YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

B Baş Ağrısı Vitrin

Baş ağrısı Nedir? Neden Olur? Çeşitleri Nedir? 5/5 (2)

Baş ağrısı, dünya üzerindeki herkesin zaman zaman yaşadığı ve yarım saat ile 1-2 saat arasında sürebilen bir durumdur. Baş ağrılarının çok önemli bir kısmı ciddi bir soruna işaret etmez ve ağrı kesici ilaçlar veya zamanın geçmesi ile ortadan kaybolur. Ancak siz veya çevrenizdeki bir kimse baş ağrısı ile beraber aşağıdaki durumları yaşıyorsa, lütfen beklemeden acil servise başvurun:

 

 • Çift veya bulanık görme
 • Yemek yerken çenede dayanılmaz ağrı
 • Konuşma veya hatırlamada zorluk
 • Bayılma
 • Çok yüksek ateş ve boyun sertliği 

Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısı oluştuğu bölge itibariyle yaşayanları endişelendirse de, baş ağrılarının çok önemli bir kısmının beyin sağlığı ile bir ilgisi yoktur ve ciddi bir sağlık sorunu oluşturmazlar. Aşağıdaki faktörler baş ağrısına neden olabilir:

 • Grip ve nezle
 • Stres
 • Fazla alkol alımı
 • Kötü postür (duruş)
 • Göz problemleri
 • Öğün atlama
 • Yetersiz sıvı alımı
 • Regl dönemi
 • Uyurken çene kaslarını germek ve bruksizm (diş gıcırdatma)

Özellikle stres ve kötü postür sonucu boyun ve omuz kaslarında oluşan gerilmeler ile uyurken bilinçsiz olarak çene kaslarını germek baş ağrılarının en sık rastlanılan nedenleri arasındadır.

Baş Ağrısının Türleri

Baş ağrılarının birden çok türü bulunur ve bu türler genel olarak başın neresinin ağrıdığı ve baş ağrısı ile beraber başka belirtiler olup olmadığına göre belirlenir.

1. Migren Tipi Baş Ağrısı

Migren tipi baş ağrılarında çoğunlukla başın sadece bir yarısı ağrır. Ağrı zonklama ve sanki kafada nabız migren tipi ba%C5%9F a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1 - Baş ağrısı Nedir? Neden Olur? Çeşitleri Nedir?

atıyormuş gibi hissedilir ve hareket ile ağrı artar. Ağrı genelde orta şiddette veya çok şiddetlidir. Migren ağrısına genel olarak mide bulantısı ve/veya kusma da eşlik eder. Migren tipi ağrı yaşayan insanlar sese, kokuya ve ışığa çok duyarlı hale gelirler ve karanlık ve sessiz bir odada yatmak isterler.

2. Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısında genelde yüzün alın ve arka kısmında ağrı olur ve ağrı o bölgelerde gerginlikgerilim tipi ba%C5%9F a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1 - Baş ağrısı Nedir? Neden Olur? Çeşitleri Nedir?

şeklinde hissedilir. En sık rastlanan baş ağrısı tipidir. Ağrı genelde az veya orta şiddetlidir ve migrende olduğu gibi zonklama hissedilmez. Yine migrende olduğu gibi fiziksel aktivite ile ağrıda bir artış gözlenmez. Gerilim tipi baş ağrıları çoğunlukla stres, yorgunluk ve kötü postür nedeniyle olur ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ile veya zamanla kendi kendine ortadan kalkarlar.

3. Sinüs Ağrısı

Sinüs ağrısı, yüzde sinüslerin bulunduğu bölgelerde oluşan ağrıdır. Yani, göz çevresinde veyasin%C3%BCs a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1 - Baş ağrısı Nedir? Neden Olur? Çeşitleri Nedir?

arkasında, yanaklarda ve burun çevresinde ağrı hissedilebilir. Bunlara alın bölgesinde ve dişlerde de oluşan ağrı da eşlik edebilir. Oluşan ağrı bu bölgelerde oluşan baskı şeklinde hissedilir ve genelde kafanın aşağıya eğilmesi ve hareket ile artar. Sinüs ağrısı genellikle nezle, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları durumlarında görülür.

4. Kümelenme Tipi Baş Ağrısı

Kümelenme tipi baş ağrısı genellikle yüzün sadece bir tarafında ve göz çevresinde görülen bir ağrıdır.k%C3%BCmelenme tipi ba%C5%9F a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1 - Baş ağrısı Nedir? Neden Olur? Çeşitleri Nedir?

Ağrıyan bölgeye bıçak sokuluyormuş veya oyuluyormuş hissi yaratır ve çok şiddetli olabilir. Uzanma ile baş ağrısı artar. Ağrının olduğu taraftaki gözde sulanma ve yine ağrının olduğu taraftaki burun kısmında tıkanma görülebilir. Kümelenme tipi baş ağrısı çoğunlukla alkol (özellikle kırmızı şarap) tüketiminden sonra görülür.

 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.