunduğundan ulaşması kolay bir vitamindir. Özellikle sebze ve meyveler zengin bir C vitamini kaynağıdır. Önemli C vitamini kaynakları arasında kivi, dolmalık biber, çilek, portakal, papaya, ananas, greyfurt, brokoli, brüksel lahanası, mango, domates ve ıspanak bulunur.

C Vitamini Faydaları

Güçlü Antioksidan Özellikleri Vardır

Antioksidanlar, sağlık ve hastalıkta merkezi bir rol oynayan bileşiklerdir. Hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur, oksidatif stresi ve hücrelere verilen zararı en aza indirir. Çalışmalar, antioksidanların, kalp hastalığı, otoimmün bozukluklar ve hatta kanser dahil olmak üzere birçok kronik durumun tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

C vitamini vücutta bir antioksidan görevi görür ve vücudunuzu hastalıklara karşı korumak için serbest radikallerin birikmesini önler. Hastalığın önlenmesi söz konusu olduğunda bu durumun yararları çoktur. Bazı çalışmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerin daha fazla alımının, birçok kronik rahatsızlığın ortaya çıkma riskini azaltabileceğini düşündürmüştür.

Kansızlığı Önlemeye Yardımcı Olur

Anemi, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile karakterize, yorgunluk, halsizlik ve göğüs ağrısı gibi semptomları olan bir durumdur. Anemiye neden olabilecek birçok potansiyel faktör olsa da, en yaygın olanlardan biri B12 vitamini veya demir gibi önemli mikro besinlerin eksikliğidir.

C vitamini ise vücuttaki demir emilimini arttırarak kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bu konuda yapılan bir çalışma, yemekle beraber C vitamini almanın demir emilimini %67’e kadar arttırdığını ortaya koydu. En iyi sonucu almak için demir içeren besinler ile beraber C vitamini içeren besinleri bir arada tüketmeye özen gösterin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamininin en bilinen faydalarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirme kabiliyetidir. Bu yüzdendir ki grip mevsiminde C vitamini ilk savunma hattı olarak kullanılır. Yapılan araştırmalar da C vitamininin bağışıklık üzerindeki olumlu etkilerini doğruladı. Buna göre, C vitamini ve çinkonun beraber tüketimi gribin de dahil olduğu üst solunum yolları enfeksiyonlarının sürelerini kısaltıyor ve semptomları azaltıyor. Ayrıca yeterli miktarda C vitamini tüketiminin zatüre, sıtma ve ishal gibi durumların oluş sıklıklarını azaltmaya da yardımcı oluyor.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Beslenme düzenine daha fazla C vitamini içeren gıdalar eklemek, kalp sağlığını korumaya yardımcıdır ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmada, günde 500 mg C vitamini takviyesi ile LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinin önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir. Benzer şekilde, Southampton Üniversitesi’nde yapılan başka bir çalışmada, C vitamininin inme ve koroner kalp hastalıkları riskini azalttığı bulunmuştur.

Gut Hastalığı Riskini Azaltır

Gut hastalığı, şiş ve sert eklemlerle karakterize olan, ağrılı bir artrit şeklidir. Bu hastalık eklemlerde bir ürik asit birikiminden kaynaklanır ve en çok ayak ve ayak başparmağını etkiler.

Çalışmalar, daha fazla C vitamini almanın gut hastalığından korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. 20 yıl boyunca yaklaşık 47.000 erkek üzerinde yapılan bir çalışma, yüksek C vitamini alımının gut hastalığı geliştirme riskini azalttığını ortaya koydu. 2011 yılında yapılan başka bir çalışmada ise C vitamini desteğinin kandaki ürik asit düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü bulundu.

Cilde İyi Gelir

Askorbik asit veya C vitamini, cilt bakım ürünü ve kozmetik ürün yelpazesinde bulunan ortak bir maddedir. Antioksidan içeriği sayesinde C vitamini, çeşitli farklı mekanizmalarla cilt sağlığına fayda sağlar.

Kolajen sentezinde yer aldığından, C vitamininin cildin yaşlanmasını tersine çevirdiğine inanılır ve ultraviyole ışınların sebep olduğu cilt hasarına karşı koruyucu bir işlevi vardır. Bununla beraber, yapılan çalışmalar, C vitamininin ciltte oluşan lekeleri önlemek için melanin üretimini baskılamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

C Vitamini Eksikliği

Ciddi C vitamini eksikliği durumlarında, kolajen ve bağ dokularının sentezinde bir bozulmaya neden olan ve iskorbit denilen bir hastalık ortaya çıkabilir. Geçmişte çok sık görülen ve zaman zaman ölümcül olabilen iskorbit hastalığı, günümüzde o kadar sık görülmese de, sindirim bozuklukları gibi C vitaminin sindirimini engelleyen durumlarda ortaya çıkabilir.

Bir araştırma, aktif olmayan Crohn hastalığı olan 10 hastanın yedisinde, yeterli miktarda C vitamini alıyor olmalarına rağmen, C vitamini eksikliği bulunduğunu ortaya koydu. Çalışmalar ayrıca sigara içenlerin C vitamini eksikliğine karşı daha duyarlı olduğunu gösterdi.

Günlük Tavsiye Edilen C Vitamini Dozları

• 0–6 ay: günlük 40 miligram
• 7-12 ay: günde 50 miligram
• 1–3 yaş: günde 15 miligram
• 4–8 yaş: günde 25 miligram
• 9–13 yaş: günde 45 miligram
• 14–18 yaş: erkeklerde günlük 75 miligram, kadınlarda günlük 65 miligram
• 19+ yaş: erkekler için günlük 90 miligram, kadınlar için günlük 75 miligram

Sigara içen kişiler fazladan 35 mg C vitaminine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca hamile kadınların günlük C vitamini ihtiyaçları 85 mg iken, emziren kadınların günlük C vitamini ihtiyaçları 120 mg’dir.

Doktorunuz tarafından aksi tavsiye edilmediği müddetçe, C vitamini vitamin haplarından değil, besinlerden almak her zaman en iyisidir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.