YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Beslenme İyi Gelenler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler 5/5 (1)

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması sizi sadece hastalıklardan korumakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi güçlü ve zinde hissetmenize de yardımcı olur. Vücudunuz tüm enerjisini ve onarma gücünü yediklerinizden aldığı için, ne yediğiniz bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılıdır. İşte size bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak yiyecekler.

Demir İçeren Yiyecekler

Demir, bağışıklık sistemi için hayati bir rol oynayan bir mineraldir. Yapılan araştırmalara göre, yeterli demir içermeyen bir beslenme rutini anemiye (kansızlık) neden oluyor ve bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bu yüzden demir yönünden zengin olan et, kümes hayvanları, balık, kabuklu deniz hayvanları, baklagiller, fındık, tohumlar, turpgiller sebzeler ve kurutulmuş meyvelerin sık yendiği bir beslenme düzeni bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Demirin vücuttaki emilimini arttırmak için demir yönünden zengin besinleri yerken C vitamini içeren besinleri de tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kandaki demir seviyelerinin çok yüksek olması da sağlık açısından zararlı bir durumdur, o yüzden doktor tarafından önerilmedikçe demir hapları gibi takviyeler almayın.

Probiyotikler

Probiyotik yönünden zengin besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılıyor. Probiyotikler, bağırsaklarınızda yaşayan faydalı bakterilerdir ve bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerden sayıca daha üstün olmaları gerekir. Bu şekilde hem bağışıklık sistemini, hem de bağırsak florasını sağlıklı tutarlar. Yapılan araştırmalar, probiyotiklerin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini neredeyse yarı yarıya azalttığını ortaya koydu. Probiyotikler aynı zamanda, otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasına dair bir teori olan, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin kana karışıp immün sistemini tetikleyerek otoimmün hastalıklara yol açması riskini de azaltıyor. Bununla beraber, düzenli probiyotik tüketimi antibiyotik ihtiyacını %33 oranında azaltıyor ve hastalıklardan iyileşme zamanını da ciddi ölçüde kısaltıyor. En iyi probiyotik kaynakları kefir, turşu ve yoğurttur.

yo%C4%9Furt 300x200 - Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler


Okumadan Geçmeyin: Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Farklar


 

C Vitamini

C vitaminin antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri vardır. Bununla beraber C vitamini güçlü bir antioksidandır ve bu sayede bağışıklık sistemi hücrelerini enfeksiyonlardan korur. Bu nedenle C vitamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir ve sizi hastalıklardan korur. Ayrıca yapılan araştırmalar, soğuk algınlığı sırasında C vitamini almanın hastalığın süresini azalttığını da ortaya koydu. C vitamini yönünden zengin besinler arasında turunçgiller, yeşil yaprakları sebzeler ve domates sayılabilir.

portakaldan daha %C3%A7ok c vitamini i%C3%A7eren g%C4%B1dalar 300x200 - Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

 


Okumadan Geçmeyin: Portakaldan Daha Çok C Vitamini İçeren Besinler 


 

Zencefil

Zencefilin içindeki gingerol maddesi vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Yapılan araştırmalar, zencefilin E.coli, Candida ve Salmonella bakterilerine karşı oldukça etkili olduğunu da ortaya koydu. Ancak, zencefilin bu etkilerinin ortaya çıkması için enfeksiyondan sonra değil öncesinde bir süredir zencefil tüketiliyor olması daha iyi olacaktır.

zencefil 1 267x300 - Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

 


Okumadan Geçmeyin: Zencefilin Kanıtlanmış Faydaları


 

Sarımsak

Sarımsağın içindeki bileşenlerin enfeksiyon ile savaştığı biliniyor. Örneğin, sarımsağın içinde bulunan allicin maddesinin soğuk algınlığı durumlarında bağışıklık sistemini güçlendirdiği yapılan araştırmalar ile ortaya konuldu. Bununla beraber, sarımsağın antimikrobiyal ve antiviral özelliklerinin, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarda bağışıklık sistemine destek olduğu da yapılan çalışmalar ile tespit edildi. Sarımsağın bu faydalarını görebilmek için günde 2-3 defa 1 diş sarımsak yemeniz yeterli olacaktır. Yemeklere katılan sarımsakları ise bütün olarak atmak yerine doğrayıp atarsanız daha faydalı olacaktır.

sar%C4%B1msak 300x180 - Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler


Okumadan Geçmeyin: Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları


 

Meyan Kökü

Meyan kökü yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir bitki ve yapılan bilimsel çalışmalar bunun boşuna olmadığını gösterdi. Bir çalışmaya göre, meyan kökü E. coli, Candida albicans ve Staphylococcus aureus bakterileri ile savaşabiliyor. Bununla beraber, meyan kökünün virüslere karşı da bağışıklık sistemini koruduğu başka bir araştırma ile ortaya kondu. Ancak meyan kökü içeren yiyecek ve içeceklerin aynı zamanda oldukça şekerli olması nedeniyle, bu yiyecek ve içeceklerin dikkatli tüketilmesi gerekir. Zira fazla meyan kökü tüketimi yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı gibi yan etkileri olabilir. Hamilelerin meyan kökü tüketmekten kaçınması yerinde olacaktır.

Kuru Yemiş

Kuru yemişler bir çok besin maddesi açısından oldukça zengindir. İçeriklerinde bulunan selenyum, çinko ve E vitamini gibi besin ögeleri bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla beraber, kuru yemişlerin içeriğinde bulunan faydalı yağlar ve antioksidanlar genel sağlık açısından çok faydalıdır.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.