YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Akciğer Enfeksiyonu B Enfeksiyon Hastalıkları Göğüs Hastalıkları Kış Hastalıkları Sağlık

Bronşit Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (1)

Sarı Serum Oct 10
Bronşlar soluk borusundan geçen nefesi ciğerlere iletmekle görevlidir. Bu bronşlar iltihaplandığında mukus üretirler ve bu duruma bronşit denir. Belirtileri arasında öksürük, nefes darlığı ve çok yüksek olmayan ateş bulunur. Bronşit akut veya kronik olmak üzere 2 çeşittir:

 

Akut bronşit genelde 10 günden fazla sürmez ancak öksürük hastalık geçtikten sonra 2-3 hafta daha devam edebilir.

Kronik bronşit ise bir kaç hafta devam eder ve genelde tekrarlar. Kronik bronşit, astım ve amfizem hastalarında daha sık görülür.

Akut Bronşit Belirtileri

Akut bronşitin ilk belirtileri soğuk algınlığı belirtileri ile benzerdir:

 • Burun akması
 • Boğaz ağrısı
 • Yorgunluk
 • Hapşırma
 • Hırıltılı solunum
 • Sırt ve kas ağrıları
 • 37.7°C – 38°C arasında ateş

Enfeksiyonun ilk belirtilerinden sonra genelde öksürük başlar. Öksürük ilk başta kuru olabilir ancak devamında balgam üreten bir öksürüğe dönüşür. Balgamlı öksürük akut bronşitin en yaygın belirtilerindendir ve 10 gün ile 3 hafta arasında sürebilir. Hastalık devam ettiği müddetçe balgamın renginde ve kıvamında da değişiklikler olabilir; beyazdan yeşil veya sarıya dönüşebilir. Bu değişiklik tek başına enfeksiyonun kaynağını (viral veya bakteriyel) belirtmez, sadece bağışıklık sisteminizin çalıştığını gösterir.

Acil Durum Belirtileri

Yukarıda belirtilen semptomlara aşağıdakiler de eklendiyse en kısa zamanda uzman bir hekime başvurun:

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Derin, havlamaya benzer öksürük
 • Nefes almada zorluk
 • Göğüs ağrısı
 • 38°C’den yüksek ateş
 • 10 günden fazla süren öksürük

Akut Bronşitin Teşhis Edilmesi

Akut bronşitlerin önemli bir kısmı 10 gün içinde kendi kendine iyileşir. Ancak bronşit semptomları ile uzman bir hekime giderseniz, öncelikle fiziksel muayene yapacaktır.

Muayene sırasında doktor göğsünüzü dinleyecek, öksürüğünüz ile ilgili bilgiler isteyecek, nefes almak ile ilgili sorunlarınız olup olmadığını soracaktır.

Eğer zatürre şüphesi  var ise sizden göğüs röntgeni de isteyebilir. Buna ek olarak, kan testi ve balgam kültürü de doktorun teşhis koyarken kullanabileceği yöntemler arasındadır.

Akut Bronşit Tedavisi

Eğer belirtileriniz çok ağır değilse,  maalesef akut bronşit konusunda doktorunuzun yapabileceği fazla bir şey yoktur. Belirtilerinizi azaltmak ve bu süreci daha konforlu geçirmenizi sağlamak için çeşitli ilaçlar reçete edebilir ama esas olan mümkün olduğunca dinlenerek bronşitin geçmesini beklemektir.

Akut bronşitlerin büyük çoğunluğu virüs kaynaklı olduğundan, antibiyotik bir işe yaramayacaktır.  Ancak bronşit olup da zatürre olma riski taşıyan hastalar için önlem amaçlı antibiyotik reçete edilebilir.

Ev Tedavisi

Akut bronşitte esas olan evde dinlenerek ve bağışıklık sisteminize yardımcı olarak hastalığın geçmesini beklemektir. Şunları yaparak hastalığı daha konforlu ve hızlı atlatabilirsiniz:

♦ Bulunduğunuz ortamı nemlendirin. Bu sayede göğsünüzde bulunan mukus incelecek ve bu da daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

♦ Bol bol sıvı alın. Sıvı alımının artması ile balgamı öksürerek veya burnunuzdan dışarı atmanız daha kolaylaşacaktır.

♦ Doğal bir enfeksiyon çözücü olan zencefili sıcak bir çaya koyarak veya balla karıştırarak tüketin.

♦ Öksürüğü rahatlatmak için bal tüketin.

» Bronşit için detaylı ev tedavisi yöntemlerini buradan okuyabilirsiniz.

Bronşit Mi Zatürre Mi?

Bronşit de zatürre de ciğerlerin enfekte olmasıdır. Ancak bu iki hastalık arasındaki temel fark, ciğerin hangi bölgesinin enfekte olduğu ve sebep olan faktörlerdir.

Lokasyon: Bronşit temel olarak bronşların enfekte olması iken, zatürrede bronşların ucunda bulunan alveoller enfekte olur.

Sebep Olan Faktörler: Erişkinlerin geçirdikleri akut bronşite %85-95 oranla virüsler sebep olur. Bu virüsler aynı zaman nezle ve gribe sebep olan virüslerdir. Zatürre ise büyük oranda bakteri kaynaklıdır.

Dolayısıyla bu iki hastalığın tedavi yöntemleri de birbirinden farklıdır.

Akut Bronşit Bulaşıcı Mıdır?

Evet, bulaşıcıdır. Akut bronşit büyük oradan virüs kaynaklı olduğundan, aynen soğuk algınlığı hastalıklarında olduğu gibi havadan veya temasla bir insandan diğerine bulaşır.

Kronik bronşit ise bulaşıcı değildir.

Hangi Doktora Gitmeliyim?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı veya Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına gidebilirsiniz.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.