YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Behçet Hastalığı Kadın Doğum Otoimmün Hastalıklar

Behçet Hastalığı ve Hamilelik 5/5 (2)

Behçet hastalığı ile hamilelik genel olarak beraber sürdürülebilen iki durumdur. Ancak Behçet hastalığı her zaman önem verilmesi gereken bir durum olduğu için, karşılaşabileceğiniz olası problemleri ve hamileliğin öncesinde, sırasında ve sonrasında hangi tedavilerin güvenli olarak kabul edildiğini anlamak önemlidir. Behçet hastalığının kadınlarda doğurganlığa bir etkisi yoktur, erkek Behçet hastalarında ise hastalık nedeniyle sperm kalitesinde düşüklük görülebilir. Hamilelik boyunca Behçet hastalığının anne adayına veya bebeğe bir zarar vermesi beklenmez, hatta hamilelik sırasında çoğu kadın atak geçirmez, yani hastalık uykuya yatar. Ancak bu durum her kadında bu şekilde seyretmeyebilir, o yüzden Behçet hastası kadınların hamilelik boyunca doktor kontrolü altında olmaları önemlidir.

Hamileliğin Behçet Hastalığına Etkisi

Hamilelik sırasında bebeğinizi korumak ve geliştirmek için tasarlanmış bir takım hormonel ve bağışıklık sistemindeki değişiklikler, aynı zamanda Behçet hastalığının klinik gelişimine de etki eder. Behçet hastası olan hamile kalmış kadınların çoğunluğunda (%50 – %70) hastalık hamilelik ile beraber iyiye doğru gelişme gösterir, ataklar ortadan kaybolur veya çok azalır. Bu sönme dönemi doğum yaptıktan sonra da devam eder. Ancak bu kadar şanslı olmayan bir azınlıkta (%15 – %30) ise hastalık hamilelik sırasında daha kötüye gidebilir, ataklar artabilir. Özellikle ağız ve genital aftlarda artış gözlenir.

Behçet Hastalığının Hamileliğe Etkisi

Behçet hastalığının hamileliğe zararlı etkisi çok az veya yok düzeyindedir. Ancak son yıllarda düşük oranlarında bir artış görüldüğü de kayıtlara geçmiştir. Gebelik diyabeti Behçet hastası olan kadınlarda daha sık görülebilir. Ancak bu diyabet türü kontrol altına alınabilir ve hamileliğin sona ermesi ile beraber ortadan kalkar. Bununla beraber, kan pıhtısı riski Behçet hastası hamile kadınlarda daha yüksektir. Bu durum daha çok bacaklardaki derin toplardamarları etkiler ve Derin Toplardamar Pıhtılaşmasına sebep olur. Ayrıca çok ender de olsa karaciğerdeki damarlar (Budd Chiari sendromu) veya beyin (Serebral Venöz Tromboz) da bu duruma dahil olabilir.

Behçet Hastalığının Bebeğe Etkisi

Genel olarak Behçet hastalığının bebeğe ve onun gelişimine bir zararı yoktur. Ancak çok ender durumlarda annenin vücudundaki antikorların plasentaya geçmesi nedeniyle bebekte ağız ve genital aftlar ortaya çıkabilir. Bu durumun doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Hamilelik Boyunca Tedavi

Behçet hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu hamilelik sırasında kullanmak için güvenlidir. Bunlara prednizolon, siklosporin, takrolimus ve azatiyoprin dahildir. Ancak bu ilaçlar aynı zamanda gebelik diyabeti geliştirme riskini arttırır. Kolşisin kullanımının gebelikte de güvenli olduğunu ve fetal kromozomal anormallikler ile ilişkilendirilen önceki kaygılarının yersiz olduğunu gösteren kanıtlar artmaktadır. İdeal olan, hamilelik boyunca mümkün olduğunca az ilaç kullanmaktır ancak özellikle Behçet Hastalığı gibi durumlarda ilaç kullanmanın avantajları ile kullanmamanın olası zararları arasında bir kâr-zarar hesabı yapılarak karar verilmesi gerekir.

Behçet Hastalığı ve Emzirme

Emzirme sırasında bebeğin bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olabilecek ilaçların alımının, anne sütünün bir çok faydası ve ilacın alınmadığı takdirde hastalığın nüksetmesi ihtimalleri ile beraber değerlendirilmesi ve bu doğrultuda bir denge oluşturulması gerekmektedir. Prednizolon ve azatiyoprin kullanımının emzirme için güvenli olduğu düşünülmektedir. Siklosporin ve takrolimus ise çok düşük konsantrasyonlarda anne sütüne geçer, dolayısıyla bunların da güvenli olduğu söylenebilir. Benzer şekilde kolşisin anne sütüne geçmesine rağmen olumsuz yan etkiler görülmemiştir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.