YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Alerji B Beslenme

Besin Alerjisi Nedir? Belirtileri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (1)

Bağışıklık sisteminizin görevi vücuda giren zararlı maddeler ile savaşmak ve onları yok etmektir. Bunu da zararlı olabileceğini düşündüğü maddelere saldırarak yapar. Ancak bağışıklık sistemi bazen aslında zararlı olmayan maddeleri de zararlı olarak algılar ve onunla mücadele etmek için histamin adı verilen bir madde salgılar. İşte bu durum alerji dediğimiz reaksiyona neden olur. Salgılanan histamin nedeniyle deride kızarıklık, baş ağrısı, hapşırma, burun akması, vücudun bazı yerlerinin şişmesi, ishal, mide bulantısı gibi belirtiler meydana gelir. Besin alerjisi ise, vücudun bağışıklık sisteminin bir takım yiyeceklerdeki proteine tepki vermesidir. Besin alerjileri genelde tehlikesizdir ancak ender de olsa anafilaktik şok gibi ciddi sonuçları olabilir. En sık alerjiye neden olan besinler arasında yumurta, çilek, balık, kabuklu deniz ürünleri ve fıstık bulunur.

Besin Alerjisi Çeşitleri

Besin alerjileri belirtilerine ve ne zaman ortaya çıktığına göre 3 çeşittir:

IgE Tarafından Tetiklenen Alerji

Bu alerji, bağışıklık sisteminin immünoglobülin E (IgE) denilen bir antikor üretmesi ile tetiklenir ve besin alerjisinin en sık rastlanan çeşididir. Alerjik reaksiyon, besin tüketildikten çok kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Aynı zamanda, anafilaktik şok geçirilme riski en yüksek olan besin alerjisi çeşididir.

IgE Tarafından Tetiklenmeyen Alerji

Bu alerjiye IgE antikoru değil ancak bağışıklık sistemindeki başka hücreler neden olur. Belirtiler besin yendikten 1-2 saat sonra ortaya çıkar.

Karma Alerji

Karma alerji, yukarıda açıklanan iki alerji türünden belirtilerin de ortaya çıktığı alerjidir.

Besin Alerjisi Belirtileri

Besin alerjisinin belirtileri, alerji yapan besinin yenmesinden çok kısa bir süre sonra ortaya çıkar. En çok karşılaşılan IgE alerjisinin belirtileri şunlardır:

 • Ağızda kaşıntı veya uyuşma hissi
 • Deride kaşıntı ve döküntü
 • Yüzde, ağızda veya vücudun diğer bölgelerinde şişme
 • Yutmada zorluk
 • Hırıltılı nefes veya nefes almada zorluk
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Karın ağrısı veya ishal
 • Hapşırma ve gözlerde kızarıklık

Besin Alerjisinin Nedenleri

Besin alerjisinin nedeni, vücudun o besindeki proteini tehlikeli madde olarak algılayıp, onunla savaşmaya çalışmasıdır. Bunun sonucu olarak vücut bir takım kimyasallar salgılar ve böylece alerjik reaksiyon ortaya çıkar.

Vücudumuzda bulunan antikorlar zararlı olabilecek bakteri ve virüsleri tespit eder, bağışıklık sistemini bu konuda uyarır ve bağışıklık sistemi de bu yabancı maddeleri yok etmek için bir takım kimyasal maddeler salgılar. En çok rastlanan IgE alerjisinde, IgE antikoru bazı besinlerde bulunan bir takım proteinleri yabancı madde olarak algılar ve bunun sonucunda vücut bu proteini yok etmek için histamin adı verilen kimyasalları salgılar. Histamin ise alerjik reaksiyonda ortaya çıkan belirtilere sebep olur.  Besin alerjilerin çoğunda histamin sadece ağız, boğaz ve cildi etkiler.

Alerjiye Neden Olan Besinler

Herhangi bir besinin, herhangi bir zamanda alerjik reaksiyona neden olması mümkünse de, en sık alerjik reaksiyona neden olan besinler şunlardır:

Çocuklarda

 • Yumurta
 • Süt
 • Fıstık
 • Buğday
 • Soya

Yetişkinlerde

 • Fıstık
 • Balık
 • Kabuklu deniz ürünleri

Besin Alerjisi Teşhisi

Besin alerjisinin teşhisi hastanın yaşadığı belirtiler ve bir takım testler sonucu konulur.

Kan testi: Kan testi ile kanda alerjiye neden olan bir takım antikorlar aranır.

Prick testi: Prick testinde, alerjiye neden olduğu bilinen besinlerin özütleri sıvı olarak kola damlatılır ve daha sonra deri ince bir iğneyle hafifçe delinerek sıvıların bağışıklık sistemiyle karşılaşması sağlanır. Bu test, alerjiye neden olduğu düşünülen besinin kendisi ile de yapılabilir. Kızarıklık, şişiklik veya kaşıntı alerji testinin o besin için pozitif olduğuna işaret eder.

Besin eleme testi: Bu testte alerjiye neden olduğu düşünülen besin 6 hafta boyunca beslenme rutininden çıkarılır ve daha sonra yeniden dahil edilir. Eğer dahil edildikten sonra yeniden alerji belirtileri gözlenirse, bu durum o kişinin o besine alerjisi olduğu anlamına gelir.

Besin Alerjisi Tedavisi

Besin alerjisi temel olarak antihistaminler ile tedavi edilir. Bu ilaçlar, alerjik reaksiyonun belirtilerine neden olan histamin adlı kimyasalın çalışmasını bloklar.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.