YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

B Beslenme Vitaminler

B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur? 5/5 (1)

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini, B vitamini kompleks ailesinde yer alan vitaminlerden biridir. B6 vitamini de dahil olmak üzere tüm B vitaminleri, çeşitli fiziksel ve psikolojik fonksiyonlarda önemli rol oynar. B vitaminleri sağlıklı bir metabolizmayı, sinir fonksiyonunu, karaciğer fonksiyonunu, cilt sağlığını, göz sağlığını korumanın yanı sıra enerji seviyelerini arttırmaya yardımcı olurlar.

B6 vitamini vücut tarafından her gün kullanılır ve hareket, hafıza, enerji tüketimi ve kan akışı gibi önemli işlevlerde rol oynar. Bu nedenle, vitamin B6 eksikliği birçok farklı semptomlar ortaya çıkarabilir, bu semptomların bazıları geçici iken, bazıları ciddi ve kalıcı sonuçlara neden olabilir.

B6 vitamini, vücudun sağlıklı bir sinir sistemi olmasına, vücuttaki kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobin üretimine, yediğimiz gıdalardan enerji elde etmemize, kan şekeri düzeylerinin dengelemesine, ruh halini düzeltmeye ve ayrıca bağışıklık sistemimizin bizi korumak için kullandığı antikorların üretilmesine yardımcı olur. B6 vitamini aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir.

B6 Vitamin Kaynakları

En iyi B6 vitamini kaynakları arasında hindi göğüs eti, sığır eti, antep fıstığı, ton balığı, avakado, tavuk göğüs eti, ay çekirdeği, susam ve nohut bulunur.

B6 Vitaminin Faydaları

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kandaki homosistein denilen bir bileşiğin seviyesini düzenlemek için B6 vitamini gereklidir. Homosistein, protein kaynaklarından, özellikle et yemekten elde edilen bir amino asit türüdür. Eğer kanda yeterli oranda B6 vitamini olmazsa, homosistein kanda birikerek plaka oluşumuna neden olabilir. Bu da kalp krizi veya felce yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

Yapılan çalışmalar, hastaların folat ile birlikte B6 vitamini aldıklarında, kandaki toplam homosistein miktarının önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Bu sayede homosisteinin kan damarlarına verdiği zararı onarmak da mümkün olabilir.

B6 vitamini aynı zamanda kandaki kolesterol oranlarını ve kan basıncını (tansiyon) düzenlemede etkin rol oynamaktadır. Bu iki etken de kalp ve damar sağlığı için önemli faktörlerdendir.

Beyin Fonksiyonlarını Destekler

B6 vitamini beynin gelişimine ve düzgün bir şekilde çalışmasına destek verir. Çalışmalar, B6 vitamini eksikliğinin yaşlılıkta hafıza işlevini etkileyebileceğini ve bilişsel sorunlara, Alzheimer ve demansa neden olabileceğini göstermiştir. Bununla beraber, B6 vitamini eksikliği Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.

B6 vitamini aynı zamanda serotonin ve norepinefrin hormonlarının yapımında önemli rol oynar, bu iki hormon “mutluluk hormonu” olarak bilinir ve ruh halini, enerjiyi ve konsantrasyonu düzenler.

Araştırmacılar, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu da dahil olmak üzere, çocuklarda görülen bazı davranış bozukluklarının düşük serotonin düzeylerinden kaynaklandığına ve dolayısıyla B6 vitamini almanın bu öğrenme ve davranış bozuklukları olan çocuklar üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğine inanmaktadır.

Ruh Halinizi Düzeltir

Bazı reçeteli antidepresan ilaçları ve B6 vitamini aynı şekilde çalışır, ikisi de beyindeki serotonin seviyelerini yükseltir. Araştırmalar B6 vitamininin beyinde hem serotonin hem de GABA nörotransmitterlerinin merkezi üretimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bunlar duygu durumunu kontrol eden ve depresyon, ağrı, yorgunluk ve anksiyeteyi önlemek için gerekli olan önemli hormonlardır, bu nedenle B6 vitamini, duygu durum bozukluklarının artması ve duygu durum bozukluklarının önlenmesi ile bağlantılıdır.

B6 vitamini beynin hormon üretimine dahil olduğu için, nörotransmiter fonksiyonundaki eksikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilen duygu durum bozuklukları ve bazı beyin hastalıklarının tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır.

Anemiyi Tedaviye Yardımcı Olur

Kanda hemoglobin üretmek için B6 vitamini gereklidir; hemoglobin hücrelere alyuvarlar tarafından taşınır ve hem hücrelerin oksijen ihtiyacı, hem de demiri harekete geçirmek için gereklidir. Anemi (kansızlık) ise vücut yeterince alyuvar üretemediği zaman ortaya çıkar ve yorgunluk, ağrı ve acı gibi belirtiler verir. Çalışmalar,  bol miktarda B6 vitamini tüketmenin, anemi semptomlarının azalmasına ve bazı durumlarda ortaya çıkmasının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Göz Sağlığını Korur

Birçok durumda, zayıf bir beslenme düzeni veya besin eksikliği birçok göz hastalığının altında yatan nedenlerdir. Çalışmalar, folat dahil olmak üzere diğer vitaminlerle birlikte B6 vitamini almanın, göz bozukluklarının önlenmesi ve görme kaybının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

B6 vitamininin yaşa bağlı maküler dejenerasyon dahil olmak üzere bazı göz hastalıklarının başlamasını yavaşlattığına inanılmaktadır.

Romatoid Artritin Belirtilerini Önlemeye veya Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Düşük B6 vitamini seviyeleri, şiddetli ağrı dahil olmak üzere artmış romatoid artrit (RA) semptomları ile ilişkilendirilmiştir. Bazı erken çalışmalar, RA’lı kişilerin sağlıklı insanlardan daha fazla B6 vitamine ihtiyaç duyabileceğini, çünkü devam eden kas ağrıları ve kronik enflamasyon nedeniyle eklem ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. B6 vitamini aynı zamanda doğal bir ağrı kesici olduğundan, romatoid artrit durumlarında görülen kas ve eklem ağrılarını dindirmeye de yardımcı olur.

Yüksek Tansiyonu Tedaviye Yardımcı Olabilir

Yapılan bazı çalışmalar, B6 vitamini takviyesi almanın, mevcut yüksek tansiyon düzeylerine sahip kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. B6 vitamini kan akışını arttırır, arterlerdeki birikmeyi azaltır ve kalp hastalığının ortak faktörlerini önlemeye yardımcı olur.

Premenstrual Sendrom (PMS) Belirtilerini Önlemeye Yardımcı Olur

Bol miktarda B6 vitamini tüketmek veya B kompleks vitaminleri almak PMS semptomlarını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, B6 vitamininin göğüs ağrısı, mide bulantısı, kramplar, yorgunluk, baş ağrısı ve hatta kadın menstrüel döngüsünden önce meydana gelen akne ile savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Hamilelik Sırasındaki Mide Bulantılarını Önlemeye Yardımcı Olur

Çalışmalar, B6 vitamini almanın hamilelikte ortaya çıkan mide bulantısı ve sabah bulantısının şiddetini azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. Bir çalışma, hastaların B6 vitamini tedavisinden 24 saat önce mide bulantısının şiddetini izledikten sonra,  B6 vitamini alan grubun, almayan plasebo grubuna kıyasla bulantıda belirgin bir düşüş yaşadığını gösterdi.

Astımı Tedaviye Yardımcı Olur

Bazı çalışmalar, B6 vitaminin astım ataklarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. B6 vitamini alımı astım atakları ile ilgili olan hırıltılı nefes alıp verme semptomlarını azaltmasının yanı sıra, ortaya çıkan atakların şiddetini ve sıklığını azaltmalarına yardımcı olmuştur.

Uykuyu Düzenler

B6 vitamini vücudun melatonin üretmesine yardımcı olur. Melatonin uykuya dalmayı ve vücudun kendi saatini ayarlamasını sağlayan çok önemli bir hormondur. Bu hormon sayesinde vücudumuz ne zaman uyuması gerektiğini ve ne zaman uyanması gerektiğini bilir. Melatonin eksikliği durumunda ciddi uyku bozuklukları yaşanabilir.

Böbrek Taşlarını Engeller

Bazı araştırmalar, B6 vitamini ile beraber magnezyum alımının böbrek taşlarını engellemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle başka hastalıklardan dolayı böbrek taşı geliştirmeye daha yatkın olan kişilerde B6 vitamini yardımcı olabilir.

B6 Vitamin Eksikliği

B6 vitamini sinir fonksiyonu için çok önemli olduğundan, B6 vitamini eksikliği nöbetler, migren, kronik ağrı ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları dahil olmak üzere nöropsikiyatrik bozukluklarla bağlantılıdır. Diğer çalışmalar,  B6 vitamini eksikliğinin kalp hastalığı ve romatoid artrit riskini arttırdığını ortaya koydu. Son olarak, yaşlı insanlarda B6 vitamini eksikliği daha yaygın görülen bir durum olduğundan, bu eksiklik Alzheimer ve demans hastalıkları risklerini arttıran bir faktör olarak kabul ediliyor.

Günlük Tavsiye Edilen B6 Vitamin Dozları

Tüm B vitaminleri suda çözünür, yani vücuttan dışarı kolayca atılır ve çok fazla aldığınız takdirde idrarınızda çözünecektir. Bu nedenle, aşırı dozda B6 vitamini alımının zehirlenme tehlikesi çok azdır. Ancak nadir durumlarda, aşırı B6 vitamini alımı bir takım istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Fazla B6 vitamini alımının belirtileri arasında kaslarda uyuşukluk ve kafa karışıklığı bulunur ancak bunlar geçicidir. Yaş ve cinsiyet gruplarına göre alınması gereken günlük B6 vitamin dozları şöyledir:

Yenidoğan – 6 ay: 0.3 miligram
1-8 yaş arası çocuklar: 0.5 – 0.6 miligram
4-16 yaş arası çocuklar: 0.6-1.0 miligram
14-18 yaş arası çocuklar: 1.2-3 miligram
Erkekler ve kadınlar 19–50 yaş: 1,3 miligram
51 yaş ve üstü erkekler: 1.7 miligram
51 yaş ve üzeri kadınlar: 1.5 miligram
Hamile kadınlar: 1.9 miligram
Emziren kadınlar: 2.0 miligram

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.