YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Baş Ağrısı Ev Tedavileri

Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler 5/5 (3)

Baş ağrısı, zaman zaman hepimizin başına gelen, çoğu zaman ciddi bir soruna işaret etmese de o günkü hayatı oldukça zorlaştırabilen bir durumdur. Bir çok insan baş ağrısını ağrı kesicilerle tedavi etse de, eğer ilaç almak istemiyorsanız veya yakınınızda bir ağrı kesici yoksa, aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Zencefil

Zencefil enflamasyon çözücü özellikleri nedeniyle eski zamanlardan beri baş ağrısı için kullanılan doğal tedavi yöntemidir. Damarları rahatlarak baş ağrısının azalmasına katkı vermesinin yanı sıra, zencefilin mide üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle migren ataklarında oluşan mide bulantısının da önüne geçer. Zencefilin çayını içebileceğiniz gibi, zencefil tozunu suyla karıştırarak alnınıza da sürebilirsiniz.

2. Nane Yağı

Canlandırıcı nefis kokusuyla nane, daralmış damarları açma özelliği ile baş ağrısına doğal bir çaredir. Ayrıca nanenin içindeki mentol de vücuttaki kan akışını düzenleyerek baş ağrısının azalmasına yardımcı olur. Nane yağını soluyarak veya alnınıza sürerek kullanabilirsiniz. Ancak elinizde yağı yoksa, nanenin kendisini de aynı şekilde alnınıza koyarak veya bitki çayı içinde kullanarak da nanenin baş ağrısını azaltan özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

3. Lavanta Yağı

Lavanta yağı da aynı nane yağı gibi enfes bir kokusu olan ve baş ağrılarına iyi gelen bir yağdır. Lavanta yağını soluyarak, bir mendile bir kaç damla damlatıp onu soluyarak, alnınıza sürerek veya sıcak bir suya 2-3 damla damlatıp bu şekilde buhar ile beraber soluyarak kullanabilirsiniz.

4. Sıcak ve Soğuk Tedavi

Boynunuzun arka tarafına ve alnınıza soğuk kompres yapmak, hem soğuğun enflamasyon azaltıcı etkisi hem de ağrıyı uyuşturma etkisi ile baş ağrınıza iyi gelecektir. Bununla beraber, ayağınızı sıcak suya sokmak da baş ağrınızı azaltır.

5. Karanfil Tohumu

Bir kaç karanfil tohumunu ezin ve baş ağrınız olduğunda ezdiğiniz karanfilleri koklayın. Karanfilin rahatlatıcı ve ağrı kesici etkileri sayesinde baş ağrınız hızlı bir şekilde iyileşecektir. Ayrıca, alnınıza karanfil yağı da sürebilirsiniz.

6. Elma ve Sirkesi

Hem elma hem de elma sirkesi, vücuttaki alkalin düzeyini düzenleme etkileriyle özellikle sinüs kaynaklı baş ağrılarına da doğal bir tedavi alternatifi olarak kabul edilir. Elma sirkesini suda biraz kaynattıktan sonra buharını bir süre soluyun. Bu yöntem özellikle sinüs kaynaklı baş ağrıları için oldukça etkilidir. Eğer sabah baş ağrısı ile uyandıysanız 2-3 dilim elmanın üzerine biraz tuz ekin ve bu şekilde tüketin.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.